پرونده آوارگان سوری تهدید جدی انسجام دولت لبنان است

تهران -ایرنا- روزنامه رای الیوم با اشاره به اینکه کنفرانس بروکسل تلاشی برای سنگ اندازی در مسیر بازگشت آوارگان سوریه بود، نوشت:اختلاف ها بر سر ماندن یا بازگشت آوارگان به کشورشان به چالش و تهدیدی بزرگ در برابر انسجام دولت جدید لبنان تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، این روزنامه فرامنطقه ای روز یکشنبه در مقاله ای به قلم «کمال خلف» خبرنگار این روزنامه در بیروت نوشت: سعد الحریری نخست وزیر لبنان که در راس هیاتی در کنفرانس بروکسل درباره بحران سوریه و حمایت از آوارگان شرکت کرده بود به بیروت بازگشت در حالی که با بحرانی تهدیدکننده علیه دولت خود و سیل انتقادها بخصوص از جناح «جبران باسیل» وزیر خارجه این کشور و رییس حزب ملی آزاد روبرو است چرا که وی هدف کنفرانس بروکسل را بستر سازی برای ماندن آوارگان در لبنان می داند.
براساس این گزارش، باسیل در جریان جشن جریان ملی آزاد اعلام کرد ' یا بازگشت آوارگان یا نه به دولت، یا خارج کردن پرونده فساد از میز شورای وزیران یا نه به دولت، یا حل بحران برق و به صفر رساندن آن یا نه به دولت'
وی اضافه کرد: من امروز در بیروت هستم و نه در بروکسل به این دلیل که کنفرانس هایی همانند بروکسل برای تامین مالی ماندن آوارگان در خاک لبنان است در حالی که ما خواستار بازگشت آوارگان به سوریه هستیم و باید دروغ عادی سازی روابط با سوریه را متوقف کنیم چرا که منفعت لبنان در ارتباط با دولت سوریه است و روابط ما با دمشق همیشه برقرار بوده و قطع نشده و نیازی به عادی سازی ندارد و ما باید در شورای وزار بازگشت آوارگان را بطور رسمی به تصویب برسانیم.
برخی رسانه های لبنانی نیز اعلام کردند که باسیل در ارتباط با خرید برق از ترکیه با حریری مشاجره کرده است.
وزیر خارجه لبنان همچنین تاکید کرد: کسی نمی تواند با کمک های مالی ما را ترغیب کند یا اینکه با محاصره اقتصادی ما را تهدید کند برای ما «سیدر» اصلاحاتی اقتصادی به نفع لبنان است اما اگر روزی طرفی آن را در راستای اینکه اموالی را به ما برای تحمیل اموری بدهند، در این صورت ما کمک آنها را نمی خواهیم.
طبق این گزارش ، به نظر می رسد که همبستگی قوای لبنانی که در زمان تشکیل دولت کنونی لبنان بوجود آمده بوده و دیدگاه مشترکی که برای بازگشت آوراگان سوریه به کشورشان وجود داشت از بین رفته و اختلاف های عمیقی پیش آمده که گذرا نیست و جریان المستقبل به ریاست الحریری باسیل را متهم می کنند که سعی دارد اعتماد حزب الله را برای ریاست جمهوری در آینده به دست آورد.
میشل عون رییس جمهوری سوریه نیز با اشاره به اختلاف های داخلی در میان جناح های لبنانی در باره پرونده آوارگان گفت: لبنان از مواضع برخی کشورهایی که راه حل سیاسی بحران سوریه را بر مساله بازگشت آوارگان مقدم داشته اند، شوکه شده است و این مساله را نمی پذیرد.
روزنامه رای الیوم نوشت:چه بسا این امر بحران آینده لبنان و تهدید کننده انسجام دولت این کشور باشد چرا که جریان ملی آزاد به ریاست جبران باسیل معتقد است که در کنفرانس بروکسل معامله ای صورت گرفته که سعد الحریری پذیرفته و طی آن اموالی به ارزش یک و نیم میلیارد دلار را قبول کرده تا در مقابل مانع بازگشت آوارگان به سوریه شود تا زمانی که راه حل سیاسی فراگیر در سوریه به نتیجه برسد و به نظر می رسد که کشورهای اروپایی و آمریکا تلاش می کنند تا مانع تکمیل روند ایجاد ثبات در سوریه به دست دولت این کشور از طریق برگه آوارگان و بازگشت روابط سوریه و لبنان شوند.
رای الیوم به نقل از منابع لبنانی افشا می کند که این منابع تلویحا اعلام کردند که پیام های آمریکا به قوای متحد خود در لبنان حاکی از آن است که تغییراتی در خصوص پرونده سوریه در راه است که این تغییرات معادلات در سوریه بلکه در کل منطقه را تغییر خواهد داد و بنابر همین وعده امیدهای این قوای لبنانی پس از ناامیدی زنده شده و جریان هایی مانند جریان المستقبل، نیروهای لبنان و ولید جنبلاط از حزب سوسیالیست ترقیخواه منتظر ماندن و صبر را ترجیح داده و به تغییرات وعده داده شده امید دارند که معادلات را در لبنان و منطقه به نفع آنها تغییر خواهد داد.
رای الیوم نوشت در چنین فضایی در لبنان وزارت خارجه آمریکا از سفر مایک پمپئو به کویت، لبنان و سرزمین های اشغالی در 19 تا23 ماه جاری میلادی خبر داده است.
این روزنامه افزود: لبنان اعلام کرده که پمپئو سه موضوع را در لبنان مطرح خواهد کرد اول موضوع حل مساله آوارگان سوریه دوم موضوع مرزهای آبی و خاکی این کشور با سرزمین های اشغالی و سوم روابط دو جانبه آمریکا و لبنان اما چمدان ماموریت پمپئو بیش از این سه موضوع رسمی که لبنان اعلام کرده سنگین است.
منابع آمریکایی اعلام کردند که هدف از این دیدار محدود کردن و فعالیت های ایران و نفوذ آن در کشورهای منطقه از جمله لبنان، سوریه، عراق و یمن است که به نفع آن در منطقه عمل می کنند.
پمپئو در این دیدار جزئیات برنامه عملی آمریکا برای تغییر معادلات در لبنان و سوریه را اعلام خواهد کرد و این چیزی است که قوای لبنانی مخالف حزب الله و سوریه منتظر آن هستند.
خاورم**9366*1436*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال