چهارشنبه سوری از سنت تا هنجار شکنی

زاهدان - ایرنا - چهارشنبه سوری از جمله آیین های کهن و باستانی ایرانیان با پیشینه فرهنگی غنی و زیبا متاسفانه در سالهای اخیر با برخی رفتار های ناپسند به زشتی گراییده و لذت سال نو را به کام برخی از هموطنان تلخ می کند.

به گزارش ایرنا ایران اسلامی با داشتن تمدن چند هزار ساله و فرهنگی غنی در تمام حوزه ها همواره زبانزد و مورد توجه جهانیان بوده است.
نوروز یکی از آیین های باستانی ایرانیان است که با دگرگونی طبیعت و بیداری درختان و چشمه سارها علاوه بر طبیعت حال انسان ها را نیز متغییر و با طراوت می کند.
پایان هر سال و نزدیک شدن به ماه فروردین و نوروز دارای یک حس خوشایند برای همگان از دوران کهن تاکنون بوده و در این ایام آیین های خاصی از سوی مردم به مناسبت فرا رسیدن سال نو برگزار می شده است.
آیین هایی که با اعتقادات روحی و تزکیه نفس همراه است و باعث تحول حالات رفتاری در انسان همزمان با نزدیک شدن به ایام آغازین سال جدید می شود.
چهارشنبه ‌سوری یکی از جشن‌ ها و آداب کهن ایرانیان محسوب می شود که در غروب روز سه ‌شنبه اسفند ماه با برافروختن و پریدن از روی آتش این روز را گرامی می دارند.
این مراسم سرآغاز جشن‌ها و مناسبت‌های نوروزی است که با برافروختن آتش و برخی رفتارهای نمادین دیگر به‌صورت جمعی و در فضای باز درون و بیرون از خانه برگزار می‌شود.
برخی واژه «سور » در ترکیب چهارشنبه ‌سوری را به ‌معنای جشن می‌دانند در حالیکه برخی دیگر «سور» را شکلی دیگر از سُرخ عنوان کرده و آن را نشانه‌ ای از سرخ ‌بودن آتش، یا سرخی و سلامتی فرد می‌دانند.
از جمله آداب مرسوم در این شب افروختن آتش است بطوریکه با گردآوری هیزم، بوته و مانند آن در حیاط خانه ها، کوچه و خیابان ها در چند دسته و به فاصله های چند متر آماده کرده و ساعتی بعد از غروب آفتاب افروخته شده و مردان، زنان و کودکان در حالیکه آوازی زیبا چون «سرخی تو از من، زردی من از تو»، «سردی من از تو، گرمی تو از من» از روی آتش می پرند.
اعتقاد و باور افراد در انجام این کار در این است که انجام چنین کاری آنان را در طول سال از گزند بیماری و نحسی ها محافظت می کند.
در سرزمین کهن سیستان و بلوچستان نیز برگزاری این چنین جشن هایی همواره با پاسداشت آیین های زیبا و سنتی همراه بوده و کمتر شاهد انجام برخی ناهنجاری ها در این منطقه بوده ایم.
غلامعلی مرادی یکی از شهروندان سیستان و بلوچستانی در مورد چگونگی برگزاری این گونه جشن ها در زمان های گذشته به خبرنگار ایرنا گفت: چهارشنبه سوری از جمله آیین های زیبا در ایام نوروز است که مردم با شکوه خاصی آن را برگزار می کنند.
وی ادامه داد: به همراه سایر برادران و خواهرانم یک روز قبل در تهیه هیزم برای برپایی آتش چهارشنبه سوری اقدام می کنیم.
مرادی بیان کرد: مادر با پختن کلوچه، گندم بریان و برشته کردن و بودادن تخمه هندوانه نوید یک شب خاطره انگیز را به ما می داد.
وی خاطر نشان کرد: یکی از موارد مهمی که در این شب جذابیت مجلس ما را دوچندان می کرد جمع شدن خانواده و بستگان و میزبانی از مهمانان بود.
وی گفت: متاسفانه در این سالها عده ای جوان و نوجوان بابرداشتی اشتباه از چهارشنبه سوری به بهانه شادی بیشتر با تهیه ترقه و حتی موادمنفجره برای خود و سایر شهروندان مشکل ایجاد می کنند و برخی مواقع موجب آتش سوزی و سوختن خودشان در آتش می شوند.
محمد زینلی دیگر شهروند سیستان و بلوچستانی گفت: شاخصه اصلی و ماندگار در شب چهارشنبه سوری دور هم جمع شدن خانواده ها و ایجاد فضایی محبت آمیز در آن شب بود.
وی ادامه داد: خوردن تنقلات ساده اما دلچسب در کنار خواندن اشعار حماسی از شاهنامه و پریدن از روی آتش به همراه پدر و مادر برای ما که کودک بودیم بسیار جذاب و خاطره انگیز بود.
کارشناس علوم اجتماعی در خصوص آیین چهارشنبه سوری گفت: جشن چهارشنبه سوری از قدیم مورد توجه و کانونی برای همبستگی و پیوندهای محلی و اجتماعی بوده است.
سمیه اکبری ادامه داد: دوستی، همدلی، شادی و نشاط و تجربه لذت بخش با هم بودن از جمله خاطرات ثبت شده افراد در این شب است.
وی بیان کرد: برگزاری چنین آیین هایی فرصتی است تا ارزش های ملی را به عنوان یک عنصر فرهنگی ریشه دار شناخته و به نسل بعد از خود به بهترین شکل انتقال دهیم.
این کارشناس اجتماعی بیان کرد: در مقطعی از زمان برخوردهای نامناسبی با این گونه آیین ها شده بطوریکه همین امر زمینه سوء استفاده افراد سودجو برای فروش بیشتر موادمحترقه را فراهم کرده است.
وی تصریح کرد: مدیریت و مشخص شدن مکان هایی به منظور برگزاری این مراسم با مدیریت شهری و برگزاری سالم و صحیح آن می تواند جنبه های آسیبی و انحرافی آن را کاهش داده و در شناخت فرهنگ صحیح به نسل جوان کمک کننده باشد.
اکبری آموزش را مهمترین مساله در از بین بردن برخی ناهنجاری ها دانست و اظهار داشت: خانواده به عنوان رکن اصلی تربیتی فرزندان در ترویج و شناخت صحیح این گونه فرهنگ ها تاثیر گذار است.

**کمپین «نه به چهارشنبه سوری خطرناک»
مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان گفت: آموزش و فرهنگ سازی عامل مهم و تاثیر گذار در شناخت و از بین رفتن اعمال خطرناک از جمله خطرات چهارشنبه آخر سال دارد.
علی نجفی زاده ادامه داد: مرکز آتش نشانی شهر زاهدان از ابتدای اسفند ماه کمپینی با عنوان« نه به چهارشنبه سوری خطرناک» ایجاد کرده که با مراجعه به مدارس و مراکز شهری کار آموزش به افراد و دانش آموزان را انجام می دهد.
وی با بیان اینکه تاکنون بیشتر مدارس سطح شهر زاهدان زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند تصریح کرد: مدیران مدارس و دانش آموزان استقبال چشمگیری از این طرح داشتند.
مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان در خصوص برنامه های این مرکز در چهارشنبه آخر سال اظهار داشت: تمام آتش نشانی های سطح شهر در آماده باش کامل هستند و در محل هایی چون میدان دکتر حسابی و پارک ملت مستقر و کار خدمت رسانی به مردم را انجام می دهند.
وی هر گونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در این مراسم را زیان بار دانست و افزود: افرادی که در اماکن عمومی آتش روشن می کنند از تجمع در کنار آتش و پرتاپ مواد شیمیایی، اسپره ها و مانند آن به درون آتش خودداری کنند.
نجفی زاده نقش خانواده ها در کنترل رفتار فرزندان را مهم عنوان کرد و گفت: پدر و مادر می توانند با ایجاد یک مکان امن و مطمئن در محیط خانه علاوه بر ایجاد یک فضای شاد و پر نشاط در پیشگیری از بروز برخی حوادث ناگوار کمک کننده باشند.
وی افروختن آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست های برق یا ایستگاه های فشار گاز و پارکینگ های عمومی را خطرناک دانست.

**سیستان و بلوچستان کمترین میزان مصدومان چهارشنبه سوری در کشور را دارد
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: سال گذشته 20 نفر مصدوم چهارشنبه آخر سال در سیستان و بلوچستان داشتیم که تنها یک نفر بستری و بقیه به صورت سرپایی مداوا شدند.
فریبرز راشدی بیان کرد: خانواده ها در کنترل و پیشگیری از بروز حوادث ناگوار نقش مهمی دارند.
وی اظهار داشت: توجه به نکات ایمنی و اجتناب از تجمع در محل هایی که آتش افروخته شده از وقوع حوادث جلوگیری می کند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: 20 تیم اورژانس در زاهدان و سه تیم اورژانس در تمام شهرهای حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت چهارشنبه آخر سال در آماده باش کامل هستند.
وی ادامه داد: همچنین تمام بیمارستان های دارای بخش سوختگی در این روز در آماده باش هستند.

** با مخلان امنیت عمومی به شدت برخورد می شود
فرمانده انتظامی زاهدان گفت: افرادیکه در چهارشنبه آخر سال با ایجاد برخی حرکات ناشایست نظم عمومی را برهم زنند به شدت با آنان برخورد خواهد شد.
سرهنگ علی عارف نژاد ادامه داد: برهم زنندگان نظم در سطح شهر با هر گونه حرکت و اقدامی، دستگیر و تا پایان تعطیلات عید در بازداشت خواهند بود.
وی ادامه داد: همچنین خودروهای افرادی که با آن مرتکب تخلف شده باشند تا پایان تعطیلات نوروزی در توقیف پلیس خواهند بود.
فرمانده انتظامی زاهدان با بیان اینکه نیروی انتظامی به هیچ عنوان مخالف شادی مردم نبوده بلکه از این امر خرسند نیز می شود ادامه داد: پلیس دوستدار شادی مردم است اما با افرادیکه از آزادی فراهم شده سوء استفاده کنند و شادی دیگران را بر هم زنند طبق قانون قاطعانه برخورد می شود.
وی در مورد برخورد با عرضه کنندگان مواد محترقه گفت: پلیس با ایجاد گشت هایی در سطح شهر در صورت مشاهده هر گونه عرضه مواد محترقه برخورد جدی می کند.
سرهنگ عارف نژاد خانواده را عامل اصلی در پیشگیری از وقوع تخلف دانست و عنوان کرد: خانواده ها با ایجاد یک فضای دوستانه و آموزشی می توانند تاثیر بسیار زیادی در کاهش بروز تخلفات داشته باشند.

**فرهنگ صحیح شادی کردن
ترویج فرهنگ «چگونگی بروز شادی» در جامعه از اهمیت فراوانی برخوردار است، اما بعضا به آن کمتر توجه شده و برخی جوانان با تبعیت از رفتارهای ناهنجارانه فکر می کنند با انفجار ترقه و ترساندن دیگران می توانند بیشتر شادی کنند در حالی که ممکن است یک ترقه باعث ایجاد حادثه ای بزرگ و حتی جبران ناپذیر شود.
چهارشنبه سوری یکی از جشن های نمادین ایرانیان است که به زیبایی فرهنگ کنار هم بودن و لحظه ای به شادی گذراندن را یاد آور می شود؛ آیین زیبایی که صفات نیک او به فراموشی رفته و زشتی های او به یادگار مانده است.
خانواده نقش مهمی در چگونگی شناخت رفتار و انجام اعمال صحیح در چهارشنبه سوری دارد لذت بردن واقعی از لحظه ها و شادکردن دیگران را باید از کودکی آموزش داد. مراقب کودکان مان باشیم تا هم آسیب نبینند و هم رفتارهای ناشایست را یادنگیرند.
9914**3213 **6081

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال