سودان سفیر مصر را احضار کرد

تهران- ایرنا- وزارت امور خارجه سودان پنجشنبه شب سفیر مصر در خارطوم را به خاطر طرح قاهره برای انجام عملیات اکتشاف نفت و گاز در نزدیکی «مثلث حلایب»، منطقه مورد مناقشه دو کشور در دریای سرخ احضار کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سودان (سونا)، در بیانیه وزارت خارجه این کشور آمده است: احضار «حسام عیسی» سفیر و نماینده دولت قاهره در خارطوم پس از آن صورت گرفت که وزارت نفت و منابع زیرزمینی مصر از طرح مناقصه شرکت های بین المللی برای اکتشاف و بهره برداری از نفت و گاز در مناطق تحت حاکمیت سودان در دریای سرخ خبر داد.
«بدرالدین عبدالله» معاون وزیر امور خارجه سودان در این باره، اعتراض خود را به سفیر مصر اعلام کرده است.
عبدالله از مصر خواسته است که قاهره در مسیری گام ننهد که با شرایط قانونی «مثلث حلایب» منافات دارد و اقدام اخیر، خلاف اقدامات گسترده ای است که دو کشور برای همکاری های راهبردی ایجاد کرده اند.
در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه سودان آمده است: خارطوم نسبت به مشارکت شرکت های فعال در زمینه اکتشاف و بهره برداری نفت و گاز در مناقصه مصر در منطقه «مثلث حلایب» هشدار می دهد.
دولت سودان از کشورهای ذیریط خواست که مانع از آن شوند که شرکت های فعال آنها، به هرگونه اقدام غیر قانونی مبادرت ورزند.
در پایان این بیانیه، دولت خارطوم از قاهره خواسته است که مصر از تمامی راهکارهای مسالمت آمیز برای حل این مساله مرزی استفاده کند و مانع از آن شود که روابط دو کشور تحت الشعاع این موضوع قرار گیرد.
مثلث حلایب منطقه‌ای مورد مناقشه میان مصر و سودان است و در میان این دو کشور و دریای سرخ محصور است. این منطقه حدود 20 هزار و 580 کیلومتر مربع مساحت دارد.
قضیه حلایب از سال 1954 تاکنون لاینحل باقی مانده است. دولت سودان از سال 1958 شکایتی را دربارهٔ مناقشه حلایب به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده که این پرونده همچنان در نهاد مذکور وجود دارد.
شبس**9363**1504

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال