رییس دفتر رییس جمهوری:

باید خود را با مردم تطبیق دهیم

تهران- ایرنا- رییس دفتر رییس جمهوری گفت: مردم از حکومت و دولت انتظاراتی دارند. ما باید خود را با آنان تطبیق دهیم، نه اینکه خودمان را محور بدانیم و بگوییم مردم خود را با ما تطبیق دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمود واعظی» امروز دوشنبه در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران همان طور که بارها رهبری گفتند و قانون اساسی تایید دارد، قدرت بر اساس رای مردم تعیین می شود، مردم حافظ تداوم نظام هستند و بزرگترین سرمایه ما محسوب می شوند؛ اگر کسی غیر از این صحبت کند به بی راهه رفته است.
وی یادآور شد: اخیرا شنیدم که یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه ای گفته است که 'مردم چه کاره اند'؛ در پاسخ باید گفت که مردم همه کاره اند، ما نمی توانیم بدون نظر مردم هرکاری که دلمان می خواهد را انجام دهیم.
رییس دفتر رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: مردم از حکومت و دولت انتظاراتی دارند از این رو ما باید خود را با آنان تطبیق دهیم، نه اینکه خودمان را محور بدانیم و بگوییم مردم خود را با ما تطبیق دهند.
واعظی در پاسخ به سوالی درباره نامه رییس دولت اصلاحات به رییس جمهوری گفت: من وجود این نامه را تایید نمی کنم؛ هیچ بحثی در رابطه با استعفا در پنج سال و نیم گذشته مطرح نبوده است؛ افرادی مطالبی را با چند واسطه مطرح می کنند که بیشتر برای مطرح کردن خودشان است.
وی افزود: اگر دکتر روحانی در این مقطع خاص هم رییس جمهوری نبود،با تمام وجود مسئولیت می پذیرفت و برای حل مشکلات مردم تلاش می کرد، از این رو امروز که مسئولیت دارد به مردم و رای آنان وفادار است و تا زمانی که مشکل وجود دارد و مردم بخواهند، در مسئولیت خود باقی می ماند.

**سفر رییس جمهوری به عراق دارای پیام هایی بود
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درمورد سفر دکتر روحانی به عراق به دیدارهای رییس جمهوری با مردم، مسئولان فعلی و قبلی و گروه های سیاسی عراق اشاره کرد و گفت: در این سفر دیدار با آیت الله العظمی سیستانی که بیش از یک و ساعت و نیم طول کشید و دیگر مراجع عظام تقلید انجام شد که ملاقات خوبی بود و به نظرم سفر بسیار موفقی بود.
وی بیان داشت:این سفر پیام های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی داشت و همچنین به دلیل آنکه آمریکایی ها بر روابط ایران و عراق بسیار حساس هستند، این سفر پیامی هم برای آنها داشت. حجم مبادلات ما ۱۲ میلیارد دلار است که می توانیم آن را افزایش دهیم. فضا برای کار بسیار خوب است.
واعظی در پاسخ به اظهارات یکی از فعالان سیاسی، گفت: کسانی که این سخنان را مطرح می‌کنند خودشان اصلا مقبولیت ندارند و اگر آنها نظرسنجی برگزار کنند وارد این بحث نمی‌شوند. مردم الان مشکل دارند و ما آن را پنهان نمی کنیم. چندین ماه است می گوییم مشکلات مردم را می دانیم.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: به شکل مرتب اطلاعات را از همه دستگاه ها غیر از دستگاه‌های دولتی جمع آوری می کنیم و به رییس جمهوری و مسئولان منتقل می کنیم برای اینکه با مردم زندگی کنند و برای آنها تصمیم بگیرند.
واعظی به بحث محبوبیت وزیر امور خارجه پس از خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: همین مسائل را در مورد آقای ظریف مطرح می‌کردند و از دست رفتن محبوبیتش ظریف سخن می گفتند.
وی با بیان این که مردم به رغم مشکلات به این راه اعتقاد دارند، افزود: همانطور که هفته گذشته مقام معظم رهبری فرمودند؛ نباید با آنچه که آمریکا و دشمنان داخلی تبلیغ می‌کنند هم صدا شویم. سال آینده، سالِ انتخابات مجلس است که از نظر سیاسی باید مقداری مراقبت ها بیشتر شود. تلاش کنیم انتخابات خوب و پرشوری با حضور گسترده مردم داشته باشیم و اجازه ندهیم دشمن از تبلیغات زودرس انتخابات استفاده کند و بگوید در داخل التهاب و اختلافات وجود دارد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری حل و فصل مسائل اقتصادی چون گرانی و سختی معیشت مردم و تحریم ها و فشارهای آمریکا را دو موضوع مهم در سال آینده عنوان کرد و گفت:باید از نظر سیاسی و اجتماعی در داخل کشور، گروه‌ها و جناح‌ها اختلافات را کنار بگذارند و روی مشترکات سرمایه گذاری کنند. ان شاء الله برابر فشار آمریکا و صهیونیسم موفق شویم.

**دفتر رئیس جمهوری از سفر اسد به تهران اطلاع نداشت
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به برخی حواشی ایجاد شده پیرامون استعفای محمد جواد وزیر امور خارجه و عدم حضور او در دیدار رؤسای جمهور ایران و سوریه گفت: دفتر رئیس جمهوری از این سفر اطلاع نداشت و من زمانی که آقای اسد وارد حیاط ریاست جمهوری شدند، از موضوع مطلع شدم.
واعظی اضافه کرد: درباره خود استعفای آقای ظریف که همه صحبت کردند، اما آنچه درباره عدم حضور ایشان در جلسه دیدار رؤسای جمهور مطرح شده باید بگویم که اگر دوستان ما بتوانند شرایطی که امروز در سوریه وجود دارد را خوب تجسم کنند و مسیری که رئیس جمهوری سوریه برای آمدن به ایران طی می کنند را بشناسند و بدانند که فضا دست چه کسی است، قضاوت کردن برای آنها مقداری راحت‌تر می‌شود.
وی یادآورشد: درباره سفر بشار اسد به تهران به دلیل مسائل امنیتی لحظه‌ای تصمیم گیری شد؛ چرا که نه قرار بود کسی در داخل سوریه متوجه شود و در ایران هم دو سه نفر بیشتر مطلع نبودند.
واعظی گفت: در نهاد ریاست جمهوری و دفتر رئیس جمهوری هیچ کسی مطلع نبود؛ حرف هایی که بیان می شود مبنی بر اینکه دفتر رئیس جمهوری باید موضوع را به آقای ظریف اطلاع می‌داد باید بگویم خود دفتر نیز از موضوع اطلاع نداشت. یعنی من همان لحظه‌ای که آقای اسد وارد حیاط ریاست جمهوری شد متوجه شدم که میهمان ما کیست؛ بر همین اساس مطالبی که برخی مطرح می کنند، به هیچ وجه صحیح نیست.
وی خاطرنشان کرد: دلیل آنکه من تاکنون در این باره صحبت نکرده‌ام آن است که نمی‌خواستم به هیچ وجه وارد فضایی شوم که در آن به دنبال مقصر باشم؛ حضور آقای ظریف در دولت آنقدر برای من اهمیت دارد که اگر گفته شود خطایی در دفتر رئیس جمهوری یا نهاد ریاست جمهوری شده است، ارزش کمتری برای من دارد، بر همین اساس فکر می‌کنم که در این مورد در دفتر رئیس جمهوری و نهاد ریاست جمهوری هیچ کسی نه مقصر است و نه از موضوع اطلاع داشته است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه درباره گفت و گویی از وی و اینکه گفته اید ما در مذاکرات برجام هیچ نشانه ای از جمهوری خواهان برای خروج از برجام نداشتیم، گفت: من چنین چیزی نگفتم،من گفتم تحلیل و برداشت ما و تاریخ گذشته جمهوری خواهان یا دموکرات های آمریکا در هیچ دوره ای از ریاست جمهوری گذشته این نبوده است که اگر حزبی حاکم است ویک تعهد بین المللی را امضا می کند،اگر حزب دیگری در انتخابات برنده شود، قرارداد و تعهد را لغو کرده و آن را نمی پذیرد و ما چنین برداشتی نداشتیم.
واعظی گفت: در تاریخ آمریکا هم سابقه نداشته که دولتی از جمهوری خواهان و دموکرات ها سر کار بیاید و از این تعداد کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی خارج شود و یا این مقدار رابطه آمریکا را با متحدین خود به هم بزند.
این خبر در حال تکمیل است
سیام*9612*3070*3202 *2021**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال