مصر: شرطی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نداریم

تهران - ایرنا - سامح شکری وزیر خارجه مصر روز چهارشنبه با بیان اینکه قاهره و دمشق روابط قوی و استواری دارند، تصریح کرد که کشورش هیچ شرطی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب ندارد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، شکری در پاسخ به سوالی درباره امکان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب که از سال 2011 عضویت آن به تعلیق درآمده است، تاکید کرد که کشورش شرطی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب ندارد.
او این سخنان را در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عمان در جریان سفرش به این سلطان نشین عنوان کرد.
عضویت سوریه در اتحادیه عرب از نوامبر 2011 و به دنبال آغاز بحران در این کشور تحت فشار برخی از اعضا به ویژه کشورهای عربی خلیج فارس، به تعلیق درامد.
شماری از این کشورها نیز سفارت خانه های خود در دمشق را تعطیل کردند و یا سطح روابط دیپلماتیک خود با سوریه را کاهش دادند.
وزیر خارجه مصر افزود: طی سال های گذشته همگان را به مهار بحران سوریه و دور کردن این کشور و مردمش از جنگ و کشتار و تهدیدات گروه های تروریستی دعوت کردیم.
این در حالی است که شکری پیشتر در سخنانی گفته بود، به سبب عدم تلاش دولت سوریه برای اتخاذ گام های ضروری جهت حفظ امنیت و ثبات در این کشور و فعال سازی روند سیاسی برای خروج از بحران، تغییری در وضعیت سوریه ایجاد نخواهد شد.
در همین حال، احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه فوریه (بهمن/ اسفند) اعلام کرد که هنوز توافقی میان کشورهای عضو اتحادیه عرب برای بازگشت سوریه به این اتحادیه حاصل نشده است.
اخبار منتشر شده حاکی از آن است که برخی کشورهای عربی در حال تلاش برای ایجاد اتفاق نظر برای حضور سوریه در نشست اتحادیه عرب در تونس هستند ولی برخی دیگر از کشورهای عضو این اتحادیه با بازگشت سوریه مخالفت می کنند.
این نشست در ماه مارس (اواخر فروردین) برگزار می شود.
اتحادیه عرب از ماه نوامبر سال 2011 ( ابان 1390) برای حمایت از مخالفان دولت قانونی دمشق در آغاز بحران این سوریه، عضویت این کشور را که یکی از اعضای مؤسس آن بود، به حال تعلیق در آورد اما این روزها و با گذشت هفت سال از این رویداد، سیگنال های مثبتی برای بازگشت دمشق به این سازمان منطقه ای مشاهده می شود.
خاورم**9329**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال