رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل: نوروز روز صلح و گفت وگو است

تهران - ایرنا - 'ماریا دوتسنکو' رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا ضمن اشاره به نقش آیین نوروز در پیوند ملل و فرهنگ های مختلف به یکدیگر گفت: نوروز روز صلح، گفت وگو و آشتی است.

به گزارش ایرنا، دوتسنکو درباره فلسفه آیین باستانی نوروز گفت: نوروز ، سنتی باستانی با تاریخچه ای بیش از 3 هزار سال است که بیش از 300 میلیون نفر در جهان و عمدتا در کشورهای قدیمی، آن را جشن می گیرند. از سال 2009 میلادی درخواست ها برای ثبت این تعطیلات باستانی در فهرست میراث ناملموس یونسکو مطرح شد و بدین ترتیب از سال 2010 این جشن از مناسبت های رسمی سازمان ملل متحد است.
درباره فلسفه نوروز نیز می توان گفت، نوروز روز بسیار خاصی است. روزی است که خانواده ها گرد بزرگان فامیل جمع می شوند، با دوستان و همسایگان خود دیدار می کنند و از دوستی، خانواده و صلح می گویند. (نوروز) روز صلح و گفت وگو است و در این روز است که بهار آغاز می شود. نوروز به معنای 'روز تازه' است و زمانی است که روز تازه، بهار و زندگی تازه آغاز می شود.
این روز همچنین روز صلح و آشتی نیز هست که در آن نسل جوان می تواند از نسل های قدیمی تجربه بیاموزد.
رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران در ادامه با اشاره به تنوع مراسم نوروز در شهرهای مختلف کشور گفت: در این 5 سال اقامتم در ایران که حقیقتا آن را چون خانه خود می دانم، همیشه ترجیح داده ام که تعطیلات نوروز را در ایران بمانم و به خارج از کشور سفر نکنم. ترجیح می دهم در این مدت(به شهرهای مختلف) سفر کنم چون زمانی ازسال است که ترافیک نیست و هوا تمیز است. مثلا امسال تصمیم دارم به یزد، اصفهان و کاشان سفر کنم.
سال گذشته نوروز را در شیراز بودم. این زمانی است که می توانم واقعا ایران را ببینم و از این سنت زیبا لذت ببرم. همان طور که می بینید ما در مرکز اطلاعات سازمان ملل هم هفت سین داریم. تنها در مرکز اطلاعات سازمان این طور نیست، بلکه همه دفاتر دیگر سفره هفت سین خود را دارند. همیشه در خانه خودم هم سفره هفت سین پهن می کنم. امسال ماهی خریده ام و منتظرم تا بقیه اقلام را نیز خریده و سپس سفره را پهن کنم.
دوتسنکو که اشتیاق زیادی به مراسم نوروزی و به ویژه سفره هفت سین از خود نشان می داد، حس خود را این گونه توصیف کرد: نوروز برای من پدیده جدیدی نیست. نخستین بار زمانی که در صربستان زندگی می کردم بیشترین اطلاعات را در مورد این جشن آموختم، در ارمنستان هم توریست های ایرانی زیادی نوروز را جشن می گیرند. بنابراین واقعا می خواستم در مورد سنت باستانی هفت سین و نوروز بیشتر بدانم. از این کار لذت بردم و دوست داشتم بیشتر در مورد هرجزء از این سفره بیشتر بدانم. همان طورکه می بینید ما چاشنی سازمان مللی خودمان را نیز به این سفره اضافه کرده ایم و منشور سازمان ملل را به عنوان سند اصلی این سازمان در سفره قرار داده ایم تا بار دیگر هدف اصلی از تشکیل این سازمان را به خودمان یادآوری کنیم.
هدف (از تشکیل این) سازمان پاسداری از صلح و ارتقای آن است. مردم ایران به این مفتخرند که این کشور یکی از 51 عضو موسس سازمان ملل است. این ترکیب سنت باستانی سازمان ملل و ایران اهمیت دارد و همان طور که می بینید من رومیزی اوکراینی نیز انداخته ام بنابراین نوروز برای من به معنای تنوع فرهنگی نیز هست چون این روز در 20 کشور جهان و توسط 300 میلیون نفر در سراسر جهان، جشن گرفته می شود.
این مقام خوش ذوق اوکراینی که اولین رییس زن مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران نیز هست، ضمن تاکید بر نقش نوروز در پیوند دادن فرهنگ ها و کشورهای مختلف، افزود: (نوروز) روزی است که دبیرکل سازمان ملل معمولا در آن در پیامی به مردم جهان و آنان که این روز را جشن می گیرند، تبریک می گوید و بار دیگر تکرار می کند که این روز، روز ارتقای صلح، دوستی و آشتی میان ملت هاست.
وی در ادامه با اشاره به این که 'سبزه' سین مورد علاقه وی در سفره هفت سین است، گفت: (سبزه) سبز است و نماد زندگی تازه، محیط زیست و سیاره زمین است که ما باید روی آن سرمایه گذاری کرده و از آن حفاظت کنیم. (سبزه) همچنین به آب نیز نیاز دارد، چیزی که بار دیگر به ما یادآوری می کند که آب چه اهمیتی برای سیاره مان دارد.همچنین این که روز جهانی آب(22 مارس) درست یک روز پس از نوروز تعیین شده است،نیز نمادین است.
این خانم اوکراینی که پیش تر به عنوان نماینده اداره اطلاعات همگانی سازمان ملل متحد در ارمنستان خدمت می کرد، علاقه زیادی به ایران گردی و تجربه سنت های مختلف در جای جای ایران دارد.
وی در ادامه گفت وگو با ایرنا تجربه خود را از سفر سال گذشته به شهر شیراز را تشریح کرد: جزئی از این جشن باستانی بودن واقعا اثرگذار بود و البته که هر روز تحت تاثیر خون گرمی مردم ایران قرار می گیرم اما آن جا و در طول جشن نوروز حس خاصی داشت. توجه خاصی که به خارجی ها نشان می دهند.مورد دیگری که مرا تحت تاثیر قرار داد این بود که در عصر دیجیتال که همه ما دائما درحال بررسی شبکه های اجتماعی هستیم ،دیدم که تمام مردم، ایرانی و خارجی از هر حرفه و سنی دور آرامگاه حافظ جمع شده و و اشعارش را می خوانند و این بسیار تاثیرگذار است که فقیر و دارا، پیر و جوان، دختر و پسر، زن و مرد همگی کنار هم شعر می خوانند و سخت تلاش می کنند تا معنی عبارتی خاص را به من توضیح دهند. آن ها واقعا می خواستند تا من به عنوان یک خارجی جزئی از این جشن باشم.
من عاشق حافظ هستم و به او افتخار می کنم. اشعار حافظ نه تنها میراث ایران، بلکه میراث جهان است.
علاوه براین، لباس های رنگارنگی که مردم برای نوروز می پوشند، هم تحت تاثیرم قرار داد. سنت خانه تکانی و خریدن لباس های نو ، سنت فوق العاده ای است. من همچنین از امتحان کردن غذای محلی شیراز یعنی کلم پلو هم بسیار لذت بردم.
خانم دوتسنکو در بخش دیگری از این مصاحبه به سنت چهارشنبه سوری و روز طبیعت نیز اشاره کرد و گفت: واقعا دوست دارم جزئی از این سنت باستانی باشم. این سنت هم مرا به یاد سنت اوکراینی 'ایوان کوپالا' می اندازد که به موجب آن تابستان ها از روی آتش می پریم و معنای نمادین این سنت ایرانی که مردم در آن می گویند، 'زردی من از تو، سرخی تو از من' را دوست دارم: آتش باید تمام بیماری ها، خمودگی ها و چیزهای بد را از ما بگیرد و به ما خلوص، تمیزی، صلح، دوستی و سلامتی بدهد تا به کارمان ادامه دهیم. این چیزی است که در مورد این سنت دوست دارم.
رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل درباره روز طبیعت نیز گفت: این جشن را نیز دوست دارم که به روز زمین سازمان ملل (6 آوریل) نزدیک است. این روز برای من روز خاصی است زیرا روزی است که ما سبزه را از هفت سین برداشته و به طبیعت که بدان تعلق دارد، بازمی گردانیم. دارم به فرزندانم یاد می دهم که نباید سبزه را دور بیندازیم بلکه باید آن را در زمین کاشت تا به رشدخود ادامه داده و به غنای محیط زیست کمک کند.
و این کاری است که دوست دارم ادامه دهم، کاشتن درختان را می گویم. همین چند روز پیش بود که افتخار آن را داشتم تا از سوی وزارت خارجه (ایران) به مراسم درختکاری در کنار شهردار، سفرا و دیگر دیپلمات ها دعوت شوم،بااین امید که نهال های ما هوای ایران را پاکیزه تر کنند.
این نماینده سازمان ملل متحد در پایان با تاکید بر نقش مهمی که ایران برای این سازمان بین المللی ایفا می کند، گفت: ایران همواره در زمینه روابط خارجی فعال بوده است و همان طور که شاهد آن هستیم و پیش تر نیز گفته شد، ایران یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد است و همواره نقش مهمی درگفت وگوهای مربوط به منشور این سازمان داشته است.ایران همچنان نقش مهمی برای سازمان ملل ایفا می کندکه در ادامه به شماری از ابتکار عمل های مهم این کشور اشاره می کنم:
نخست، گفت وگوی تمدن ها که کشورهای عضو سازمان ملل از آن حمایت کردند و مجمع عمومی قطعنامه آن را تصویب کرد و سال 2001 را به عنوان 'سال گفت وگوی تمدن ها' اعلام کرد.
یکی از ابتکار عمل های جدیدتر ایران نیز که از سوی دکتر روحانی ارائه شد 'جهان علیه خشونت و افراطی گری' نام دارد. این طرح مورد حمایت کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت و این مجمع 3 بار و در سال های 2013، 2015 و 2017 در مورد آن قطعنامه صادر کرد. ما این مساله و حقایق دیگری در مورد نقش مهمی که ایران در سازمان ملل ایفا کرده و می کند را به کمک همکاران عزیزمان در ایرنا در قالب مجموعه ای از عکس ها و اسناد به استان های مختلف ایران می بریم. عکس ها و اسناد این نمایشگاه با همکاری مشترک وزارت خارجه، ایرنا و روزنامه اطلاعات، تدارک دیده شده است.
ماریا دوتسنکو در پایان به زبان فارسی سال نو را به ایرانی ها تبریک گفت.
اروپام**9418**2040**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال