ترسیم رهبری از نقشه راه پیش روی کشور

تهران- ایرنا- سال 1398، سالی متفاوت برای ما ایرانی ها است؛ سالی که ادامه مسیر 40 ساله در آن نیازمند ترسیم نقشه راهی جامع برای عبور از چالش ها است؛ رهبری چارچوب و محورهای اصلی این نقشه راه را ترسیم کرده اند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سال 97 در حالی روزهای پایانی خود را سپری می کند که پرونده بسیاری از مسائل سیاسی هنوز باز است و گویا به این زودی ها بنای بسته شدن ندارد؛ مسائلی که بلاتکلیفی و سردرگمی در نحوه مواجهه با آنها، چالش هایی ساخته که زمان و انرژی بسیاری را برای برطرف شدن می طلبد. حال آنکه تصمیم گیری سریع، قاطعانه و مصلحت جویانه نهادهای مرتبط در خصوص این مسائل می توانست منافع مسلم کشورمان را پیشتر از این تامین کند.
اختلاف نظرهای موجود در مورد مسایلی چون سیاستگذاری های فرهنگی، نوع و شیوه مواجهه با فضای مجازی، چگونگی حضور ایران در کنوانسیون ها و مجامع بین المللی و نیز تصمیم گیری های مربوط به سیاست خارجی در منطقه و جهان، سرنوشت لوایح مرتبط با FATF، حل و فصل چالش های اقتصادی، نحوه مدیریت بازار ارز و در نهایت عبور موفق و کم هزینه از تحریم های ضدایرانی، بهره گیری از فرصت های موجود در راستای منافع ملی کشورمان را پرچالش کرده است.
ضرورت عبور از تنگناهای پیش رو و بهره گیری از فرصت های موجود در سال جدید، موجب شد رهبری در دیدار روز پنجشنبه (23اسفند) با اعضای مجلس خبرگان رهبری، اصول و چارچوب گفتمان و نقشه راهی تازه را ترسیم کنند که باید در سال جدید برای مواجهه با موانع و موقعیت های چالش زا طراحی و به کار گرفته شود.

**درک مشترک از چالش ها؛ مهمترین گام عبور از مشکلات
ایجاد وضعیت تعلیق در مسایل مهم کشور را می توان در تفاوت رویکرد، اختلاف نظر و شیوه کنشگری متفاوت تصمیم سازان داخلی و منابع متکثر قدرت در ایران ریشه یابی کرد. نبود نگاه جامع به فرصت ها و تهدیدها، رویکردهای جناحی و سیاسی به مسایل، بی توجهی به تجربیات گذشته، عدم شناخت واقعیت های کشور، درک و تفسیر متفاوت از قوانین و ... از جمله دلایلی است که مانع از اجماع گروه ها و نهادهای داخلی در مورد مواجهه با مسایل مهم در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... می شود.
سال 98، سالی متفاوت برای ما ایرانی ها است؛ سالی متفاوت از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی که از نظر بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران عبور به سلامت از آن نیازمند تجهیز نهادهای قدرت و جامعه با ابزارهایی چون فهم مشترک از چالش ها، اجماع و وحدت در مورد راهکارهای غلبه بر آنها است.
جنگ اقتصادی تمام عیاری علیه کشورمان از سوی آمریکا در جریان است؛ جنگی که اهدافی فراتر از شکست اقتصادی کشور را برنامه ریزی کرده است. در چنین شرایطی تنها راهکار عقلایی بهره گیری از همه فرصت ها و اجتناب از تهدیدها علیه کشور است. عدم تصمیم گیری در مورد مسایل مهم کشور و تعلیق بسیاری از روندها در این شرایط، به فرصت سوزی می ماند که در کنار فشارهای داخلی، منافع ملی را بیش از پیش دچار آسیب می کند.
ایجاد یک گفتمان و فهم عمیق در مورد نوع و چگونگی مواجهه کشور و افراد موثر با چالش ها، به حتم مهمترین گام در عبور موفق از مشکلات کنونی است؛ مساله ای که مورد توجه عالی ترین مسوول نظام قرار گرفت و شخص رهبری اصول و چارچوب های کلی آن را مشخص کرد.

** نقشه راهی جامع برای عبور موفق از چالش ها
شاید بتوان یکی ازمهمترین فرازهای بیانات رهبری در تصویر نقشه راه عبور از چالش ها را در تاکید ایشان بر ضرورت تفکر و تعمق در مورد «جوان گرایی» جست.
جوان گرایی مفهومی است که بسیاری از جنبه های مورد نظر رهبری در ترسیم نقشه راه عبور از چالش ها را در دل خود گنجانده است؛ اصولی چون مواجهه ابتکاری با مشکلات به جای مواجهه عکس العملی، رویارویی امیدوارانه با چالش ها به جای برخورد مایوسانه، مواجهه فعالانه و چاره جویانه به جای برخورد انفعالی، مواجهه شجاعانه به جای رودررویی بزدلانه با مشکلات و ...
بر خلاف تصور عام و سطحی، اصل جوان گرایی بر «پیرزدایی» دلالت نمی کند. جوانگرایی نوعی تفکر و رویکرد در مدیریت است که به جای حفظ وضع موجود، به بهبود وضعیت در راستای کارآمدی بیشتر نظام می اندیشد. جوان گرایی به معنی بهره گیری از ایده های مثبت و کارآمد (نه لزوما ایده های جدید) با بهره گیری از تجربیات گذشته است.
چنانکه رهبری در بیانات خود تاکید کردند، در این راستا باید با مشکلات و چالش ها با حزم و تدبیر برخورد کرد و از سهل اندیشی و سهل انگاری خودداری کرد.
پیامدهای نامطلوب نحوه مواجهه با فضای مجازی در یک سال گذشته، از ناکارآمدی رویکردهای نهادهای مرتبط حکایت دارد. رجوع گسترده مردم به فیلترشکن ها و آسیب های ناشی از دسترسی گریزناپذیر جوانان و نوجوانان به اینترنت بدون مرز، یک بار دیگر ضرورت های اتخاذ الگویی کارآمد برای تصمیم گیری در موارد اینچنینی را می نمایاند. این در حالی است که تلاش برای شناخت واقعیت های میدانی و پرهیز از شتابزدگی در تصمیم گیری، مانع از شکل گیری چالش هایی می شود که اکنون در مساله فضای مجازی با آن مواجه هستیم.
نگاه جامع به تهدیدها و فرصت ها از دیگر کلیدهایی است که رهبری برای عبور از چالش ها در اختیار تصمیم سازان کشور قرار داده اند. در یک سال گذشته نگاه یکجانبه صرف به تهدیدها یا فرصت ها، دوگانگی آسیب زایی را در بحث تصویب لوایح مرتبط با پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF ایجاد کرد. فضایی دو قطبی شکل گرفت و دو طرف گاه مخالفان یکدیگر را به همراهی با دشمنان منتسب کردند. نتیجه این شد که تصمیم گیری در مورد الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم موسوم به پالرمو و CFT به سال 98 موکول شد و به تعبیر بسیاری از کارشناسان، در این حوزه شاهد فرصت سوزی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بودیم.
این در حالی است که مرزبندی مشخص با دشمن، احیای قانون گرایی و حرکت در چارچوب منافع ملی، مواجهه مبتنی بر مدیریت و کنترل احساسات می تواند کشور را از وضعیت بلاتکلیفی درآورده و با ترسیم الگو و چارچوبی مشخص برای مواجهه با چالش ها، کشور را از فرصت سوزی هایی که بیشتر به خودتحریمی می ماند نجات دهد. بدون شک تحقق گام دوم انقلاب، تنها با غلبه کامل بر مسایل و چالش های داخلی و تقویت انسجم و اتحاد ملی امکان پذیر خواهد بود.
پژوهش**9275**9279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال