معاون سازمان محیط زیست :

احداث پل بین بندر ترکمن و جزیره آشوراده مورد تایید نیست

تهران- ایرنا- معاون سازمان محیط زیست با تکذیب ساخت‌وساز وسیع در جزیره آشوراده گفت: ساخت پل بین بندر ترکمن و جزیره آشوراده در طرح مورد توافق وجود ندارد و اگر مسئولان استان چنین تصمیمی داشته باشند سازمان به شدت با آن مقابله و مجوز صادره را هم ابطال می‌کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی با اشاره به اینکه طرح طبیعت‌گردی آشوراده مورد موافقت این سازمان قرار گرفته است، گفت: ایجاد یک اکولاژ با سازه‌های سبک در 5 درصد از مساحت جزیره آشوراده بخشی از این طرح است.
وی افزود: در 22 هکتار هم سطح اشغال بسیار پائینی در نظر گرفته شده و ظرفیت برد طبیعت‌گردی در جزیره آشوراده مطابق با چنین اکوسیستم‌هایی طراحی شده است به طوریکه حداکثر 500 نفر در شبانه‌روز اجازه بازدید از جزیره آشوراده را خواهند داشت و از این تعداد 80 نفر می‌توانند اقامت شبانه در جزیره داشته باشند و در مسیرهای پیاده‌روی هم حداکثر 50 نفر در دو مسیر مختلف اجازه تردد خواهند داشت.
ظهرابی تصریح کرد: بنابراین طرح مسائلی مانند ساخت‌وساز وسیع در جزیره آشوراده کذب است، ساخت پل بین بندر ترکمن و جزیره آشوراده در طرح مورد توافق وجود ندارد و اگر مسئولان استان چنین تصمیمی داشته باشند سازمان به شدت با آن مقابله و مجوز صادره را هم ابطال خواهد کرد.
او ادامه داد: براساس پیگیری که از مسئولان استان گلستان داشتم ادعا داشتند که در محدوده شهر بندر ترکمن و خارج از محدوده پناهگاه حیات وحش در حال احداث جاده‌ای به اسکله هستند، گروهی کارشناس به منطقه اعزام کردم تا موضوع را بررسی کنند، اگر بر خلاف توافقات اقدامی صورت گرفته باشد با آن برخورد قانونی خواهد شد.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: یکی از موفقیت‌های سازمان حفاظت محیط زیست و دوستداران محیط زیست کشور انتقال سازه‌های سنگین مانند هتل، بازارها و سایر مراکز تفریحی به خارج از جزیره آشوراده و احداث آن در شهر بندر ترکمن است.
وی تاکید است: با توجه به ظرفیت برد تعیین شده برای جزیره عملا سرمایه‌گذاری سنگین در جزیره آشوراده توجیه اقتصادی نخواهد داشت، عملکرد مجری طرح تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است اگر از توافقات تخطی صورت گیرد حتما واکنش مناسب خواهیم داشت.
طرح گردشگری آشوراده که از گذشته مطرح بوده در سفر سال 93 دولت تدبیر و امید به استان گلستان برای اجرا در بخشی از این جزیره تصویب شد.
در واقع بعد از سال‌ها کشمکش سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای این طرح براساس مطالعات انجام شده و رعایت جوانب زیست محیطی در 38 هکتار متمرکز و غیرمتمرکز موافقت کرد.
آشوراده در حوزه بندر ترکمن از توابع استان گلستان تنها جزیره ایرانی خزر است، این جزیره در سده‌‌های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌‌های انسانی با حفر کانال، از توده اصلی خشکی خود (شبه جزیره میانکاله) جدا افتاده ‌است.
آشوراده در سال 1354 جزء نخستین مناطق زیست‌کره جهان معرفی و ثبت شد، در همین حال در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب‌‌های مهم دنیا قرار گرفت و سومین اهمیت این منطقه عضویت آن در پناهگاه حیات وحش است که در تمامی ایام سال میزبان انواع پرندگان است و از سوی دیگر 40 درصد خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می‌‌آید.
این جزیره در گذشته با امکانات و زیرساخت‌هایی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه راهنمایی، مغازه، مسجد و حسینیه، بیش از هزار نفر سکنه داشت که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه‌‌وری و ماهیگیری مشغول بودند اما در سال 1372 به علت بالا آمدن سطح آب دریای خزر و وقوع سیلاب مردم جزیره را ترک کردند.
علمی 9014** 1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال