رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

گفتمانی مشکلی در حوزه صلح نداریم

تهران- ایرنا- رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در بخش گفتمانی هیچ مشکلی در حوزه صلح نداریم اما در مقام عمل با مشکلاتی مواجه هستیم که باید به دنبال رفع آنها حرکت کنیم.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، نشست هماهنگی جهت برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح و عدالت حول اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب امروز- یکشنبه- در محل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارحی با حضور آیت‌الله‌ احمد مبلغی رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، حشمت الله فلاحت پیشه رییس این کمیسیون ، محسن پاک آیین معاون امور بین‌الملل موسسه حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری و داود عامری دبیر کل مجمع صلح اسلامی برگزار شد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این نشست اظهارداشت: یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مأمور شده تا فراکسیونی با موضوع صلح و عدالت ایجاد کند.
نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی افزود: به لحاظ گفتمانی هیچ مشکلی در حوزه صلح نداریم اما در مقام عمل با مشکلاتی مواجه هستیم که باید به دنبال رفع آنها حرکت کنیم.
وی افزود: یکی از مباحث مهم در زمینه صلح توجه به این همانی در فرهنگ‌های مختلف است؛ اگر بگوییم فقط ما به دنبال صلح هستیم و طرف مقابل نیز بگوید فقط ما به دنبال صلح هستیم به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسیم.
فلاحت پیشه توضیح داد: اکنون از هر صد گلوله‌ای که شلیک می‌شود 99 گلوله به سینه مسلمانان برخورد می‌کند.
وی تاکید کرد: معتقدم اگر ما بتوانیم به گونه‌ای مواضع خود را اتخاذ کنیم که اینگونه به مسلمانان ظلم نشود گام بسیار مهمی در زمینه صلح برداشته‌ایم.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که آسیب‌شناسی صلح یکی از مواردی است که در این کنفرانس باید به آن توجه شود، ادامه داد: خودانتقادی و دیگر انتقادی دو موضوعی است که اگر به ترتیب اجرا شود می‌تواند در راستای عملیاتی شدن صلح راهگشا باشد.
فلاحت پیشه همچنین گفت: ارتباط این کنفرانس با حوزه‌های رسمی و نهادهایی مانند وزارت خارجه بسیار مهم است.
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: با توجه به این که جمهوری اسلامی ایران واقعا به دنبال جنگ نیست، دستگاه مسئول سیاست خارجی باید در این کنفرانس جایگاه ویژه‌ای داشته باشد، همچنین جایگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز باید در این کنفرانس دیده شود.
این نماینده مجلس دهم اظهار داشت: در یکی از مصاحبه‌هایم به این موضوع اشاره کردم که اگر کشور انگلیس به موضوع نازنین زاغری ورود نمی‌کرد این پرونده امکان داشت که مشمول رأفت اسلامی شود.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: لازم است در برخی موارد با رأفت اسلامی به پرونده‌ها نگاه کنیم تا هزینه کمتری در عرصه بین المللی بپردازیم.
فلاحت پیشه تصریح کرد: 135 هزار جانباز شیمیایی داریم که به طور میانگین هفته‌ای دو نفر از آنها به شهادت می‌رسد.
وی عنوان کرد: برای نشان دادن عزم ما در حوزه صلح باید به گونه‌ای قربانیان جنگ را نشان دهیم برای مثال در پارک شهر کسانی که خود قربانی بمب‌های شیمیایی بودند نمایشگاهی را برپا کردند که اگر سلیقه خوبی وجود داشته باشد سفرا و میهمانان خارجی باید به این نمایشگاه دعوت کرد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: من به سیده فاطمه ذوالقدر رییس هیات پارلمانی ایران در بین‌المجالس آسیایی و سیده فاطمه حسینی رییس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس گفتم در مجامعی که حضور پیدا می‌کنید به جز آمریکا و رژیم صهیونیستی با هر کشوری مذاکره کنید زیرا معتقدم از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی باید استفاده شود که این ظرفیت در کنفرانس بین‌المللی صلح و عدالت نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
این نماینده مجلس اظهار داشت: معتقدم مثلث انصاف، قانون و صلح در روابط فردی، جمعی و بین‌المللی باید لحاظ شود.
فلاحت پیشه بیان کرد: همچنین در کنفرانس بین المللی صلح و عدالت نباید صرفا با افرادی که هم نظر هستیم صحبت کنیم بلکه همه صلح طلبان باید بتوانند نظر خود را بیان کنند و حتی اختلافات را نیز می‌توان به اشتراک گذاشت.

**صلح و عدالت به مثابه گفتمان جمهوری اسلامی ایران است
آیت‌الله احمد مبلغی رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز در این نشست با اشاره به اهمیت برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح و عدالت حول اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: صلح و عدالت به مثابه گفتمان جمهوری اسلامی ایران است و نظریه‌ای که ایشان درخصوص صلح و عدالت بیان کرده‌اند تشنه گفتمان‌سازی و مبنا شدن در نگاه‌ها است.
وی خاطرنشان کرد: قسط و عدالت جزو اهداف انبیاء است و ربط دادن بین صلح و عدالت در جهان امروز پیام روشنگرانه‌ای خواهد داشت.

**درخواست برای تشکیل فراکسیونی با موضوع صلح و عدالت
داود عامری دبیرکل مجمع صلح اسلامی نیز در این جلسه گفت: مجمع جهانی صلح اسلامی با همت نخبگان و دلسوزان انقلاب اسلامی ایجاد شده و ظرفیتی است تا بتوان گفتمان اسلامی صلح که با عنوان صلح عادلانه مطرح شده را در جهان تبیین کند.
وی افزود: ادبیات صلح عادلانه در ادبیات بین‌المللی کم بود اما اکنون در مراکز آکادمیک دنیا این موضوع مورد قبول و توجه قرار گرفته است.
دبیرکل مجمع صلح اسلامی تصریح کرد: برای اینکه گفتمان صلح عادلانه تکمیل شود در جاهای مختلف دنیا آن را عرضه کردیم برای مثال در وین برای اروپایی‌ها، در کانادا، در ترکیه و در هند این مسائل مطرح شده است با این شرایط می‌توان گفت زیرساخت‌های اولیه این گفتمان فراهم شده است.
عامری یادآور شد: با توجه به اینکه یکی از محورهای 17گانه توسعه پایدار که از سوی سازمان ملل متحد مطرح شده صلح پایدار است، اگر ما وارد نشویم دشمنان اسلام تصویر نازیبایی را از مسلمانان منتشر می کنند.
وی اظهار داشت: یکی از نقاط تمایز صلحی که در جهان معرفی می‌شود با صلحی که ما به دنبال ترویج آن هستیم موضوع صلح و عدالت است.
دبیرکل مجمع صلح اسلامی بیان کرد: یکی از مطالبات ما این است که رئیس کمیسیون امنیت ملی مدیریت کند تا این گفتمان با نمایندگان طرح شود و نشستی مقدماتی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه صلح و عدالت داشته باشیم. همچنین تمایل داریم تا مجلس از ظرفیت فوق‌العاده ارزشمند خود استفاده کند تا این کنفرانس در شأن مناسبی برگزار شود.
عامری یادآور شد: اگر امکان تشکیل فراکسیون با موضوع صلح و عدالت وجود دارد امیدواریم این موضوع در مجلس شورای اسلامی انجام شود.

**صلح عادلانه باید به جای صلح پایدار در جهان حاکم شود
محسن پاک‌آیین معاون امور بین‌الملل موسسه حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری اظهار داشت: هدف ما این است ترویج گفتمان رهبری را راجع به صلح و عدالت، تقویت شود و جایگزین گفتمان صلح پایدار غربی‌ها باشد.
وی افزود: ما به دنبال این هستیم که صلح عادلانه در جهان حاکم شود و در آن شاهد نقض حقوق بشر، دخالت در امور داخلی و تجاوز به سایر کشورها نباشیم بعضا دیده می‌شود به کشوری حمله می‌کنند، سپس به دنبال صلح حرکت می‌کنند که این موضوع تا زمانی که بخشی از سرزمین یک کشور غصب شده صلح عادلانه‌ای نخواهد بود.
شریفی نماینده مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در این نشست از برگزاری این کنفرانس در اوایل سال 98 خبر داد.
سیام*3061** 1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال