اظهارات دادستان؛ پایان برخورد قضایی علیه نماینده تهران؟

تهران- ایرناپلاس- در حالی که با شکایت تعدادی از نمایندگان مجلس، پرونده یک نماینده تهران بخاطر نطق سالیانه او به قوه قضاییه ارسال شده، دادستان تهران اخیرا تصریح کرده‎ که نمایندگان در نطق‎های مجلس مصونیت دارند؛ امری که مطابق نص اصل 86 قانون اساسی است.

13 شهریور ماه پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق سالیانه خود از رهبری درخواست کرد در زمینه سیاست خارجی، نحوه اداره صداوسیما و نظارت استصوابی شورای نگهبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان با برگزاری همه‌پرسی، به آرای مردم مراجعه کنند. او همچنین درباره بازگشت نظامیان به پادگان‎ها و رفع حصر سخن گفت. غلامرضا حیدری، دیگر نماینده تهران نیز در همان جلسه خواستار مراجعه به آرای عمومی برای حل معضل‌های داخلی و خارجی شده بود. پس از انتشار گسترده سخنان این دو نماینده در شبکه‎های اجتماعی، حدود 30 نماینده اصولگرای مجلس در نامه‎ای به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان درخواست کردند نطق آن‎ها بررسی شود، چراکه سخنان آن‎ها را «خلاف واقع» و «موجب تشویش اذهان عمومی نسبت به ارکان نظام» دانستند.

ورود هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان با اعلام جرم دادستانی تهران علیه سلحشوری و حیدری آغاز شد. 30 بهمن‎ماه علیرضا سلیمی، عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس در گفت‎وگو با فارس خبر داد: دادستان تهران علیه غلامرضا حیدری و پروانه سلحشوری به دلیل نطق میان دستور آن‌ها اعلام جرم کرده است.
هفته گذشته نیز محمدجواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیأت نظارت در حاشیه صحن علنی مجلس در جمع خبرنگاران از فرستادن پرونده سلحشوری به قوه قضاییه خبر داد و گفت: خانم سلحشوری برای ارائه دفاعیات خود درخصوص نطقشان در جلسه این هیأت حاضر شد و توضیح داد که نطقش طبق مواد 84 و 86 قانون اساسی بوده که در آن اجازه داده نماینده درباره همه مسائل کشور اظهارنظر کند. با توجه به ارائه این دفاعیات، هیأت نظارت بعد از بررسی‌های لازم رأی را صادر می‌کند و نظرش را به قوه قضاییه اعلام خواهد کرد.

اصل هشتاد و چهارم قانون اساسی می‌گوید: هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر کند. همچنین اصل هشتاد و ششم قانون اساسی کشور متذکر می‌شود: نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر و رأی خود کاملاً آزادند و نمی‌توان آن‌ها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند، تعقیب یا توقیف کرد.

این‎ها همه در حالی است که صبح دیروز عباس جعفری دولت‎آبادی، دادستان تهران در گفت‎وگویی رادیویی درباره مصونیت نمایندگان گفت: نمایندگان در نطق‌های مجلس مصونیت دارند. مصونیت مطلق وجود ندارد، اساساً همه افراد در برابر قانون مساوی‌اند. اینکه کسی مرتکب جرم شود مصونیتی وجود ندارد، کما اینکه در مورد اخیر هم دادگاه به آن وارد شد.

اشاره دادستان درباره مورد اخیر، به پرونده سلمان خدادادی بود که اخیرا اخباری درباره حکم او منتشر شد.

با این وجود، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان به خبرنگار خانه ملت گفته‎ که این هیأت مماشاتی درخصوص پرونده‌ها به‌هیچ‌وجه صورت نمی‌دهد و کاری با جناح‌های سیاسی موجود در مجلس ندارد، بلکه وظیفه خود را انجام می‌دهد.

در آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نیز بر حق اظهارنظر نمایندگان تأکید شده است. ماده 73 این آیین‌نامه می‌گوید: بر طبق اصل هشتاد و ششم (86) قانون اساسی نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر خود کاملاً آزادند و نمی‏‌توان آن‌ها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‏‌اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف خود داده‌‏اند تعقیب یا توقیف کرد یا از حقوق اجتماعی محروم نمود.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال