آمریکایی ها مدعی جلوگیری از جنگ بین هند و پاکستان شدند

تهران- ایرنا- مقامات آمریکایی مدعی شدند، مداخله آمریکا برای رفع تنش بین هند و پاکستان، از درگرفتن جنگی بزرگ بین این دو همسایه جلوگیری کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقاماتی که خواستند نامشان فاش نشود، پس از سرنگونی هواپیمای هند و به اسارت گرفته شدن خلبان آن از سوی پاکستان، خطر وقوع جنگ بین این دو کشور به بالاترین حد خود رسیده بود.
به گفته این مقامات، هند تهدید کرده بود که با شش موشک، مواضع پاکستان را هدف قرار می دهد و پاکستان نیز در پاسخ گفته بود، با موشک های بیشتر به حملات موشکی پاسخ می دهد.
یکی از مقامات پاکستانی که خواست نامش فاش نشود، گفت: ما گفتیم اگر شما(هند) یک موشک شلیک کنید، ما سه موشک شلیک می کنیم.
یکی از مقامات آمریکایی نیز می گوید، 'جان بولتون'، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با تماس تلفنی با مشاور امنیت ملی هند، تلاش کرد تا آتش این تنش را خاموش کند.
به گفته این مقام آمریکایی، هدف آمریکا آزادی خلبان هندی و در عین حال، اطمینان از منصرف شدن هند از تهدید موشکی اش بود.
یکی دیگر از مقامات آمریکایی نیز گفت: با توجه به خطری که پیش بینی می کردیم، ما تمام تلاش خود را کردیم تا جامعه بین المللی را ترغیب کنیم دو طرف را به تنش زدایی تشویق کنند.
'دونالد ترامپ'، رئیس جمهوری آمریکا، نیز در حاشیه مذاکرات با 'کیم جونگ اون'، رهبر کره شمالی در هانوی ویتنام، به خبرنگاران گفته بود: آنها(هند و پاکستان) می رفتند که درگیر شوند، ما در راستای تلاش برای متوقف کردن آنها مداخله کردیم و خوشبختانه مساله خاتمه یافت.
حمله انتحاری 25 بهمن گروه تروریستی جیش محمد مستقر در پاکستان به نظامیان هند در پولوامای کشمیر هند و کشتن 40 نفر از آنها سرآغاز تنشی تازه بین دو کشور شد. هند به تلافی این حمله تروریستی، پایگاه این گروه را در خاک پاکستان بمباران کرد.
پاکستان در نبرد هوایی با هند، دو جنگنده میگ این کشور را سرنگون و یکی از خلبانان آن را اسیر کرد.
هند می گوید، در این نبرد هوایی یک جنگنده 'اف16' پاکستان را سرنگون کرد اما، اسلام آباد این مساله را تکذیب می کند.
آساق**1088**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال