رو در رویی کنگره با ترامپ

تهران-ایرنا- برخی تحلیلگران مصوبه های اخیر مجالس آمریکا علیه سیاست های «دونالد ترامپ» به ویژه همکاری جمهوریخواهان با دموکرات ها در مخالفت با ساخت دیوار مرزی را نشانه ای از شرایط ناخوشایند رئیس جمهوری این کشور حتی در میان هم حزبی هایش ارزیابی می کنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، ساخت دیوار در مرزهای جنوبی ایالات متحده با مکزیک باعث شد تا تقابل رئیس جمهوری آمریکا با قانونگذاران این کشور به اوج برسد. در چند روز گذشته سناتورهای آمریکایی هم فرمان «دونالد ترامپ» برای اعلام وضع فوق العاده را لغو کردند. رئیس جمهوری آمریکا نیز این مصوبه را که در هر دو مجلس نمایندگان و سنا به صورت جداگانه مورد تایید قرار گرفته بود وتو کرد تا بتواند با پیشبرد سیاست های خود منابع بودجه ای لازم برای ساخت دیوار مرزی را تامین کند.
نکته جالب توجه و مهم اینجاست که برخلاف پیش بینی ها 12 سناتور جمهوریخواه به 45 عضو دموکرات سنا پیوستند و در نهایت با همراهی آرای نمایندگان مستقل، سنا با 59 رای موافق در برابر 41 رای مخالف، با لغو وضعیت اضطرار ملی ترامپ موافقت کردند.
دقایقی پس از مشخص شدن رای سنا، ترامپ با انتشار توئیتی شامل یک کلمه «وتو» از مخالفت خود با این تصمیم پرده برداشت و با این کار از نخستین وتوی قانونی خود علیه کنگره در طول دو سال ریاست جمهوری پرده برداشت. وی سپس در یک نشست خبری بار دیگر دموکرات ها را مورد انتقاد قرار داد که با رای مخالف خود به ساخت دیوار به دنبال بالا بردن آمار جرم و جنایت و قاچاق در آمریکا هستند.
البته باید به یاد داشت که دو رئیس جمهوری پیشین آمریکا یعنی «جورج بوش» و «باراک اوباما» در دو دوره ریاست جمهوری خود 12بار مصوبات کنگره را وتو کردند.

** جمهوریخواهان در مقابل ترامپ
برخلاف اینکه ابتدا 7 سناتور جمهوریخواه همراهی خود را با دموکرات ها در مخالفت با قانون اضطرار ملی ترامپ اعلام کرده بودند اما در روز رای گیری 12 سناتور جمهوریخواه به مخالفت با رئیس جمهوری آمریکا پرداختند. نام جمهوریخواهانی همچون سوزان کالینز، میت رامنی، لامار الکساندر، مایک لی، لیزا مورکوسکی و رند پاول در فهرست مخالفان اقدام ترامپ به چشم می خورد. گفتنی است جمهوریخواهان 53 و دموکرات ها 45 نماینده در سنا دارند که در کنار 2 سناتور مستقل ترکیب 100 نفره این مجلس را کامل می کنند. تعداد اعضای مجلس نمایندگان آمریکا نیز 435 نفر است.
پیشتر مجلس نمایندگان آمریکا مخالفت خود را با این سیاست ترامپ اعلام کرده بود. حال با وتوی تصمیم سنا تعیین تکلیف این موضوع به کنگره آمریکا سپرده می شود. در این شرایط بحث لغو حالت فوق العاده ملی باید دوباره در کنگره به رای گذاشته شود و در صورتی که این مصوبه بتواند نظر مثبت بیش از دو سوم آرا (67 رای سنا و 285 در مجلس نمایندگان) را به دست آورد ترامپ قادر به انجام سیاست های ساخت دیوار و ادامه وضعیت اضطرار نخواهد بود. البته کارشناسان کسب این میزان از آرای مخالف را برای دموکرات ها سخت و تاحدود زیادی دست نیافتنی ارزیابی می کنند.
روزنامه «نیویورک تایمز» در مورد تقابلی که اکنون میان ترامپ و کنگره به راه افتاده است آورد این رای ها نشان می دهد که کنگره نسبت به نوع خط مشی های ترامپ ناراضی است و نسبت به آن حساس شده است.
نمایندگان دموکرات اعتقاد دارند مصوبه های اخیر کنگره نشان داد که این نهادقانونگذاری در آمریکا در نهایت برای اجرایی کردن قدرت خود دست به کار شده است.
با این حال تحلیلگران آمریکا اعتقاد دارند از یک نگاه دیگر آرای کنگره در نهایت می تواند برای ترامپ مفید هم باشد و در رقابت های انتخاباتی سال 2020 به وی کمک کند. در این شرایط ترامپ خود را به عنوان نامزدی خارج از ساختار که در مقابل یک کنگره نامحبوب ایستاده است به افکار عمومی نشان می دهد.

**روزگار سخت ترامپ با قانونگذاران آمریکایی
اگرچه تحلیلگران کسب دو سوم آرا در کنگره را برای دموکرات ها دست نیافتنی تصور می کنند اما شرایط عمومی در میان قانونگذاران آمریکایی نشان می دهد عرصه فعالیت برای ترامپ در حال تنگ شدن است. تارنمای شبکه خبری «سی.ان.ان» اقدامات اخیر در کنگره آمریکا را طغیان جمهوریخواهان در مقابل ترامپ تفسیر کرد که حتی از نگاه برخی ناظران موجب دگرگونی در انسجام این حزب و دوری آن ها از ترامپ می شود.
در مجلس نمایندگان آمریکا 193 و در سنا 53 نماینده از حزب جمهوریخواه حضور دارند. به نوشته تارنمای این شبکه آمریکایی اکنون از میان حدود 250 عضو جمهوریخواه مجلس تنها 10 درصد از آن ها با رئیس جمهوری این کشور در زمینه اعلام وضع فوق العاده دچار مشکل شده اند. اما نکته اینجاست که ترامپ برای نخستین بار با مقاومت از سوی مجلس سنای آمریکا روبرو شده است.
به نوشته سی.ان.ان اگرچه 90 درصد جمهوریخواهان در کنار ترامپ قرار دارند اما ممکن بود موضوع ساخت دیوار در مرزهای جنوبی به سرشکستگی ترامپ در افکار عمومی تبدیل شود. شاید اگر موضوع حادتری در کنگره مطرح شود اوضاع وی حتی بدتر می شد ضمن اینکه خطراتی را برای انتخاب دوباره ترامپ به همراه می آورد.
روزنامه «نیویورک تایمز» هم در گزارش دیگری عنوان داشت کنگره تنها در دو روز سه مصوبه علیه ترامپ را به رای گذاشت. در یکی از مهمترین آن ها تعداد زیادی از جمهوریخواهان در کنار دموکرات ها ایستادند و با اعلامیه ترامپ در مورد وضعیت فوق العاده ملی مخالفت کردند. رای گیری دیگر مجلس نمایندگان در مورد رسانه ای کردن گزارش کمیته مولر در زمینه دخالت روسیه در انتخابات 2016 رخ داد. همچنین یک روز قبل از آن هم سناتورها در مصوبه ای دیگر به توقف حمایت های ایالات متحده از عربستان در جنگ با یمن رای دادند.
از نظر ظاهری این اقدامات دارای بار قانونی چندانی برای دولت نیستند و ممکن است با وتوی ترامپ بی اثر شوند؛ حتی مصوبه مجلس نمایندگان هم برای وزارت دادگستری آمریکا الزام آور نیست اما از نظر سیاسی فهرست مخالفت ها با ترامپ حکایت از آن دارد که از شدت سیطره رئیس جمهوری آمریکا بر نمایندگان جمهوریخواه در کنگره کاسته شده است و به آهستگی کنترل ترامپ بر هم حزبی هایش تضعیف می شود.
جمهوریخواهان اعتقاد دارند به هیچ عنوان رای آن ها شخصی نیست و تصمیم ترامپ برای اعلام وضع فوق العاده را برخلاف قانون اساسی آمریکا می دانند.
به نوشته این روزنامه آمریکایی، از این رو به نظر می رسد که کاخ سفید اکنون به ویژه از طریق تحقیقات مولر در محاصره کنگره قرار گرفته است. این میزان از مخالفت ها با ترامپ به ویژه از سوی جمهوریخواهان آن هم زمانی که دو حزب برای انتخابات سال 2020 آماده می شوند بسیار حائز اهمیت است. از هم اکنون تهدیدها از سوی برخی چهره های جمهوریخواه همچون تد کروز یا مارکو روبیو احساس می شود.
شبکه تلویزیونی سی.ان.بی.سی آورده است باوتوی ترامپ اکنون دموکرات ها باید تلاش کنند تا دو سوم آرای کنگره را برای اخذ رای نهایی علیه وضع فوق العاده ترامپ جلب نمایند اما این امر خواسته ای سخت است.
اگرچه رای کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان ضربه ای سخت به ترامپ بود و اما اوضاع در آینده به این سختی نخواهد بود. پیش از این که مجلس نمایندگان از طرح «نانسی پلوسی» دموکرات علیه دیوار مرزی حمایت کردند 245 رای علیه ترامپ کسب شد. نکته اینجاست که دموکرات ها برای کسب دو سوم آرای مجلس نمایندگان مجبور به کسب 285 رای موافق هستند که این امری تقریبا نشدنی است.
پژوهش**9130 **1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال