آیت الله جوادی آملی:

عظمت کشور و مردم ایران در دنیا تبیین شود

قم- ایرنا- آیت الله عبدالله جوادی آملی خطاب به وزیر امورخارجه گفت:در مذاکرات خود با دیگر کشورها بدانید که دست شما پر است و یک سرو گردن از آنها بالاترید. شرف، عزت، عظمت، آبرو و مردانگی مال ماست، و شما باید این عظمت کشور و مردم ایران را به جهان برسانید.

به گزارش ایرنا از مرکز خبر حوزه ، وی عصر دوشنبه در دیدار محمد جواد ظریف افزود: جهان باید این را بفهمد که این ملت، همواره پای امضا و تعهد خود ایستاده که نمونه آن پایبندی ایران به قطعنامه 598 است و شما نیز با این پشتوانه با دنیا حرف بزنید، ما با وجود این سرمایه ها، هیچ نگرانی نداریم.
وی اضافه کرد: ما این پایبندی به امضا و تعهد را از قرآن کریم آموختیم که فرمود پای تعهد و امضای خود بایستید، حقیقتا این مکتب باید جهانی شود، مکتبی که از یک سو به ما می آموزد با جهان ارتباط داشته باشید اما همواره هوشیاری خود را حفظ کنید و از سوی دیگر تاکید می کند که پای متجاوز را قطع نمایید و هرگز دست به سوی بیگانه دراز نکنید.
آیت الله جوادی آملی با اشاره به نقش مهم سفرای جمهوری اسلامی در دیگر کشورها، بیان داشت: سفرا باید بدانند که نه تنها سفیر ایران هستند بلکه سفیر مکتب و اسلام نیز هستند، لذا باید پیام اسلام را به جهان برسانند و تفکر و سخن آنها را نیز بفهمند و به داخل منتقل کنند.
وی افزود: آنان باید در سه بخش محلی، منطقه ای و بین المللی دستشان پر باشد؛ بخش محلی که منظور ارتباط با مسلمانان و کشورهای مسلمان است، بخش منطقه ای که منظور ارتباط با اهل کتاب، پیروان دیگر مذاهب و سایر موحدان جهان می باشد و بخش بین المللی که مخاطب آن همه انسانها اعم از موحد و غیر موحد است که اسلام نیز روی این بخش تاکید بسیاری می کند.
آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: تمام تلاش و کوشش سفرای جمهوری اسلامی باید این باشد که این فرهنگ را جهانی کنند و به جهان بگویند که اسلام در همه زمینه ها از جمله حقوق بشر، حرف برای گفتن دارد.
وی گفت: سفرا باید بدانند که صرفا کارمند نیستند؛ سفیر ایران درهر کشوری که هست باید کاملا فرهنگ و جریان تفکر آن کشور به ویژه نوآوری های علمی و اندیشه ای آن کشور را درک کند و در جریان آنها قرار بگیرد، وگرنه اتلاف عمر کرده است.
آیت الله جوادی آملی افزود: رسالت سفارتخانه های جمهوری اسلامی باید این باشد که زمینه تبادل علم و فرهنگ بین ایران و دیگر کشورها را فراهم آورند؛ سفیر قرآن و عترت و سفیر علم و فهم باشند، در تمام همایش های علمی و فرهنگی کشوری که هستند حضور داشته باشند و راهنمای جوانان ایرانی خارج از کشور باشند که به وطن برگردند و در خدمت کشور خود باشند، این رسالت سفارت خانه های جمهوری اسلامی است.
وزیر امور خارجه نیز دراین دیدار ضمن ارائه گزارشی از سفر اخیر رئیس جمهور به کشور عراق، این سفر را نشانه نزدیکی روابط دو کشور، اقتدار منطقه ای جمهوری اسلامی، و گسترش روابط دو کشور دانست.
محمد جود ظریف افزود: در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگر به همدلی و هم افزایی داخلی نیازمندیم تا بتوانیم با این پشتوانه مسائل مختلف کشور را به ویژه در امور خارجه پیش ببریم و نقش مرجعیت قم در ایجاد این همدلی، هم افزایی و وحدت داخلی، نقش موثر و مهمی است.
وی با اشاره به توصیه آیت الله جوادی آملی در اینکه «پس از دست دادن با آمریکایی ها و غربی ها انگشتان دست خود را بشمارید!» بیان داشت: توصیه های اندیشمندانه و دیدگاه باز جنابعالی همواره سر لوحه فعالیت های وزارت امور خارجه است.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید و علما دیدار و گفت و گو کرد.
حضور درجلسه شورای اداری قم از دیگر برنامه های سفر ظریف به این استان بود.
7406/ 6133/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال