یک جامعه شناس:

برپایی جشن های ملی راهی برای درونی سازی امید در جامعه است

تهران- ایرنا- حسین باهر جامعه شناس و بنیانگذار مکتب رفتار شناسی گفت: توجه به سنت ها و آیین های اجتماعی و برپایی جشن های ملی، یکی از راه های درونی سازی امید در جامعه است زیرا می تواند زمینه بروز نشاط اجتماعی را فراهم کند.

باهر روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: شادی حق مردم است و جشن های آیینی مانند جشن چهارشنبه آخر سال، سنتی دیرینه و ظرفیتی برای همگرایی است.
وی ادامه داد: جشن های آیینی از دل جامعه و در طول زمان برآمده است و برپایی این جشن ها مردم را به هم نزدیک و وحدت ملی ایجاد می کند.
باهر اضافه کرد: جشن ها در هر نقطه از دنیا زمینه همگرایی است. آداب و سنن مربوط به تحویل سال در ایران برای جذب توریست ظرفیت بسیار بالایی دارد طوری که می توان با گرامیداشت و برگزاری باشکوه سنت های فرهنگی موجب رونق توریسم شد و جلوی تروریسم را گرفت.
وی افزود: فرصت شادی جمعی به ویژه برای جوانان می تواند زمینه بهره مندی از ظرفیت های اجتماعی برای توسعه جامعه را فراهم آورد و البته وجود نیروهای نظارتی، آرامش و امنیت را تضمین می کند.
باهر اظهار داشت: مردم برای شاد بودن در این روز ضمن توجه به اقشار آسیب پذیر مانند کودکان، سالمندان و توان خواهان جامعه، باید به سلامت جسمی و روحی آحاد جامعه توجه داشته باشند و هیچ شادمانی را در ناراحتی دیگران جستجو نکنند زیرا ممکن است نوع برپایی این جشن توسط عده ای باعث نگرانی یا آسیب به دیگران شود.
این استاد دانشگاه یادآور شد: برپایی جشن چهارشنبه آخر سال، رسمی باستانی و مردمی است که از دیرباز وجود داشته و نباید ذهنیت منفی به شادمانی در این روز داشته باشیم.
باهر خاطرنشان کرد: نشاط و شادی در فرهنگ غنی ایرانی و در موازین اسلامی تقبیح نشده است ضمن اینکه آتش در ادیان و آیین های مختلف دنیا، نقش مثبت دارد و زندگی بخش و گرمابخش است.
وی تصریح کرد: جشن چهارشنبه سوری زاییده روح بلند انسان ها در طول تاریخ است و اصل وجودی این جشن برای این است که در آستانه سال جدید همه کدورت ها را کنار بگذاریم.
این جامعه شناس افزود: شادی مقوله ای جمعی و گروهی است و نباید اجازه دهیم که مقولات اجتماعی و آیینی با مسائل سیاسی و اقتصادی درهم آمیزد زیرا هرچند وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی انکارناپذیر است اما باید زمینه بروز نشاط جمعی در جامعه فراهم شود.
عضو کارگروه سلامت اجتماعی گفت: اگر پیشکسوتان و بزرگان در برپایی آیین جمعی پیش قدم باشند، می توانند الگوی مناسبی برای اقشار مختلف جامعه شوند. همچنین رسانه ها در زمینه فرهنگ سازی و نوع بروز نشاط و شادی در جامعه نقش مهمی دارند و در این خصوص، صدا و سیما و سایر رسانه های گروهی و نهادهای مدنی فعال در عرصه های حقوق شهروندی باید اطلاع رسانی، جهت دهی و آگاهی بخشی برای کم و کیف برگزاری جشن های آیینی در راستای تقویت نشاط اجتماعی را برعهده داشته باشند.
اجتمام *3229*1485

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال