نشریه آتلانتیک: ضدیت آمریکا با برجام به حفظ آن می‌انجامد

تهران - ایرنا - نشریه آتلانتیک در گزارشی تاکید کرد که رویکرد سخت‌گیرانه ترامپ برابر برجام موجب حزم و احتیاط جهانی برای حفظ آن خواهد شد.

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا به نقل از تارنمای نشریه آتلانتیک، معافیت‌های نفتی ایران نشان داد که آمریکا نمی تواند تمام و کمال این کشور را تحت فشار بگذارد و در کنار چنین واقعیتی، تعهد ایران و قدرت های جهانی نهایتا موجب حفظ برجام خواهد شد.
اکنون که به پایان معافیت شش ماهه تحریم های نفتی ایران می رسیم، مقابله دوباره آمریکا با مقصدهای صادراتی نفت ایران نه فقط دشنمی آشکار با تهران است، بلکه نوعی رویارویی با متحدان نزدیک آمریکا نیز هست. بنابراین دنبال کردن چنین سیاستی نوعی نزاع با متحدانی است که به واردات نفت ایران محتاج هستند. چنین واقعیتی بستری را موجب می شود که سرانجام دولت آمریکا ناچار به بازگشت به برجام شود.
این موضوع همان‌طور که حزب دموکرات نیز خواستار آن شده، می‌تواند فضا را برای رئیس جمهور بعدی آمریکا به گونه‌ای فراهم کند که دوباره به توافق بپیوندد و در نهایت سیاست ترامپ به صورت وارونه ای موجب حفظ برجام شود.
«کتی گیلسینان» نویسنده گزارش آتلانتیک در ادامه یادآور می شود که نمایندگان وزارت انرژی و شورای امنیت ملی آمریکا مدعی هستند توقف کامل فروش نفت ایران بازار تقاضای این کالا را با کمبود مواجه نخواهد کرد. اما پیداست که ژاپن و کره جنوبی همچنان به دنبال کسب معافیت هستند و این نشان دهنده سهم مهم نفت ایران در بازار این کالای استراتژیک است.
علاوه بر این دو کشور، چین به عنوان یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران، روزانه نیم میلیون بشکه نفت از ایران وارد می کند و آمریکا به محدودیت های خود برای فشار بر پکن به منظور قطع واردات نفت از ایران آگاه است. از این رو پیش بینی می شود که ایران کماکان موفق به فروش نفت خود باشد و تهران با هوشیاری منتظر به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری ترامپ است زیرا تهران راه صبر را در پیش گرفته است.
تحریم هایی که آمریکا یکجانبه علیه ملت ایران اعلام می کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جائی که ترامپ مجبور شده است از برخی آنها عقب نشینی کند.
مقام های جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده اند که تحریم های جدید آمریکا بیشتر یک موضوع کاملا تبلیغی و روانی است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق بین‌المللی، تأکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت‌هایشان با ایران حمایت می‌کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم‌های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، ولی تجربه ماه‌های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ‌گاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
کارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی تاکید دارند که آمریکا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی اعتراف کرده است که عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.
شبد**9460**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال