سودان و سودان جنوبی برای بازگشایی گذرگاههای مرزی توافق کردند

تهران- ایرنا- کمیته امنیت سیاسی مشترک دو کشور سودان و سودان جنوبی در نشست روز دوشنبه خود در خارطوم، توافقنامه بازگشایی گذرگاه های مرزی امضا کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه «سودان تریبیون»، این اقدام یک روز پس از آن صورت می گیرد که دو کشور در نشستی در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی، برای ترسیم خطوط مرزی توافق کردند.
«کمال عبدالمعروف» رئیس ستاد مشترک ارتش سودان پس از این نشست امنیتی گفت: با سودان جنوبی برای بازگشایی گذرگاه های مرزی که پیشتر با هم توافق کرده بودیم، موافقت شد.
وی گفت: همچنین مقرر شد منطقه امن ظرف یک ماه از نیروهای نظامی تخلیه و یک تیم مشترک زیر نظر سازمان ملل متحد به منطقه «ابیی» اعزام شود تا از خروج نظامیان از آن منطقه اطمینان حاصل شود.
دو کشور در تاریخ 27 سپتامبر 2012 (6 مهر 91) با هدف جلوگیری از ارسال سلاح و مهمات از مرزها به گروه های شورشی، توافقنامه امنیتی مشترک امضا کردند.
بر اساس این توافق نامه، مقرر شد یک منطقه حایل به عمق 10 کیلومتر در دو طرف مرز سودان و سودان جنوبی احداث شود.
کمیته ترسیم خطوط مرزی مشترک دو کشور در سپتامبر 2017 نیز برای بازگشایی سه گذرگاه مرزی مشترک با هدف فعال سازی تجارت، افزایش تولید نفت و مقابله با قاچاق کالا توافق کردند.
سودان این سه گذرگاه مرزی را سپتامبر 2013 بست و سودان جنوبی را متهم کرد که از شورشیان حمایت می کند.
کمیته ترسیم خطوط مرزی مشترک یکشنبه 17 مارس (26 اسفند 97) در آدیس آبابا پایان یافت.
«معاذ تنقو» رئیس کمیته امنیتی سودان نیز در این باره گفت: دو طرف همچنین گزارش کمیته فنی ترسیم خطوط مرز مشترک در خصوص مناطق توافق شده را مبنی قرار داده اند.
تنقو گفت: این نشست بر ضرورت تسریع در تکمیل ترسیم خطوط مرزی برای تقویت روابط مردم دو کشور در زمینه های اجتماعی و اقتصادی تأکید کرده است.
از اعلام استقلال سودان جنوبی از سودان در سال 2011 همچنان مناطق «ابیی»، «المیل 14»، «جوده الفخار»، «کوه المقینص»، « کاکا» و «حفرة النحاس» مناطق مورد مناقشه دو کشور محسوب می شود.
شبس**9363**1859

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال