پمپئو با بن سلمان درباره یمن گفت و گو کرد

نیویورک- ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد سعودی درباره روند سیاسی در حل بحران یمن به صورت تلفنی گفت و گو کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رابرت پالادینو روز چهارشنبه افزود مایک پمپئو از آنچه که حمایت محمد بن سلمان از تلاش های مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن برای پیشرفت روند سیاسی در یمن نامید، تشکر کرد.
وی ادامه داد: دو طرف بر لزوم پیروی طرف ها از توافق سوئد موافقت کردند.
بحران یمن با تجاوز سعودی ها و همراهان آن در قالب به اصطلاح ائتلاف از سال 1394 به این کشور آغاز شد و تا کنون ادامه دارد.
به گفته یوسف الحاضری، سخنگوی وزارت بهداشت یمن، در این تجاوز، 37 هزار و 822 غیرنظامی یمنی قربانی این جنگ شده اند که از میان، 12 هزار نفر کشته و 25 هزار و 741 نفر زخمی شدند.
همچنین 103 پزشک و کادر پرستاری و امدادرسانی در بمباران و حملات ائتلاف سعودی، کشته و 245 نفر زخمی شدند.
32 هزار بیمار به دلیل اینکه نمی‌توانستند از کشور خارج و درمان شوند، فوت کردند و چهار هزار و 234 زن و کودک مجروح و 6 هزار و 361 زن و کودک نیز جان باخته اند.
علاوه بر آن به دلیل شیوع وبا ناشی از محاصره این کشور و فقدان دسترسی به تجهیزات پزشکی و آب آشامیدنی سالم، 2 هزار و 919 نفر تا اواسط ماه مارس، جان خود را از دست داده اند و احتمال افزایش این آمار وجود دارد.
2 میلیون و 900 هزار نفر از کودکان یمنی دچار سوء تغذیه هستند که 400 هزار نفر از آنها در معرض خطر مرگ قرار دارند. بیش از 10 میلیارد دلار به بخش بهداشتی یمن خسارت وارد شده است و 60 درصد از مراکز بهداشتی یمن در پی حملات مستقیم ائتلاف سعودی، عملا از کار افتاده است.
به گفته معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پمپئو و بن سلمان درباره موضوعات حقوق بشری و همچنین تحولات گسترده در منطقه تبادل نظر کردند.
در گزارش سالانه حقوق بشری که وزارت خارجه آمریکا هم تلاش شده است نقش بن سلمان در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی که دهم مهرماه امسال در کنسولگری این کشور در استنانبول کشته شد، بر خلاف گزارش های دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، نادیده گرفته شود.
وضعیت حقوق بشر در عربستان از سوی جامعه بین المللی و نهادهای مختلف حقوق بشری به ویژه بازداشت فعالان مدنی به شدت مورد انتقاد است.
اروپام*1429

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال