استاندار: استان تهران آماده گسترش همکاری تجاری با روسیه است

تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه این استان ظرفیت های قابل توجهی در بخش کشاورزی، صنعتی و گردشگری برای تعمیق روابط تجاری با روسیه دارد آمادگی استان تهران را برای گسترش روابط با این کشور اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز دوشنبه در دیدار با سفیر روسیه با بیان اینکه توسعه روابط در ابعاد مختلف با روسیه از توصیه های رهبر معظم انقلاب است ادامه داد: تهران ظرفیت خوبی از لحاظ استقرار صنعت و تولیدات کشاورزی دارد که در عمق بخشیدن به روابط تجاری موثر است.
وی افزود: تجربه های مختلفی که هر دو کشور در زمینه گردشگری و در بخش کشاورزی دارند فصل مشترکی برای بهبود روابط است.

** لغو روادید گردشگری و لزوم بهبود روابط اقتصادی
سفیر روسیه در ایران نیز در این دیدار گفت: حجم تجارت میان دو کشور به یک میلیارد و 700 میلیون دلار می رسد که وزنه سنگین آن به سمت روسیه است.
لوان جاگاریان خاطرنشان کرد: 16 ماه ژوئن در اصفهان همایش گروه مشترک کار خود را با حضور وزیران نیروی دو کشور شروع می کند.
وی با بیان اینکه هر دو کشور سعی در لغو روادید گردشگری دارند یادآورشد: بحث مهم دیگر در بعد فرهنگی، همکاری های مشترک است که به زودی قراردادی برای راه اندازی مرکز همکاری های فرهنگی میان ایران و روسیه امضا می شود.

** تولید سالانه پنج میلیون و 700 هزار تن محصول کشاورزی در تهران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران نیز در این دیدار گفت: وسعت سرزمینی این استان به 180 هزار هکتار می رسد که از استان های نمونه کشور در بخش کشاورزی است.
کریم ذوالفقاری ادامه داد: سالانه پنج میلیون و 700 هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش 23 هزار میلیارد تومان تولید می شود که اغلب آنها در زمینه محصول گلخانه ای هستند.
وی با بیان اینکه کیفیت محصولات تولیدی این استان در بخش کشاورزی ماهانه ارزیابی می شود، یادآورشد: سالانه یک میلیون تن انواع محصولات صیفی و گلخانه ای در استان تهران تولید می شود و از مناطق توانمند ایران در علوم مهندسی و آبیاری است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: در کل کشور سالانه 10 میلیون تن محصولات لبنی تولید می شود که یک میلیون تن آن متعلق به این استان است.

** لزوم همکاری میان دو کشور در بخش گردشگری
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز در این نشست با بیان اینکه آثار تاریخی بسیاری از روسیه در موزه های تهران و به طور متقابل از ایران در موزه های مسکو وجود دارد، بر ظرفیت های خوب طرفین برای تعمیق روابط تاریخی تاکید کرد.
دلاور بزرگ نیا به وجود آثار معماری ارزشمند از معمار روسی «انروسی» اشاره کرد و کفت: می توان همکاری های دو جانبه ای در خصوص مرمت این آثار تاریخی به خصوص کلیسای ارتوکس روسی داشت.

** خواستار همکاری مشترک در زممینه حمل و نقل هستیم
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران همچنین در این دیدار گفت: روسیه از نظر رقابتی در بخش حمل و نقل از ایران جلوتر است و می توان در این زمینه همکاری مشترکی میان دو کشور داشت.
یدالله صادقی به تراز تجاری میان دو کشور اشاره کرد و افزود: امسال استان تهران کمتر از 500 میلیون دلار کالا به روسیه صادر خواهد کرد و در این زمینه تراز تجاری به سمت این کشور است.
تهرام/3001//6139

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال