سال آینده برای صنعت نشر بهتر خواهد بود-علیرضا بهرامی*

تهران- ایرناپلاس- صنعت نشر کشور در سال پیش رو احتمالا از سالی که از سر گذراندیم، وضعیت بهتری خواهد داشت.

شاید این حرف، عجیب به‌نظر برسد، به‌ویژه این روز‌ها که در همه اظهارنظرها، نسبت به سرنوشت صنعت نشر در سال آینده نگرانی ابراز شده است. حتی بسیاری با قطعیت از چشم‌انداز تیره این حوزه در سال 1398 سخن گفته‌اند.

با این حال، با استدلال‌هایی می‌توان پیش‌بینی کرد که سال آینده احتمالاً وضعیت صنعت نشر کشور بهتر باشد. یکی اینکه در سال آینده، وضعیت غافلگیرکننده و شوک‌آمیزی چنان‌که در سال 1397 بر صنعت نشر کشور و بازار کاغذ وارد شد، نخواهیم داشت. درنتیجه، وضعیت ایست کاری ناشران برای ارزیابی شرایط و به امید فردایی بهتر، توجیهی نخواهد داشت.

همچنین جامعه به افزایش قیمت‌ها و نرخ‌های جدید، رفته‌رفته عادت می‌کند و این فاصله پیش آمده بین کتاب‌های چاپ قبل‌تر و چاپ جدید، کم‌کم کمرنگ خواهد شد؛ چراکه رفته‌رفته، بازار هم از کتاب‌های چاپ قدیم‌تر با قیمت‌های پایین‌تر، تهی خواهد شد.

از همه این‌ها مهم‌تر، در سال آینده، قاعدتاً کارگروه کاغذی در بخش دولتی تشکیل نخواهد شد که با وعده‌های توخالی، زمان را تلف کند و تنظیم بازار مستعد تلاطم را بیشتر به هم بریزد، و هم با تصمیم‌های نادرست، شرایط را آشفته‌تر از روند طبیعی‌اش سازد. از دلار 4200 تومانی و حواله دادن به وزارت صنعت - معدن – تجارت و بانک مرکزی هم احتمالاً کمتر خبر خواهد بود.

این احتمال نیز وجود دارد که ده‌ها هزار تن کاغذی که به کشور وارد شده و وضعیت نامعلومی دارند و احتمالاً احتکار شده‌اند، مجبور باشند رخ بنمایند و وضعیت خود را قبل از آسیب دیدن، مشخص کنند.

از این احتمال گذشته، مورد‌های پیشین ما را به سمتی خواهند برد که یا رومی رومی باشیم یا زنگی زنگی، در هر صورت از این وضعیت بلاتکلیفی تحمیلی خارج خواهیم شد.

با این حال، با وجود آنکه می‌توان گفت، وضعیت صنعت نشر در سال پیش رو به بدی سالی که گذشت نخواهد بود، یک آسیب جدی که از چند سال پیش شروع شده بود، در سال 97 و 98 بیشترین نمود خود را داشت و خواهد داشت؛ آن‌هم اخلال در تولید محتوا در بنگاه‌های کوچک نشر است. سهم بسیاری از تولید محتوای فرهنگی یک کشور اتفاقاً در بنگاه‌های کوچک نشر صورت می‌گیرد، چون بنگاه‌های بزرگ، بیشتر درگیر یک پروسه سودآفرینی هستند تا اولویت‌های فرهنگی.

پس خودبه‌خود این پرسش به‌وجود می‌آید که وضعیت بحرانی پیش آمده در حوزه نشر کشور، مطلوب بخش‌هایی از حاکمیت کشور نیست؟ دست‌کم از منظر توفیق اجباری!

*ناشر

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال