تدابیر شدید امنیتی در آستانه سفر رئیس جمهور چین به رم

رم - ایرنا - شهر رم پایتخت ایتالیا در آستانه سفر 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین به این کشور تحت تدابیر شدید امنیتی قرار گرفت.

به گزارش چهارشنبه شب خبرنگار ایرنا، شهر رم در حالت آماده باش بسر می برد و از یک روز قبل از ورود جین پینگ به ایتالیا و در لحظه ای تاریخی که پایه های طرح جاده جدید ابریشم بنا می شوند، به حالت زرهی درآمده و لشکری متشکل از هزاران مامور امنیتی برای مقابله با هر نوع خطر بکار گرفته شده اند.
رئیس جمهوری چین عصر پنجشنبه در صدر هیاتی 200 نفری به ایتالیا و سپس به مونته کارلو و فرانسه سفر کند.
حدود یک صد نفر از هیات همراه وی شامل وزرا، ماموران امنیتی، پزشکان و 120 نفر دیگر نیز شامل رسانه ها، خبرنگاران، عکاسان و تصویربرداران هستند.
رئیس جمهوری چین روز جمعه با سرجو ماتارلا همتای ایتالیایی خود دیدار خواهد کرد و روز شنبه آینده در ملاقات با جوزپه کونته نخست وزیر این کشور تقاهم نامه اتصال چین به اروپا و الحاق ایتالیا به طرح جاده جدید ابریشم را امضا خواهد کرد و سپس عازم شهر پالرمو در جنوب ایتالیا می شود. این احتمال نیز وجود دارد که رئیس جمهوری چین در سفر به ایتالیا با پاپ فرانسیس در واتیکان دیدار کند.
'وانگ چاو' معاون وزیر خارجه چین روز گذشته با اشاره به بحث الحاق ایتالیا به طرح جاده جدید ابریشم با پکن اظهار داشت: در فرآیند توسعه راه جدید ابریشم احتمال برخی تردیدها و سوء تفاهم ها اجتناب ناپذیر است. توافق میان چین و ایتالیا به نفع هر دو کشور برای توسعه اقتصادی است و اگر این به تجارت با ایتالیا کمک می کند، ما با آن موافقیم.
این در حالی است که پارلمان ایتالیا در روزهای اخیر لایحه جناح اکثریت در باره امضای تفاهم نامه با چین برای جاده جدید ابریشم را با 282 رای موافق و 227 رای مخالف تصویب کرده است.
نخست وزیر ایتالیا در مجلس نمایندگان این کشور تصریح کرد که ایتالیا این تفاهمنامه را امضا می کند زیرا این اقدام در جهت منافع ملی است. محدوده این یادداشت تفاهم تنها اقتصادی و تجاری است و همکاری ما با اروپا و امریکا را زیر سوال نخواهد برد. این تفاهم نامه یک توافق بین المللی نیست و الزامات قضایی برای ما ایجاد نمی کند. این تفاهم نامه کاملا مشروع و در چارچوب منافع ملی ما است و ما می توانیم صادرات خود را به سوی بازاری بزرگ تقویت کنیم که کاملا هم خط راهبرد اتحادیه اروپا خواهد بود.
پیوستن ایتالیا به طرح جاده ابریشم جدید به مناسبت سفر رییس جمهوری چین به رم، حرف و حدیث هایی به دنبال داشته و در جناح حاکم اختلاف برانگیز شده است.
طرح جاده ابریشم جدید موسوم به 'یک کمربند - یک جاده' طرحی است که 5 سال قبل از سوی رییس جمهوری چین ارایه شد و نزدیک به 130 کشور دنیا را دستکم در آسیا و اروپا در بر می گیرد. احزاب ائتلافی دولت ایتالیا دیدگاه مختلفی در پیوستن به این طرح دارند و جنبش پنج ستاره مصرانه خواهان پیوستن به طرح مذکور و حزب 'اتحاد' مخالف آن است.
در پی بروز این اختلافات در جناح اکثریت، نخست وزیر ایتالیا را بر آن داشت تا در این ارتباط تصریح کند: یادداشت تفاهم میان رم و پکن یک موافقتنامه بین المللی نیست. فقط مختصاتی را برای همکاری میان ایتالیا و چین بر اساس معیارهای شفافیت و پایداری مالی و زیست محیطی تعیین می کند.
'جوزپه کونته'بر این عقیده است که جاده ابریشم جدید فرصتی برای ایتالیا و اتحادیه اروپا تلقی شده و می تواند محرکی برای رشد اقتصادی باشد و اینکه رم در چارچوب اتحادیه اروپا و با رعایت اصول این اتحادیه به طرح جدید چین ملحق خواهد شد و قصد ندارد چارچوب روابط سیاسی و جایگاه یوروآتلانتیکی اش را بازترسیم کند.
آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با انتقاد از طرح جاده ابریشم جدید اعلام کردند که پکن از طریق سرمایه گذاری ها کلان در صدد گسترش نفوذ در ساختارهای زیربنایی کشورها است.
اما چین موفق شد نظر رم را به طرح احداث جاده ابریشم جلب کند و ایتالیایی ها امیدوارند تا چینی ‌ها در بنادر جنوا در شمال و تارانتو در جنوب این کشور سرمایه ‌گذاری کنند.
شبد**461*9122

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال