وزارت صنعت گزارش داد

حدود 82.8 میلیارد یورو ثبت سفارش واردات کالا

تهران- ایرنا- وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان ثبت سفارش کل کشور را از ابتدای امسال تا 20 اسفندماه جاری حدود 82 میلیارد و 800 میلیون یورو اعلام کرد که ارزش ثبت سفارش‌ها در استان تهران در این مدت، بالغ بر 34 میلیارد و 121 میلیون یورو بود.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارتخانه مزبور، میزان ارز تخصیص یافته از سوی بانک مرکزی در کشور، امسال حدود 48 میلیارد یورو و در استان تهران در حدود 22 میلیارد یورو بود.
همچنین طی این مدت، میزان تامین ارز در کل کشور حدود 26 میلیارد یورو و در استان تهران رقمی در حدود 10 میلیارد یورو است.
امسال سهم ثبت سفارش صورت گرفته در گروه کالایی یک از کل میزان ثبت سفارش کشور، هشت درصد و این سهم برای گروه کالایی 2 و سه نیز به ترتیب 85 و هفت درصد بود.
علاوه براین سهم ارزش ارز تخصیصی به گروه کالایی یک هشت درصد، گروه کالایی دو به میزان 85 درصد و برای گروه کالایی سه هم هفت درصد ثبت شده و ارزش ثبت سفارش گروه کالایی 2 و سه امسال در استان تهران، معادل 27 میلیارد و 249 میلیون یورو بود و میزان تامین ارز برای این دو گروه کالایی به حدود 9 میلیارد و 274 میلیون یورو رسید.
بررسی ها نشان می دهد میزان ثبت سفارش و تامین ارز استان تهران از 25 آذر تا 20 اسفند، 57 درصد تقاضاها در تهران تایید شده در حالی که میزان ثبت نهایی نشده در حدود 13 درصد و رد شده‌ها نیز 30 درصد بود.
همچنین امسال درصد تامین ارز برای ثبت سفارش در کشور به منظور کالاهای مورد نیاز کمتر از 50 درصد بود که متخصصان براین باورند، باید در نظام تخصیص ارز بازنگری صورت گیرد و در این رابطه شورای ‌گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ‌می‌تواند راهکار ارائه دهد.
تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی در تهران در مدت 11 ماهه امسال در مقایسه با کل کشور 16 درصد و شامل 24 طرح بود
سهم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در این دوره در استان تهران نسبت به کل کشور نیز هشت درصد اعلام شد.
به گزارش ایرنا، وزارت صنعت، معدن و تجارت در بسته تسهیل فرایند واردات ارز حاصل از صادرات، بررسی درخواست متقاضیان برای واردات مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید از محل ارز حاصل از صادرات را به یک روز کاهش داد و سقف و سابقه برای ثبت سفارش واردات این کالاها را حذف کرد.
وزارت صنعت، معدن و تجارت، این بسته در چارچوب سیاست های دولت برای تسهیل واردات مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید و بازگشت ارز به چرخه اقتصاد مولد تهیه و ابلاغ شده است.
صادرکنندگان می توانند در چارچوب دستورالعمل های ابلاغی قبلی و با هدف رفع تعهد ارزی نسبت به عرضه ارز خود اقدام کرده و این ارز را برای نیازهای اولیه و اساسی اقتصاد کشور استفاده کنند.
بنا براین دستورالعمل، بررسی درخواست متقاضیان مشمول این بسته در یک روز انجام شده و سقف و سابقه برای آنها حذف می شود.
همچنین سایر دستگاه ها مکلفند درخواست متقاضیان را به مدت یک روز بررسی و تعیین تکلیف کنند.
وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه ثبت سفارش علاوه بر بررسی یک روزه درخواست تولیدکنندگان و بازرگانان دارای قرارداد با واحد‌های تولیدی، برای نیاز واحدهای تولیدی، سقف و سابقه واردات را برای کدهای تعرفه کالاهای مشمول این بسته که شامل مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید است، حذف کرد.
اقتصام**1559

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال