آسیب 10 میلیارد دلاری بخش پزشکی یمن در اثر حملات ائتلاف سعودی

تهران - ایرنا - وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن در صنعا روز چهارشنبه با اعلام اینکه از آغاز حملات ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به یمن 12 هزار تن کشته شده اند، تاکید کرد که در اثر حملات جنگنده های این ائتلاف بیش از 10 میلیارد دلار به بخش پزشکی کشور آسیب وارد شده است.

به گزارش شبکه خبری المسیره، یوسف الحاضری سخنگوی وزارت بهداشت دولت نجات ملی در یک کنفرانس مطبوعاتی در صنعا تازه ترین آمار خسارت های وارده به این کشور طی چهار سال جنگ تحمیلی عربستان و متحدانش به یمن را اعلام کرد.
وی در ادامه اعلام کرد که از آغاز حملات به یمن، 12 هزار نفر کشته شده اند. از این تعداد 4 هزار و 234 نفر کودک و زن هستند.
25 هزار و 741 نفر دیگر نیز در جریان این حملات زخمی شدند که 6 هزار 361 تن از آنها کودک و زن هستند.
الحاضری افزود: 103 پزشک و پرستار و امداد رسان نیز طی حملات سعودی جان خود را از دست داده اند. 245 نفر دیگر نیز طی این چهار سال گذشته زخمی شدند.
تداوم حملات ائتلاف سعودی به یمن طی سال های اخیر آسیب های شدیدی به 881 هزار و 280 خانواده یمنی وارده کرده و بیش از 3 میلیون تن مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند.
بنابر آمار اعلام شده، 452 مرکز بهداشتی در جریان حملات ائتلاف سعودی خسارت دیده و 288 مورد از آن ها در اثر بمباران مستقیم به طور کامل تخریب شده است. همچنین 72 خودروی امدادرسانی نیز در معرض حملات قرار گرفتند که جنایت جنایتی به شمار می رود.
سخنگوی وزارت بهداشت یمن با اشاره به بسته شدن فرودگاه صنعاء و بندر الحدیده، افزود این اقدام تاثیر زیادی روی واردات بخش دارویی و تولیدات دارو در داخل کشور گذاشته است.
وی ادامه داد: امکان انتقال بیش از 362 نوع دارو به کشور از جمله 120 داروی ویژه بیماران خاص، به دلیل بسته بودن فرودگاه صنعاء وجود ندارد.
الحاضری درباره انتقال بانک مرکزی به عدن نیز گفت: این اقدام روی بیش از 800 هزار نفر از بیمارانی که بیمارهای مزمن مبتلا هستند، تاثیر گذاشته است.
در ادامه آمار اعلام شده از سوی این مقام یمنی آمده است که یک میلیون و 100 هزار زن باردار دچار سوء تغذیه هستند و 52 هزار و 800 زن در معرض سقط جنین قرار دارند.
مسئول وزارت بهداشت یمن تاکید کرد: 2.9 میلیون کودک یمنی نیز به سوء تغذیه مبتلا شدند که 400 هزار نفر از آنها در معرض خطر مرگ قرار دارند.
عربستان از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا،حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به یمن تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 16 هزار یمنی بی گناه و ویرانی زیر ساخت های این کشور شده است.
خاورم**9329**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال