ارز محلی، سازوکار پیشنهادی پاکستان به ایران

اسلام آباد - ایرنا - یک روزنامه اردو زبان پاکستان روز سه شنبه نوشت: این کشور برای ادامه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران درخصوص دریافت برق به دنبال سازوکار جدید جهت استفاده از ارز محلی میان دو کشور است.

به گزارش ایرنا، روزنامه 'جنگ' چاپ شهر راولپندی با اشاره به سفر اخیر هیات شرکت توانیر ایران به اسلام آباد و دیدار اعضای آن با وزیر نیرو و قائم مقام وزارت نیروی پاکستان، نوشت: پاکستان به دنبال سازوکاری است که بتواند با استفاده از ارز محلی (روپیه) پول برق دریافتی از ایران را پرداخت کند.
این روزنامه افزود: طرف پاکستانی همچنین پیشنهاد ایجاد ساز و کار جدید را به مسئولان ایرانی ارائه کرده و منتظر پاسخ آن است.
روزنامه جنگ به نقل از یک مقام وزارت نیروی پاکستان (بدون ذکر نام) نوشت: براساس گفت وگوهای اخیر میان مسئولان انرژی دو کشور، پاکستان برای دریافت برق مازاد از ایران به 121 میلیون دلار نیاز دارد و با توجه به تحریم های آمریکا، پاکستان به دنبال پرداخت این مبلغ به روپیه است.
یک منبع آگاه پاکستانی که در مذاکرات اخیر هیات شرکت توانیر با مقامات وزارت نیروی پاکستان حضور داشت، گفت: با نهایی شدن ساز و کار پرداختی از سوی ایران، طرح احداث خط جدید انتقال نیرو برای دریافت برق مازاد از ایران نیز آغاز خواهد شد.
هفته گذشته هیاتی از شرکت تولید و انتقال نیروی جمهوری اسلامی ایران (توانیر) به ریاست «علی اصغر اسماعیل نیا» عضو هیئت مدیره و معاون مالی این شرکت در اسلام آباد با «عمر ایوب خان» وزیر انرژی پاکستان دیدار کرد.
وزیر انرژی پاکستان از همکاری شرکت توانیر برای صادرات بی وقفه برق به پاکستان قدردانی کرد.
حدود 17 سال پیش در سال 1380 شمسی، ایران و پاکستان نخستین موافقت نامه صادرات برق را امضا کردند و اکنون این رقم به 3 افزایش یافته است.
با تکمیل پروژه های در دست احداث می ‌توان صادرات برق به پاکستان را تا 2 برابر افزایش داد.
آساق*274**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال