پس از حمله تروریستی به مسلمانان؛

نیوزیلند فروش سلاح خودکار و نیمه خودکار را ممنوع کرد

تهران – ایرنا – 'جاسیندا آردرن' نخست وزیر نیوزیلند پس از حملات تروریستی به مسلمانان در این کشور، فروش سلاح های خودکار و نیمه خودکار را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، تارنمای روزنامه 'واشنگتن پست' به نقل از خانم آردرن نوشت: عرضه سلاح های نیمه خودکار از گونه ای که در حمله تروریستی روز جمعه گذشته به کار گرفته شد، ممنوع خواهد شد.
نیوزیلند طی برنامه ای قصد دارد هزینه سلاح های خریداری شده توسط شهروندان را به آنها بازگرداند و این سلاح ها را جمع آوری کند.
نخست وزیر نیوزیلند افزود که با آغاز برنامه جمع آوری این سلاح ها، افرادی که از اجرای آن جلوگیری کنند، جریمه خواهند شد.
اقدام کشور نیوزیلند برای منع استفاده از این گونه سلاح ها، کمتر از یک هفته پس از حمله تروریستی به مسلمانان نمازگزار حاضر در 2 مسجد شهر 'کرایست چرچ' صورت می گیرد که 50 کشته و 40 زخمی برجاگذاشت.
مهاجم مرد 28 ساله اهل استرالیا به نام 'برنتون ترنت' بود که با استفاده از اسلحه رگبار نیمه خودکار نوع AR-15 به مسجدهای 'النور' و 'لینوود' در شهر کرایست چرچ حمله کرد.
آردرن افزود: تاریخ ما در روز 15 مارس (24 اسفند ماه) برای همیشه تغییر کرد و اکنون قوانین ما نیز تغییر می کند. امروز این موضوع را از جانب تمام مردم نیوزیلند اعلام می کنیم تا قوانین سلاح ما سختگیرانه شود و کشور ما را مکان امنی سازد.
پس از پایان دوره جمع آوری تسلیحات از سراسر نیوزیلند، افرادی که این نوع تسلیحات را در اختیار داشته باشند با جریمه 2 هزار و 700 دلاری یا بیش از سه سال زندان مواجه می شوند.
کنشگران اجتماعی نیوزیلند برای نشان دادن همبستگی با قربانیان مسلمان حمله های تروریستی اخیر، مردم این کشور را به استفاده از حجاب در جمعه آینده فراخوانده اند.
همچنین به دستور خانم آردرن از رادیو و تلویزیون ملی این کشور، بانگ اذان پخش خواهد شد.
خاورم**3234**1486**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال