رئیس پیشین خانه احزاب در نشست خبری در ایرنا:

رسانه‌ها کمک کنند ذهنیت منفی به تحزب از بین برود

تهران-ایرناپلاس- رئیس پیشین خانه احزاب گفت: کنگره جدید خانه احزاب که پنج‌شنبه گذشته برگزار شد، یکی از موفق‎ترین کنگره‎ها بود و تا آخرین لحظه حدود 100 حزب هم حاضر بودند.

*علت افول خانه احزاب

حسن غفوری‎فرد، رئیس سابق خانه احزاب که با 62 رای بیشترین آرا را برای خانه احزاب کسب کرد، در ابتدای نشست خبری خود با موضوع چالش‌های پیش روی خانه احزاب در دوره جدید اظهار کرد: با شروع به کار خانه احزاب(دوره اول) دو جریان به اصطلاح اصول‌گرایی و اصلاح‎طلبی در آن حضور داشتند. اما باهم همکاری می‌کردند. چه در حوزه داخلی و چه در حوزه خارجی؛ مثلاً به چین و سوریه سفر کردند. در دور اول اصلاح‎طلبان در اکثریت بودند و آقای موسوی تبریزی رئیس خانه احزاب شد و بنده نایب رئیس بودم. دور دوم اصولگرایان ریاست را بر عهده داشتند. خانه احزاب تا دوره دوم و سوم خیلی فعال بود. افول خانه احزاب به اشتباه دو جریان برمی‎گردد.

* منشور وفاقی را برای امضا جلوی خانه کروبی بردم

او در ادامه این نشست که عصر امروز در محل ایرناپلاس برگزار شد گفت: جریان اصلاح‎طلب سعی کرد اصولگرایان را حذف کند و جریان اصولگرا نیز سعی کرد که اصلاح‎طلبان را حذف کند. این اشتباه از هر دو طرف بود. ما خیلی تلاش کردیم که این اتفاق نیفتد. ما گفتیم علت وجودی خانه احزاب این بود که هر دو جریان باشند و باهم فعالیت بکنند. ما از قبل هم موفق شده بودیم که یارانه برای کمک به احزاب بگیریم. حتی من خودم شخصاً با آقای خاتمی، رئیس‌جمهور وقت صحبت کردم و ایشان گفتند که 400 میلیون تومان برای خرید خانه می‎دهند، اما متأسفانه با اشتباه دو جریان خانه احزاب افول کرد و بعد این پول هم برای خانه پرداخت نشد. به‌علاوه منشور وفاقی امضا کردیم که حتی من خودم بردم جلوی منزل آقای کروبی که امضا کنند تا بر اساس آن احزاب علیه هم صحبت نکنند و علیه هم اقامه دعوا نکنند، اما بعد از ماجرای حذف احزاب آن هم از اعتبار ساقط شد.

* احمدی‌نژاد علاقه‎ و اعتقادی به تحزب نداشت

غفوری‎فرد افزود: بعد از آن آقای احمدی‌نژاد هم علاقه‎ و اعتقادی به تحزب نداشتند. یارانه اندکی هم که برای احزاب قائل شده بودند حذف کردند و هیچ کمکی هم نکردند. اصل یارانه مهم نبود، مهم اعتقاد دولت به تحزب بود. بنابراین احزاب افول پیدا کردند. در دولت آقای روحانی ما از همان ابتدا خصوصاً با آقای رحمانی فضلی، وزیر کشور صحبت کردیم و چندین جلسه برگزار شد و تصمیم گرفتیم که خانه احزاب با اساسنامه جدیدی شروع به کار کند. از همین رو، قانون جدید را به‌گونه‌ای نوشتیم که هیچ گروهی نتواند گروه دیگر را حذف کند. شورای مرکزی متشکل از مستقلین، اصولگرایان و اصلاح‌طلبان شد که هرکدامشان هفت نفر عضو داشتند. بنابراین نمی‎توانند یکدیگر را حذف کنند. ریاست و نایب‌رئیسی هم نوبتی شد.

*دولت کنونی محل ثابتی را برای خانه احزاب تخصیص داد

این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد:‌ سال اول قرعه‌کشی کردیم و من رئیس شدم، دوره بعدی آقای حشمتیان و دوره سوم هم آقای کمالی. دولت در دوره جدید بسیار کمک کرده است و حتی محل ثابتی را برای خانه احزاب تخصیص داده است. هرچند ما خیلی از محل خانه احزاب راضی نیستیم اما بالاخره محل ثابتی در اختیار ما قرار گرفته است.

غفوری فرد گفت:‌ یارانه نیز به پیشنهاد دولت در مجلس تصویب شد و به تأیید شورای نگهبان رسید و پرداخت هم شد. مبلغ یارانه نیز پیشرفت‌هایی داشته است. در طول سه سال به هر حزب 25 میلیون تومان اختصاص داده می‎شود. با این حال کنگره حزب ما در سال جاری 50 میلیون تومان هزینه داشت. البته باید این را در نظر گرفت که برای تخصیص یارانه نباید بین احزاب مختلف با گستردگی مختلف، مساوات باشد، بلکه باید عدالت را برقرار کرد و حداقل تعداد شعبه‌های حزب را در کشور در نظر گرفت.

*این انتخابات یکی از منظم‌ترین انتخابات‎ها بود

رئیس پیشین خانه احزاب ادامه داد:‌در عین حال هر دو گروه‌ها فعالیت و همکاری کردند و کنگره جدید خانه احزاب پنج‌شنبه گذشته برگزار شد که یکی از موفق‎ترین کنگره‎ها بود. تا آخرین لحظه حدود 100 حزب هم حاضر بودند. 25 حزب اصولگرا 35 حزب اصلاح‌طلب و 31 حزب مستقلین. در دوره قبلی مستقلین 80 حزب بودند و حذف شدند. اصولگرایان احزاب ریشه‌دار بیشتری دارند و فرمول خوبی برای نحوه انتخابات قرار داده شد. پنج‌شنبه گروه‎ها با کاغذ رأی وزارت کشور رأی‎گیری کردند که برای شورای مرکزی هفت نفر برای عضو اصلی، سه نفر علی‌البدل و دو نفر بازرس انتخاب شدند. این انتخابات یکی از منظم‌ترین و باکیفیت‌ترین انتخابات‎هایی بود که من شاهد آن بودم.
غفوری‌فرد درباره حواشی این جلسه اظهار کرد: بدون حاشیه هیچ‌وقت نمی‎شود. در انتخابات مجلس و شورای شهر هم این اتفاقات می‎افتد. در کل دو نفر مسائلی را به‌وجود آوردند که یکی از آن‎ها خانمی بود که قبل از آن‎که برگه رأی تقسیم شود می‌گفت که اگر من رأی نیاورم اعتراض می‎کنم. نفر دیگر هم یک آقا بود که ایشان معمولاً این‎طور رفتار می‎کنند. حتی در دیدار با مقام معظم رهبری خارج از نوبت گفتند که من می‎خواهم صحبت کنم. به‌هرحال هر سه گروه تأیید کردند که نحوه رأی‌گیری عادلانه و قوی بوده است. هیچ اعتراضی وجود نداشت. هیأت رئیسه 6 نفر بودند و بعداً گفتند که نماینده هر گروه اشکالات را مطرح کند، اما همه انتخابات را تأیید کردند.


او درباره مهم‌ترین چالش پیش روی خانه احزاب در دوره جدید تصریح کرد: با توجه به این‎که انتخابات مجلس در راه است و انتخابات هم گل کار احزاب است، مهم‌ترین چالش احزاب این است که کاندیدای اصلی خود را معرفی کنند و به ارتقای کمی و کیفی مشارکت سیاسی مردم کمک کنند. زیرا هرچه تعداد شرکت‌کنندگان بالا برود احتمال خطا کاهش پیدا می‌کند و احتمال انتخاب صحیح بالا می‌رود.

غفوری فرد در بخش دیگر این نشست در پاسخ به این سؤال که چرا بین آرای شما در میان اصولگرایان و انتخابات نهایی شورای مرکزی خانه احزاب اختلاف بود گفت:‌ اولاً من در پیش‌جلسه انتخابات شورای مرکزی شرکت نداشتم و عادت ندارم که برای خودم تبلیغات کنم. در تمام جلسات حتی یک دقیقه هم صحبت نکردم، اما خب در جبهه پیروان خط امام و رهبری که حدود 14 تشکل هستند،‌ اعضا به نفع برخی صحبت کردند درحالی که قرار نبود چنین اتفاقاتی بیفتد.اگر قرار بود که صحبت شود همه صحبت می‎کردند. تنها قرار بود افراد خودشان را معرفی کنند. من حتی سوابق اجرایی خودم که معاون رئیس‌جمهور، وزیر و استاندار بودم را مطرح نکردم. به همین خاطر رأی من پایین بود.
غفوری فرد در ادامه درباره راهکار خود برای قدرتمند شدن خانه احزاب افزود: در دوره جدید من فکر می‌کنم که اگر روند ریاستی خانه احزاب به‌صورت نوبتی را ادامه دهیم، بهتر است.

*برای کار انتخاباتی در خانه احزاب زود است
او در پاسخ به این سؤال که آیا شما به‌عنوان رئیس خانه احزاب از سوی اصولگرایان به کار ادامه می‌دهید گفت: قاعدتاً اگر اصولگرایان بخواهند ریاست را بر عهده بگیرند با توجه به رأی من باید انتخاب شوم. من در بین اصولگرایان نیز فاصله زیادی دارم، زیرا من 62 رأی دارم و نفر بعدی 41 رأی. ما همین الان سازماندهی و نحوه همکاری با دیگر فراکسیون‌ها را شروع کردیم. جناح‌های دیگر به بنده لطف دارند، زیرا حدود 40 رأی من از طرف دو جناح دیگر است. زیرا فکر می‌کنند که می‌توانم خانه احزاب را مدیریت کنم، چرا که در کنار تجربه داخلی تجربه فعالیت در کنار احزاب سایر کشورها را نیز دارم.
غفوری فرد درباره انتخابات سال آینده نیز گفت: برای کار انتخاباتی در خانه احزاب زود است. اما با این حال ما وظیفه خودمان را حمایت از دولت منتخب مردم می‌دانیم، هما‌ن‌طور که امام نیز همین‌طور بودند. ماهم که در خط رهبری هستیم اعلام می‌کنیم که از رئیس‌جمهور منتخب مردم حمایت می‌کنیم، خصوصاً الان که در حوزه برجام و اف‌ای‌تی‌اف چالش‌هایی وجود دارد. ما همیشه سعی کرده‌ایم که سطح مشارکت مردم افزایش پیدا کند. ما برنامه داریم و قرار است که کار کنیم، اما به هرحال دلمان می‌خواهد کاندیدای خودمان انتخاب شود.

*حکومت مردم‌سالاری دینی بدون تحزب امکان‌پذیر نیست

او تأکید کرد:‌ دموکراسی و حکومت پارلمانی بدون حزب فایده‌ای ندارد. بنابراین حتماً باید به تحزب کمک کنیم و اگر به مردم‌سالاری دینی و دموکراسی اعتقاد داریم، حتماً باید حزب تشکیل شود. به نظر من سازوکار خانه احزاب کار خوبی است، هرچند در دولت اصلاحات تشکیل شد، اما اصولگرایان نیز از آن حمایت کردند. دولت فعلی نیز به‌خصوص آقای فضلی تلاش خوبی کردند. درباره یارانه احزاب نیز تلاش‌هایی ویژه‌ای انجام دادند و قرار است که مبلغ آن نیز افزایش یابد. رسانه‌ها نیز باید کمک کنند که ذهنیت منفی نسبت به تحزب از بین برود. اگر کسی به سرنوشت مملکت علاقه دارد باید کار کند، زیرا الان کار فردی جوابگو نیست. بنابراین مردم باید زمینه برای کار را ببیند و کار بکنند. ما در 17 استان دفاتر خانه احزاب را تشکیل دادیم و در بقیه استان‌ها و شهرستان‌ها هم قرار است دفتر خانه احزاب را تشکیل بدهیم و می‌خواهیم بگوییم که حکومت مردم‌سالاری دینی بدون تحزب امکان‌پذیر نیست.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال