تاریک و روشن های اقتصاد ایران در سال 98

تهران-ایرنا- رسانه های داخلی در واپسین روزهای سال 97 به ترسیم چشم انداز پیش روی کشور پرداخته و تاریک و روشن های اقتصاد ایران را در سال 98 تبیین کردند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی اذعان می دارند که اگرچه سال پیش رو سال رشد و رونق اقتصادی نیست اما گذار از مشکلات پیش رو با آرامش بیشتر روانی و ایجاد اتحاد حاکمیتی امکان پذیر خواهد بود.
بررسی امروز ( 27 اسفندماه) رسانه های داخلی نشان می دهد که رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب در مطالب امروز خود به بررسی چالش های اقتصادی پیش روی ایران در سال 98 و تحولات بازار خودرو ، مسکن و ارز در سال پیش رو پرداختند.
برخی عبارت های کانونی به کار رفته در این رسانه ها عبارتند از: سال 98 با موضوع اقتصاد، تورم، اشتغال و فساد گریبانگیر خواهد بود؛ مشکلات اقتصادی مردم را نمی‌توان با چند حرکت ساده طی یک سال آینده برطرف کرد؛ گذار از مشکلات نیازمند آرامش بیشتر روانی و ایجاد اتحاد حاکمیتی است؛ برای اینکه پیش ‏بینی سخت ‏بودن سال 98 حداقل کمی درست از آب درنیاید، باید تغییرات گسترده‌ای در تفکر حاکمیتی و به دنبال آن افکار عمومی ایجاد شود؛ بازار‌ها در سال 98 بر خلاف سال 97 روز‌های آرام‌تری را تجربه می‌کنند؛ کلید ایجاد تعادل در بازار مسکن، تناسب بین عرضه و تقاضا است.
رسانه های منتسب به اصولگرایان نیز بر لزوم مسئولیت پذیری و شفافیت دولتمردان در سال 98 برای عبور از مشکلات ناشی از تحریم ها تاکید و میزان تغییرات نرخ حامل های انرژی، سکه، دلار و مسکن را در سال پیش رو بررسی کردند.
باید در سال 98 شفافیت اطلاعات و مسئولیت‌پذیری دولتمردان را مطالبه کرد؛ 98،سال‌بیدار باش؛ ممکن است در سال98 با اجرای برخی برنامه‌های غیرمترقبه قیمت دلار دوباره گران شود؛ بازار مسکن در سال 98 کشش رشد قمیت ندارد، از جمله عبارت های کانونی مورد استفاده در رسانه های اصولگرا است.

رسانه های اصلاح طلب
................................
**چالش های اقتصادی پیش روی ایران در سال 98
روزنامه آرمان در گزارشی به بررسی مهم‌ ترین چالش‌ های پیش روی ایران در سال 98 پرداخت و نوشت: سال 97 رو به پایان است و سال جدید نیز با روزهای تعطیلات آغاز می‌شود و مردم پس از اتمام روزهای خوش تعطیلات بار دیگر با واقعیت‌ ها و پیشامدهای 98 آشنا خواهند شد. به نظر می‌ رسد، سال 98 همچنان با موضوع اقتصاد، تورم، اشتغال و فساد گریبانگیر خواهد بود. از طرفی دیگر، گام دوم انقلاب اسلامی از سوی مقام معظم رهبری تداعی شده است که انتظار می‌رود، شعار سال 98 و توصیه‌ های رهبری پیرامون این مسأله باشد. توجه بیشتر به بحث اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولیدات داخلی، صبر و تحمل شرایط سخت از جمله محورهایی است که مورد تاکید سیاستمداران قرار دارد.

ابتکار نوشت:شواهد و قرائن نشان می‌دهد که سال 1398 به لحاظ اقتصادی برای مردم ایران دشوار خواهد بود.نشانه‏ هایی که مردم را نگران کرده و حال ‏وهوای روزهای پایانی سال با اضطراب جمعی و فراگیر همراه شده است. سوال اینجاست که آیا می‌توان با تمهیداتی از بار بحران روانی مردم برای ورود به سال جدید کاست؟ بدون تردید مشکلات اقتصادی مردم را نمی‌توان با چند حرکت ساده طی یک سال آینده برطرف کرد و یا حتی به راحتی از وخیم‌ترشدن شرایط جلوگیری کرد. اما قطعاً برای گذر از آن نیازمند آرامش بیشتر روانی و البته ایجاد اتحاد حاکمیتی هستیم. اتحادی که حتی اگر علی‏رغم میل باطنی صاحبان قدرت در حاکمیت باشد، ناگزیر به پذیرش آن هستند، چراکه اگر در بر همین پاشنه کنونی بچرخد به صراحت باید منتظر تعمیق بحران اجتماعی بود...به بیان دیگر، برای اینکه پیش ‏بینی سخت ‏بودن سال 98 حداقل کمی درست از آب درنیاید، باید تغییرات گسترده‌ای در تفکر حاکمیتی و به دنبال آن افکار عمومی ایجاد شود.

**بازار خودرو در سال پیش رو
ابتکار در گزارشی نوشت: می‌توان منکر آن شد که سال 97 برای مشتریان بازار خودرو سراسر شوک بود. از حذف شورای رقابت و واگذاری قیمت خودرو‌ها به حاشیه بازار گرفته تا افت شدید عرضه و مشکلات قطعه‌سازان و افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، تمام این مسائل خریداران را با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبه‌رو کرد و کسادی روانه بازار خودرو شد. از دیگر خبرهای جنجالی که افراد را متعجب کرد پرواز قیمت پراید و رسیدن آن به 50 میلیون تومان بود. حال با تجربه کردن این قیمت‌های افسارگسیخته رخ دادن اتفاقاتی از این قبیل دیگر برای مصرف‌کنندگان جای تعجب ندارد و حتی می‌توان گفت که آنها چشم انتظار افزایشی بیش از این هستند. اکنون با توجه به این شرایط باید منتظر ماند و دید که اوضاع در سال آتی چگونه پیش خواهد رفت؟

مهرداد لاهوتی، سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با ایسنا با اشاره به حضور رضا رحمانی در نشست روز گذشته این فراکسیون گفت: آقای رحمانی در مورد خودرو گفتند درست است که نتوانستیم قیمت‌ها را تعدیل کنیم ولی از حجم کسانی که پشت نوبت دریافت بودند تا حد زیادی کاسته شد و بخش زیادی از مشکلات کسانی که پیش فروش خودرو کرده بودند برطرف شده است. وزیر صنعت در این جلسه همچنین گفت که در سال آینده باید به سمت متعادل سازی قیمت‌ها در حوزه خودرو برویم.

**قیمت مسکن در سال آینده
مصطفی‌قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت ‌و گو با ایسنا با بیان این ‌که قیمت مسکن قرار نیست بعد از عید به طور عجیب و غریبی بالا برود و نهایتاً معادل تورم خواهد بود، گفت: بسیاری افراد تصور می‌کنند قیمت خانه و سایر کالاها قرار است در سال 1398 دچار جهش شود. اما با توجه به تجربه 50 ساله‌ای که در حوزه املاک دارم می‌گویم سال آینده مطلقاً جهش قیمت اتفاق نمی‌افتد و قیمت مسکن نهایتاً معادل نرخ تورم افزایش می‌یابد. وقتی سال 1391 یک‌مرتبه قیمت ارز بالا رفت قیمت ملک هم مانند سایر کالاها سه برابر شد. بعد که قیمت دلار به 4.000 تومان رسید شاهد ثبات بازار مسکن بودیم که تا پنج سال ادامه یافت. مجدداً در سال 1397 پرش قیمت ارز و کاهش ساخت و ساز، اثر خود را در بازار مسکن گذاشت. بنابراین کلید ایجاد تعادل در بازار مسکن، تناسب بین عرضه و تقاضا است.

**نرخ ارز در سال 98
مردم سالاری نوشت: معمولاً هرساله عید نوروز به دلیل تعطیلات طولانی و فضای جامعه، خبر مهم و برجسته‌ای در حوزه امور داخلی کشور وجود ندارد. با این حال، عید امسال ممکن است وضعیت فرق کند و یک بمب خبری در راه باشد. بحث‌های مربوط به حذف دلار 4200 تومانی کالاهای اساسی، جنجالی‌ترین بخش مربوط به بررسی بودجه 98 در مجلس بود. برخی از نمایندگان بر این نظر بودند که دولت باید اختصاص ارز ترجیهی 4200 تومانی به واردکنندگان کالاهای اساسی را متوقف کند و به‌جای آن، یارانه کالاهای اساسی را به‌صورت مستقیم به مصرف‌کنندگان، یعنی مردم، پرداخت کند. ..مجلس در نهایت تصمیم‌گیری درباره این موضوع برعهده دولت گذاشت.پروژه حذف دلار 4200 تومانی کالاهای اساسی ممکن است از فرودین 98 کلید بخورد و شاید در تعطیلات نوروز، جزئیات بیشتری از برنامه دولت در این‌باره بشنویم.حذف دلار 4200 تومانی پیوند تنگاتنگی با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی دارد. هدف از ایجاد بازار متشکل ارزی این است که با ایجاد یک بازار یکپارچه، معاملات ارزی در یک پلتفرم واحد و یکپارچه صورت گیرد و با برچیده شدن بساط خرید و فروش خیابانی ارز، یک قیمت واحد در بازار شکل گیرد. در واقع، ایجاد بازار متشکل ارزی هم تلاشی برای پایان دادن به دلالی‌ها در بازار ارز و هم حرکت به سمت ارز تک‌نرخی است.

**ثبات بازار در سال آتی
روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: برای بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی روشن است که سال 1398، سال رشد و رونق اقتصادی نیست و شهروندان نیز روز‌های سختی را در پیش رو دارند. با وجود اینکه نمی‌توان انتظار رشد اقتصادی در سال پیش رو داشت اما تحلیل‌ها نشان می‌دهد بازار‌ها در سال 98 بر خلاف سال 97 روز‌های آرام‌تری را تجربه می‌کنند و تقریبا در هیچ بازاری با وجود نوسان‌ها، جهشی رخ نمی‌دهد.... گرچه در شرایط نااطمینانی موجود در فضای کشور نمی‌توان تحلیلی کاملا فنی از شرایط بازارها داشت و باید منتظر اثر اتفاقات سیاسی و جهانی در بازارها بود که قطعا اثرات بزرگ ‌تری در بازار دارند اما با توجه به شرایط موجود وضعیت چهار بازار مسکن، خودرو، ارز و طلا را مورد تحلیل قرار داده‌ایم. نکته اساسی این است که اگر چه هر کدام از این بازار‌ها تحت تاثیر عوامل بیرونی هستند اما به نظر می‌رسد ثباتی نسبی در تمامی این بازار‌ها شکل گرفته است. ثباتی که حاکی از آن است که جهش‌هایی از جنس سال 97 در این بازار‌ها رخ نمی‌دهد.

رسانه های اصولگرا
.............................
**لزوم مسئولیت پذیری دولتمردان در سال 98
روزنامه جوان در یادداشتی با عنوان 'سال 98 زمان مسئولیت‌پذیری و شفافیت دولتمردان باشد' نوشت: میان دو طیف غالب فکری در حوزه اقتصاد و در فضای مجازی این روز‌ها بیش از هر بحثی موضوع اقتصادی توزیع ارز‌های 4200 تومانی مطرح است. هر کسی به فراخور نوع نگاهش به اقتصاد و احیاناً ارتباطش با بدنه دولت و آن‌هایی که دستشان به ارز‌های 4200 تومانی رسیده، موضع متفاوتی دارند...بنابراین باید در سال 98 شفافیت اطلاعات و مسئولیت‌پذیری دولتمردان را مطالبه کرد و حامیان طیف بازار آزاد که معتقد به این نظام هستند نیز باید درباره این سؤالات بیشتر تأمل کنند که آیا اساساً سپردن همه امور در کشوری غیر از ایران (اما با شرایط مشابهی که سهم دولت در اقتصاد بسیار بالا است و با اعمال سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ جهان رو‌به‌رو است، ولی تحریم‌ها همیشگی نخواهد بود) به دست نامرئی آدام اسمیت درست و صحیح است؟ آیا مردم توان و ظرفیت و تحمل آزاد‌سازی و قیمت‌ها و سپردن آن به دست بازار را به خصوص در کالا‌های اساسی دارد؟

صبح نو در گزارشی از وضعیت سیاسی و اقتصادی سال آینده با عنوان ' 98؛ سال‌بیدار باش' نوشت: می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند.

**نرخ حامل های انرژی در سال 98
هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت افزایش قیمت بنزین در سال آینده، گفت: در سال 97 دولت درباره تعیین تکلیف قیمت حامل‌های انرژی به ویژه قیمت بنزین لایحه یا برنامه‌ای را به مجلس ارائه نکرد و این موضوع را مسکوت گذاشت. دولت با سهمیه‌بندی بنزین در سال آینده نیز مخالفت کرد و زنگنه در کمیسیون انرژی اعلام کرد که دولت با سهمیه‌بندی بنزین به ویژه اعطای یک لیتر بنزین به افراد در سال آینده مخالف است. زمانی که دولت برنامه‌ای برای تعیین تکلیف قیمت حامل‌های انرژی به مجلس ارائه نکرد، پارلمان نیز در این زمینه تصمیم‌گیری انجام نداد، این درحالی است که دولت می‌توانست از سال 92 با یک شیب ملایم قیمت بنزین را افزایش بدهد. قطعاً در سال آینده در حوزه حامل‌های انرژی به ویژه بنزین افزایش قیمت نخواهیم داشت.
(تارنماهای صرط نیوز و راه دانا نیز این خبر را بازنشر دادند)

**قیمت سکه و دلار در سال آینده
صبح نو در گزارش خود نوشت:قیمت دلار و سکه در سال‌98 یکی از سؤالات بسیار مهم و دغدغه افکار عمومی است. با توجه به عملکرد بانک مرکزی در دوره مدیریتی جدید که توانست با حذف دلال‌بازی‌ها نبض بازار را در دست خود بگیرد و حباب‌های روانی آن را از بین ببرد، به طوری که قیمت دلار از 19هزار تومان مجدد به کانال 10هزار تومان برگشت، می‌توان به سال آینده نیز خوش‌بین بود. همچنان‌که کمیته‌هایی برای رصد مداوم بازار ارز توسط بانک مرکزی تشکیل شده و تمهیدات قانونی نیز برای بازگشت ارز صادراتی در نظر گرفته شده است.سیگنال‌ها و آمارهای شب عید در بازار پول و ارز نیز مثبت بود و با وجود افزایش تقاضای ارز در آخر سال بازار ارز توانست ثبات نسبی خود را حفظ کند و این روزها در کانال 12هزار تومان عرضه می‌شود. البته شافعی، رییس اتاق بازرگانی دراین زمینه گفته است: سال آینده ممکن است با پیاده‌سازی برخی سیاست‌ها نرخ ارز تعدیل شود؛ اما از سوی دیگر این امکان هم وجود دارد که سال98 با اجرای برخی برنامه‌های غیرمترقبه قیمت دلار دوباره گران شود.

** بازار مسکن در سال پیش رو
'پرتره اقتصاد ایران در سال 98' عنوان گزارش روزنامه فرهیختگان است که در بخش هایی از آن می خوانیم: آنچه در مورد وضعیت بازار مسکن در سال آینده می‌توان متصور شد، این است که از یک سو بازار مسکن در سال 98 کشش رشد قمیت ندارد، از سوی دیگر کاهش قدرت خرید و همسان نشدن تسهیلات بانکی با رشد قیمت مسکن موجب افزایش رکود مسکن در سال 98 خواهد شد. نبود توازن در عرضه و تقاضا، کاهش 50 درصدی تولید، بی‌توجهی و بی‌برنامگی وزارت راه و شهرسازی به برنامه مسکن اجتماعی نیز از عوامل دیگری است که بازار مسکن را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. در این میان از تاثیر رشد نامتعارف ارز بر بازارهای دیگر از جمله بازار مسکن نیز نباید غافل شد؛ چه اینکه در سال 97 رشد بیش‌از اندازه قیمت دلار تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن گذاشت و اکثر قریب به اتفاق مالکان، قیمت ملک خود را مطابق با نرخ ارز تغییر و افزایش دادند. در نتیجه اگر قیمت دلار در سال آینده روند افزایشی نداشته باشد، بازار مسکن در نیمه اول سال تا پایان شهریور راکد و توأم با تورم نسبی خواهد بود اما در نیمه دوم می‌توان پیش‌بینی کرد که 25 درصد حباب قیمت‌ها در واحد‌های بزرگ (بیش از 150 متری) شکسته می‌شود، اما در واحد‌های با متراژ پایین‌تر به دلیل متوازن نبودن قیمت عرضه و تقاضا قیمت مسکن با ثبات باقی خواهند ماند.
**گروه نشریات خبری
پژوهشم**1181**1025

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال