ایرانیان در دوره‌های مختلف تاریخ جشن چهارشنبه سوری می‌گرفتند

تهران - ایرنا- رئیس ایکوم ایران (کمیته موزه‌ها) با اشاره به پیشینه برگزاری جشن چهارشنبه سوری قبل و بعد از ورود اسلام به ایران گفت: ایرانیان در دوره‌های مختلف جشن چهارشنبه سوری می‌گرفتند.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید احمد محیط طباطبایی در نشست «چهارشنبه سوری، پرسش از ابعاد فرهنگی و اجتماعی» با اشاره به پیشینه برگزاری جشن چهارشنبه سوری قبل و بعد از ورود اسلام به ایران گفت: مردم ایران در تمام ادوار تاریخ این روز را با برگزاری آئین های متنوع در سراسر کشور جشن می گیرند.
وی در این نشست که به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مرکز اسناد فرهنگی آسیا و پژوهشکده مردم شناسی برگزار شد، با اشاره به برگزاری جشن سور و احترام زرتشتیان برای آتش تصریح کرد: یکی از رسم های جشن چهارشنبه سوری ایرانیان در زمان عشایری به بعد جمع شدن در کنار هم بوده است؛ سفره سور نیز مانند تمام سفره های ایران باستان شکرانه آن چیزی است که خداوند به بندگانش عطا کرده است.
وی به سنت های رایج چهارشنبه سوری؛ نظیر پختن آش ابو دردا، مراسم قاشق زنی، شال اندازی و شکستن کوزه اشاره کرد.

***چهارشنبه سوری در مناطق مختلف ایران به شیوه های مختلف برگزار می شود
فرزانه گشتاسب مدیر گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی، پژوهشکده زبان‌شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دیگر سخنران این نشست با اشاره به تنوع جشن های چهارشنبه سوری در مناطق مختلف ایران تصریح کرد: این تنوع آئین ها معنی دار است؛ زیرا در جزئیات اتفاق می افتد و در همه رسوم دیده نمی شود.
فرزانه گشتاسب اظهار داشت: به اعتقاد من به عنوان یک پژوهشگر، سابقه آیین چهارشنبه سوری به ایران باستان و جشن فروردین گان، پنجه آخر سال و گاهنبار باز می گردد.
وی با بیان اینکه این جشن ها هنوز در ایران زنده هستند و زرتشتیان ساکن کرمان، یزد و تهران آنها را برگزار می کنند به بیان برخی شباهت های فروردین گان و چهارشنبه سوری پرداخت و گفت: چهارشنبه سوری بازمانده و ردپای این جشن است.

** عنصر آتش در چهارشنبه سوری از منظر اسطوره شناسی نیازمند تحقیق است
محمد نجاری پژوهشگر، منتقد و مدرس نیز در ادامه با اشاره به آئین های چهاشنبه سوری در سراسر ایران گفت: آئین های چهارشنبه سوری یک عنصر تأثیر گذار مانند آتش را درخود دارد که از نگاه اسطوره شناسی نیازمند تحقیق و پژوهش است.
وی در ادامه به تشریح تبار شناسی جشن چهارشنبه سوری، سنت های آئین چهارشنبه سوری و جهان معاصر و چهارشنبه سوری پرداخت.
فراهنگ**3377**9157

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال