وزیر فرهنگ:

چشم امید جریان نشر به نمایشگاه کتاب است

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: جریان نشر برای تقویت پشتوانه فرهنگ به نمایشگاه بین المللی کتاب، چشم امید دارد از این رو باید تسهیلات لازم برای حضور عموم مردم مهیا شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عباس صالحی روز یکشنبه در به منظور بازید از آخرین وضعیت آماده ساز سازه‌های سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از محل تعیین شده برای برگزاری این نمایشگاه در مصلای امام خمینی (ره) تهران دیدن کرد.
وی در حاشیه این دیدار گفت: نمایشگاه کتاب صرفا یک نمایشگاه متداول در کشور نیست زیرا این‌ نمایشگاه یک اتفاق خاص و بزرگ برای اهالی فرهنگ است، بنابراین اهتمام نسبت به این نمایشگاه و همکاری دستگاه‌های هم خانواده و سایر دستگاه‌ها، هدف همکاری در یک رویداد ملی را دنبال می‌کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت ادامه داد: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از زوایای مختلف، گفت: اما این رویداد در سال 98 اهمیت بیشتری دارد، این نمایشگاه در اقتصاد نشر تاثیر خواهد داشت، امسال باتوجه به شرایط اقتصادی که کشور به خاطر بدعهدی ‌‌‌پاره‌ای از کشورها تحمل می‌کند ناشران امید بیشتری به نمایشگاه دارند پس نمایشگاه امسال باید بهتر از گذشته برگزار شود.
صالحی یادآور شد: یکی دیگر از کارکردهای نمایشگاه کتاب این است که چرخ حوزه اقتصادی و جریان فرهنگ در کنار هم می‌چرخد. به این دلیل است که نگاه صرف اقتصادی مناسب نیست، در کنار این کار اقتصادی، تولید فکر و فرهنگ هم شکل می گیرد، پشت صحنه این تولید علم همان ناشران هستند که برای این تولید علم تلاش کردند، تولید فرهنگ و علم در مساله اقتصاد نشر مستتر است.
وی با اشاره به دیگر کارکردهای نمایشگاه کتاب گفت: جنبه نمایشگاهی این رویداد به رشد و شکوفایی فرهنگ مردم کمک می کند، نمایشگاه کتاب باید نقطه ارتباط وقایع گذشته و آینده حوزه نشر باشد.
عضو کابینه دولت دوازدهم اظهارداشت: کارکرد سوم نمایشگاه، تقویت دیپلماسی فرهنگی و بین المللی بر مبنای نشر و کتاب است، اینکه براساس نشر و کتاب ما یک وجهه بین المللی پیدا کنیم بسیار حائز اهمیت است، هرساله حضور میهمان ویژه خارجی در نمایشگاه به تقویت بعد بین المللی این رویداد کمک کرده است.
وی با اشاره به این که چین، میهمان ویژه امسال نمایشگاه کتاب خواهد بود، گفت: فضای فرهنگی پرشور ایران تلاش برخی کشورها را برای به انزوا کشاندن ایران خنثی می‌کند.
صالحی خاطرنشان کرد: حضور هر چه پررنگ‌تر ایران در فضای بین الملل و به افزایش ارتباط کشور با دنیا می‌انجامد. در این چند سال مهمانان خارجی کاملا مجذوب این نمایشگاه شده است و این رویداد در ذهن آنها باقی مانده است، در واقع این هیجان فرهنگی در کشور افراد بیرون از فضای کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
وی اضافه کرد: می توانیم نمایشگاه کتاب را فرصت تعامل فعال با عرصه جهانی قرار دهیم که بر حو‌زه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ما تاثیر خواهد گذاشت.
وزیر فرهنگ و‌ارشاد اسلامی نمایشگاه کتاب را یک باشگاه فرهنگی برای خانواده‌های ایرانی خواند و تصریح کرد: خانواده‌ها با حضور در این رویداد، فضایی فرهنگی را تجربه می‌کنند، ما هم شاهد حضور خوب طیف خانواده‌های تهرانی و شهرستانی در این نمایشگاه هستیم.
صالحی ادامه داد: این رویداد این فرصتی فرهنگی را با محوریت کتاب فراهم می‌کند و این کارکرد امسال با توجه به شرایط اجتماعی و تنگناهای اقتصادی که مردم با آن مواجه هستند و به تبع آن نشاط اجتماعی و همگرایی‌های اجتماعی را تحت شعاع قرار می دهد به شدت مورد نیاز است، بنابراین ‌این نمایشگاه با تامین بخشی از نشاط اجتماعی می‌تواند به مردم کمک کند.
وی اظهارداشت: امسال چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی است و مردم انتظار دارند حاکمیت، دولت و دستگاه‌های مرتبط کارکردهایشان بیشتر نمایان شود، بنابراین چهلمین سالگرد انقلاب، مسئولیت ما را بیشتر می‌کند و باید خدمات رسانی ما به مردم بیشتر شود. بسیاری از مواقع انتظارات مردم به جا است زیرا با هزینه کم و اندیشه بیشتر، می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.
وزیر فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی با اشاره به واگذاری مسئولیت‌ها به مردم افزود: ر‌ویکردی که در دولت با عنوان واگذاری رویدادها به مردم در پیش است موضوعی امکان پذیر است و ما هم به عنوان وزارت فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی و دستگاه‌های همکار می‌توانیم به سمت این اتفاق برویم.
صالحی در خاتمه از تمام دستگاه‌های همکار که تلاش‌های زیادی در این چندساله داشتند، ‌قدردانی کرد.
به گزارش ایرنا، دوره قبل نمایشگاه بین المللی کتاب هم در مصلای امام خمینی برگزار شد. دو دوره پیشتر این رویداد سالانه نیز در محل شهرآفتاب برگزار شده بود.
کمیته فعالیت‌های علمی و فرهنگی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از آمادگی این کمیته برای دریافت برنامه‌های پیشنهادی خبر داده است.
تمامی فعالیت‌های این کمیته در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران متمرکز است و برنامه‌ریزی‌ها در حال انجام است.
علاقه‌مندان می‌توانند برای اعلام برنامه‌های پیشنهادی خود با شماره 66176297 و شماره فکس 66176479 تماس گرفته و یا آن را به نشانی پست الکترونیک elmifarhangi7@gmail.com ارسال کنند.
همچنین تاکنون 37 موسسه در بخش لاتین برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ثبت نام کرده اند که نمایندگی بیش از 200 ناشر خارجی را بر عهده دارند. این ناشران از کشورهای آمریکا، انگلستان، آلمان، هلند، اتریش و سایر کشورهای اروپایی هستند.
در بخش ناشران عرب نیز 53 موسسه ثبت نام کرده اند و به این ترتیب ناشرانی از کشورهای لبنان، مصر، سوریه، عمان، قطر، عراق و پاکستان در این رویداد حضور خواهند داشت.
سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ 4 تا 14 اردیبهشت 1398 در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
فراهنگ ** 1355 ** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال