جمعه سیاه نیوزیلند؛هشداری تکان دهنده از رشد نژادپرستی در غرب

تهران-ایرنا- بسیاری از تحلیلگران رسانه های داخلی، حادثه تروریستی اخیر در نیوزیلند را حاصل رشد گروه ‌های نژاد پرست و خیزش مجدد جریان راست افراطی در غرب دانسته و آن را هشداری تکان دهنده برای جهانیان دانستند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ روز جمعه 24 اسفندماه مهاجمانی مسلح با حمله به مساجد النور و لینود در شهر کرایست چرچ نیوزیلند، مسلمانان و نمازگزاران را به گلوله بستند. در این حادثه که یکی از افراد مهاجم آن را به صورت زنده در صفحه فیس ‌بوک خود پخش می‌کرد، 50 تن کشته و نزدیک به 50 تن دیگر زخمی شدند. مظنون اصلی یک مرد 28 ساله اهل استرالیا با تبار انگلیسی توصیف شده که پیشتر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در سرزمین‌های اروپایی ابراز خشم کرده بود.
رسانه های داخلی طی روزهای اخیر به صورت ویژه به این رخداد پرداختند و تحلیل هایی را در این زمینه منتشر کردند. بررسی امروز(26 اسفندماه) نشان می دهد هر دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا به بازتاب بیانیه هایی که در محکومیت حادثه تروریستی نیوزیلند صادرشده پرداختند و از نحوه برخورد رسانه های غربی با این اقدام تروریستی انتقاد کردند.
همچنین رسانه های اصولگرا از سکوت برخی رسانه های طیف مقابل در خصوص حادثه تروریستی نیوزیلند انتقاد کرده و در مقابل برخی رسانه های اصلاح طلب نیز ضمن اذعان به وجود برخی اشکالات در نحوه پوشش اخبار واقعه تروریستی نیوزیلند، اعلام کردند که نقد منتقدان منصف را در مسیر حرکت حرفه‌ای و رشد و تعالی رسانه ای می پذیرند.
علاوه بر آن، رسانه های اصلاح طلب به موضوع ابراز همدردی و دلجویی نخست وزیر نیوزیلند با خانواده قربانیان حمله تروریستی پرداخته و برگزاری دادگاه تفهیم اتهام مظنون اصلی حمله تروریستی نیوزیلند را مورد توجه قرار دادند.
لزوم اصلاح قوانین حمل سلاح در نیوزیلند؛ نقش شبکه های اجتماعی در وقوع حادثه تروریستی نیوزیلند و واکنش کنایه‌آمیز محسن رضایی به حادثه تروریستی نیوزیلند از دیگر محورهای مورد توجه رسانه هایی اصلاح طلب است.
رسانه های اصولگرا نیز فاجعه نیوزیلند را نمایشی از تبدیل اسلام هراسی به اسلام ستیزی و وارونه نمایی مظلوم و ظالم در افکار عمومی غرب دانسته و به بازتاب واکنش های جهانی علیه نژاد پرستی و اسلام هراسی پرداخته اند.
واکنش رسانه‌های غربی به حادثه تروریستی نیوزیلند و بررسی عملکرد دولت نیوزیلند در پیگیری ماجرای تروریستی از دیگر محورهای این طیف از رسانه ها است.

رسانه های اصلاح طلب
...........................
**همدردی نخست وزیر نیوزیلند با خانواده قربانیان حمله تروریستی
روزنامه مردم سالاری نوشت: «جاسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزیلند دیروز (شنبه) از شهر کرایست‌چرچ که روز جمعه شاهد حمله تروریستی علیه نمازگزاران در دو مسجد بود، بازدید کرده و با نمایندگانی از مرکز پناهجویان کانتربری دیدار کرد. آردرن در این سفر در راستای همبستگی با خانواده‌های قربانیان این حمله تروریستی و ابراز محبت به گروه‌های مسلمان حجاب بر سر گذاشت.در همین حال، عامل حمله مرگبار به دو مسجد در نیوزیلند صبح دیروز (شنبه) در برابر دادگاه حاضر و در خصوص اتهام قتل تفهیم اتهام شد.

روزنامه ایران در مطلبی با عنوان 'اتحاد علیه ترور' نوشت: یک روز پس از حادثه مرگبار کرایست‎چرچ، شهری در کرانه‎های جنوبی نیوزیلند، سکوتی اندوهبار سراسر آن را در بر گرفته است. انبوه گل‎ها و شمع‎هایی نزدیک در دو مسجدی که قتل عام در آنها اتفاق افتاد، نشان از تقلای شهروندان برای همدردی با خانواده‎های مصیبت ‎دیده دارد. اگرچه موانع قرمز رنگی مانع ورود اشخاص به داخل این دو مسجد شده‎اند، اما شهروندان، یک به یک، جلو می‎آیند و شاخه گلی بر روی دسته‎های گل قبلی می‎گذارند و ثانیه‎هایی چشمان خود را می‎بندند و زیرلب به آیین و مسلک خود دعایی زمزمه‎ می‎کنند. فاجعه‎ ای که روز جمعه در گوشه‎ای دنج از اقیانوس آرام روی داد، آنچنان در تاریخ نیوزیلند گزنده و دردناک است که نخست ‎وزیری این کشور فوراً برای دلجویی از مسلمانان راهی محل حمله تروریستی شد و به نشانه اتحاد با آنها روسری بر سر کرد. جاسیندا آردرن روز شنبه به شهر کرایست ‎چرچ رفت تا از نزدیک از محل این حمله تروریستی دیدار و با قربانیان همدردی کند و به دنبال آن از مرکز پناهندگان دیدار کرد تا از جامعه مسلمانان پناهجو دلجویی کند و به آنها بگوید کشور نیوزیلند از پناهجویان مسلمان خود حمایت می‎کند. او پیش از این به خبرنگاران گفته بود: «مهاجران هدف این حمله تروریستی بودند. آنها نیوزیلند را برای زندگی انتخاب کرده بودند. اینجا خانه آنهاست. آنها از ما هستند. اما کسانی که علیه آنها دست به چنین حملاتی می‎زنند از ما نیستند.»

**برگزاری دادگاه تفهیم اتهام مظنون اصلی حمله تروریستی نیوزیلند
مردم سالاری به نقل از الجزیره نوشت: دادگاه کرایست ‌چرچ در جریان محاکمه برنتون تارانت به دلیل حساسیت‌های امنیتی این پرونده به روی عموم مردم بسته شد. برنتون تارانت، مرد 28 ساله استرالیایی به عنوان مظنون اصلی حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ برای نخستین بار به دادگاه برده و در حضور قاضی تفهیم اتهام شد. این مربی سابق بدن‌ سازی و فعال راست‌ گرا به صورت دست بسته و با لباس سفید که زندانیان می‌ پوشند، در برابر دادگاه حاضر شد. او هیچ درخواستی برای آزادی به قید ضمانت نداشت. برنتون تارانت قرار است برای بار دوم روز پنجم آوریل (20 روز دیگر) به دادگاه برده شود. او تا آن زمان در زندان خواهد بود. او تا آن زمان در بازداشت خواهد بود...از سوی دیگر، جاسیندا آردرن امروز جزئیات جدیدی از اهداف مظنون اصلی تیراندازی به نمازگزاران دو مسجد در روز جمعه فاش کرد. او گفت، فرد جانی اگر پلیس او را بازداشت نمی‌کرد قصد داشته به حملاتش ادامه دهد. نخست وزیر نیوزیلند به خبرنگاران گفت: «او دو قبضه سلاح دیگر در خودرواش داشت و قصد داشته به حملاتش ادامه دهد.»

روزنامه همدلی به نقل از یورونیوز فارسی نوشت: برنتون هرسیون ترنت، مرد 28ساله استرالیایی صبح روز شنبه به عنوان مظنون اصلی حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند در نخستین دادگاه خود حاضر و در حضور قاضی دادگاه، تفهیم اتهام شده است.ترنت در حالی که با دست‌بند و ملبس به لباس سفید زندان در دادگاه حاضر شده بود، سعی داشت تا با حرکات محدود دست و انگشتان خود پیام‌ هایی را از طریق دوربین عکاسان حاضر در دادگاه مخابره کند. نشانه اولی که برنت با دست راست خود نشان داد شبیه علامت اوکِی (بسیارخوب) در فرهنگ انگلیسی‌زبانان است ولی برخی مفسران این ژست‌ او را به نشانه «سوپرمَن سفیدپوست» تعبیر کرده‌اند. علامتی که حلقه‌کردن دو انگشت شست و نشانه، حرف پی انگلیسی که حرف آغازین کلمه پاوِر (قدرت) را نشان می‌دهد و شکل عمودی سه انگشت دیگر تداعی‌کننده حرف دَبِلیوست که حرف اول کلمه وایت به معنای سفید است.حرکت دیگری که برنتون هرسیون ترنت در دادگاه نشان داد، مشت‌کردن دو دستش و به‌هم‌ چسباندن آن بود. درباره این حرکت برخی رسانه‌ ها معتقدند که او، خواسته یکی از طنزهایی را که اخیرا در بین مردم نیوزیلند در شبکه‌ های اجتماعی رایج شده است، یادآوری کند.

**صدور بیانیه هایی در محکوم کردن حادثه تروریستی نیوزیلند
به گزارش خبرآنلاین، ستاد حقوق بشر جمهور اسلامی ایران، طی یک بیانیه‌ای ضمن محکوم نمودن کشتار مسلمانان، به این حمله جنایت‌کارانه واکنش نشان داد و خواستار رسیدگی جوامع حقوقی و بین‌المللی شد.در بخش هایی از متن آن آمده است:حادثه دهشتناک و فاجعه انسانی کشتار مسلمانان مظلوم و بی‌دفاع در کشور نیوزیلند که مقارن با ظهر روز جمعه و سو استفاده ناجوانمردانه تروریست‌ها از ظرفیت گردهمایی مسلمان برای عبادت و ارتباط باخدا و صله‌رحم در مراسم برگزاری نماز جمعه به وقوع پیوست ، نماد اقدامی هوشمند و سازماندهی‌شده در مسیر نضج تنفر، افراطی‌گری در جهان می‌باشد.وقوع حادثه دهشتناک فوق که متأسفانه در سال‌های گذشته نمونه‌های دیگر آن با اذیت و آزار بی‌شمار دختران وزنان مسلمان در مدارس و اماکن عمومی در دنیای غرب خصوصاً در اروپا از یک‌سو و ایجاد تفرقه میان مسلمانان جهان از سوی دیگر ریل‌گذاری شده هم به لحاظ کمی و هم کیفی رشد بدخیم و سرطان گونه‌ای داشته است.فرآیند ضد بشری فوق متأسفانه شرایطی را فراهم آورده تا در کشور نیوزیلند به‌عنوان یکی از کشورهای کم حاشیه در کمتر از یک دقیقه شاهد کشتار بی‌رحمانه و مجروحیت شدید قریب به یک‌صد انسان بی‌گناه باشیم.

به گزارش ایلنا، فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پی حادثه تروریستی حمله تروریست‌ها به 2 مسجد در نیوزیلند اطلاعیه‌ای صادر کرد که در خشی از آن آمده است:یک بار دیگر، دست پلید استکبار جهانی، از آستین ایادی مزدور آنها به در آمده عده ای از نمازگزاران مسلمان را در نیوزیلند به خاک و خون کشید.حادثه دلخراش و تروریستی عوامل مزدور استکبار جهانی و دولتهای رو به زوال منطقه ، همواره ثابت کرده است علیرغم تهدید و ارعاب دشمنان ، نهضت اسلامی با محوریت جریان مقاومت با یقین به تحقق وعده نصرت الهی استوار و مصمم در مسیر نورانی اسلام ناب، تا رسیدن به قله فتح و ظفر، ثابت قدم ایستاده است .بار دیگر این حادثه دردناک پرده از چهره افراطیون حقیقی برداشته، بر جهانیان ثابت کرد که تروریسم و افراط گرایی به دین، ملت ، قومیت و نژاد خاصی، تعلق ندارد و مبارزه مداوم و همیشگی با این تهدید جهانی و کشورهایی که از آن تفکر حمایت می کنند ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.بی شک اتحاد ، همدلی و انسجام جهان اسلام تحت هدایت حکیمانه ولی امر مسلمین جهان ، می تواند نقطه پایانی بر این تهدیدات باشد.

به گزارش نامه نیوز حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به حمله تروریستی نیوزیلند گفت: آن چیزی که در نیوزیلند رخ داد، نشان داد که پدیده گرگ‌های تنها یا گرگ‌های تروریست پدیده‌ای است که فقط مخصوص خاورمیانه و غرب آسیا نیست و در کشور‌های غربی نیز وجود دارد. فلاحت پیشه با بیان اینکه اتفاقی که در نیوزیلند رخ داد قابل تامل است، تصریح کرد: از لحاظ شاخص شادی، نیوزیلند تقریبا رتبه اول را از لحاظ شادی در میان سایر کشور‌ها دارد و همواره از این کشور به عنوان کشوری شاد و آرام یاد می‌شود، اما درست در همین کشور یکی از وحشتناک‌ترین اقدامات تروریستی همراه با رعب و وحشت بسیار زیاد رخ می‌دهد. کمیسیون این اتفاق را محکوم می‌کند و ایران نیز باید در قالب دیپلماتیک این اقدام تروریستی را محکوم کند.

به گزارش روزنامه شرق، در پی حادثه تروریستی و دلخراشی که جمعه در نیوزیلند به وقوع پیوست، جمعی ازمدیران رسانه‌های اصلاح ‌طلب و اصولگرا در بیانیه ‌ای ضمن ابراز همدردی، از رشد گروه ‌های افراطی و نژاد پرست در غرب گفتند. در بخش هایی از این بیانیه می خوانیم: دست پنهان اسلام‌ هراسی و اسلام‌ ستیزی سیاست ‌مداران غربی از دستکش گروه‌های افراطی نژادپرست مجددا بیرون آمد و جنایت دیگری را رقم زد. جنایت تروریستی در دو مسجد نیوزیلند بار دیگر واقعیت فرهنگ غربی را نشان داد.
(روزنامه ابتکار نیز این خبر را بازنشر داد)

** لزوم اصلاح قوانین حمل سلاح در نیوزیلند
اعتماد در گزارشی با عنوان 'روز بعد از فاجعه' نوشت: جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند، بعد از احیای بحث آزادی حمل سلاح در نیوزیلند بر اثر حمله تروریستی روز جمعه یک نژادپرست به نمازگزاران مسلمان، وعده داده است که به زودی تغییراتی در قوانین حمل سلاح ایجاد کند. عامل استرالیایی حمله روز جمعه کرایست‌چرچ، یک سال و نیم پیش (نوامبر 2017) گواهینامه حمل سلاح دریافت کرده ‌بود و عملیات تروریستی خود را با استفاده از دو سلاح نیمه‌اتوماتیک، دو قبضه شات‌گان و یک اسلحه اهرمی اجرا کرد. نخست‌ وزیر نیوزیلند در برابر خبرنگارانی که روز شنبه از او در مورد اصلاحات در مورد قوانین اسلحه بعد از این رویداد سوال کردند، پاسخ داد: «در حال بررسی رشته اتفاقاتی هستیم که نهایتا اجازه داد گواهینامه حمل و این سلاح‌ها دراختیار این فرد قرار بگیرد. من می‌توانم به شما یک خبر را قطعا اعلام کنم، قوانین حمل سلاح ما تغییر خواهد کرد.» ... تغییر قوانین حمل سلاح در نیوزیلند، بدون اجماع میان حزب حاکم و احزاب اپوزیسیون امکان‌ پذیر نیست، اما بعد از واقعه تروریستی جمعه و بازتاب جهانی آن، عزم برای تغییر قوانین حمل سلاح در این کشور جدی شده است و به همین دلیل رهبر اپوزیسیون نیوزیلند هم در این سفر خانم آردرن، نخست‌وزیر را همراهی می‌کند.

**نقش شبکه های اجتماعی در وقوع حادثه تروریستی نیوزیلند
روزنامه ایران در مطلبی با عنوان 'شبکه های اجتماعی، متهم ردیف دوم حادثه تروریستی نیوزیلند' نوشت: حادثه تروریستی حمله به نمازگزاران مسلمان در دو مسجد «النور» و «لینوود» واقع در شهر«کرایست چرچ» نیوزیلند، موج تازه‌ ای از اعتراضات علیه شبکه ‌های اجتماعی را به‌ دنبال داشت و باز هم انگشت اتهام به سوی این پلتفرم‌ها نشانه رفت. برخی حتی پا را فراتر گذاشته و این شبکه‌های اجتماعی را یکی از یاران اصلی تروریست‌ ها در رسیدن به مقصود خود عنوان کردند چرا که ویدئوی مرتبط با این حمله تروریستی به‌صورت زنده در تمام جهان پخش شد. اما آیا واقعاً شبکه‌های اجتماعی در مقابله با تروریست‌ها و انتشار اخبار مرتبط با آنها ناتوان هستند یا اینکه چنین اتفاقات دردناکی تنها به‌دلیل کم کاری بنیانگذاران چنین پلتفرم‌هایی رخ می‌دهد؟

** انتقاد از نحوه برخورد رسانه های غربی با این اقدام تروریستی
سیدرضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین‌ الملل در گفت و گو با ایسنا با انتقاد از نحوه برخورد رسانه‌ های غربی با حادثه تروریستی در نیوزیلند گفت: در این ماجرا مشاهده کردیم که برخی از رسانه‌های غربی از بکار بردن واژه عملیات تروریستی در مورد این اتفاق خودداری کردند و از واژه حمله استفاده کردند و این نمونه دیگری از برخورد دوگانه غربی‌ها و رسانه غربی با موضوع تروریسم است. برخورد دوگانه ‌ای که برگرفته از آموزه‌ها و اظهارنظرهای مقامات غربی در ارتباط با اسلام و تروریسم است. این رفتار از سوی رسانه‌های غربی در حالی صورت می‌گیرد که اگر در لندن یا پایتخت یکی دیگر از کشورهای اروپایی اقدامی علیه فردی غیر مسلمان با سلاح سرد رخ می‌داد آن را اقدامی تروریستی می‌دانستند ولی اقدام کسی را که با سلاح گرم زنان، کودکان و کسانی که برای اقامه نماز در یک مکان امن تجمع کرده بودند را به شهادت رسانده، اقدامی تروریستی نمی‌دانند.

** واکنش کنایه‌آمیز محسن رضایی به حادثه تروریستی نیوزیلند
به گزارش ایلنا، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ناکارآمد بودن سازوکار کنوانسیون‌های جهانی در جلوگیری از جنایت تروریست‌ها علیه بشریت در توئیتر نوشت: «اگر کنوانسیون‌هایی مانند مقابله با تأمین مالی تروریسم در ایجاد امنیت موثرند، چرا باید در کشوری آرام چون نیوزیلند شاهد کشته شدن ده‌ها نفر با استفاده از منابع مالی و تجهیزات حاصل از آن باشیم؟»

** پوزش روزنامه شرق بابت ضعف در پوشش اخبار واقعه تروریستی نیوزیلند
روزنامه شرق در گزارشی با عنوان 'تقبیح حادثه تروریستی نیوزیلند و پذیرش یک انتقاد' نوشت: حادثه تروریستی و هولناک کشتار مسلمانان نمازگزار جمعه در شهر کرایست‌ چرچ نیوزیلند و شیوه انجام آن، فارغ از اعتقادات و باورهای دینی ما، از منظر خبری نیز رویدادی مهم و ‌تامل ‌برانگیز است. اینکه فضای فکری برخی از افراد در یک کشور مهاجرپذیر به‌ گونه ‌ای است که امکان می ‌دهد عده‌ای چنین بی‌ محابا به ریختن خون هم ‌نوع خود با هر اعتقاد و مرام و مسلکی اقدام کنند، نیازمند واکاوی و پوشش خبری مناسب در هر رسانه ‌ای در هر نقطه‌ای از جهان است. روزنامه «شرق» نیز همواره نشان داده است که علاوه‌ بر توجه به کارکردهای حرفه‌ ای پوشش اخبار، خود را یک رسانه جهانی می‌داند. نوع پوشش اخبار بین ‌الملل و توجه به آن، گواه این مدعاست. درباره حادثه اخیر نیز که انسان‌های بی ‌گناه هم‌ کیش ما به ‌طور غیرانسانی هدف قرار گرفته‌اند، باور ما این است که باید پوشش مناسب‌تری به آن داده می‌شد؛ هرچند تیترهای کنار صفحه «شرق» نیز معمولا از مهم‌ ترین اخبار روز انتخاب می‌شوند. امروز در بیانیه مشترک تعدادی از فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلب و اصولگرای کشور نیز به‌درستی بر هم‌صدایی برای واکنش ‌به‌موقع خبری و انجام رسالت آگاه‌سازی روزنامه‌ نگاران و خبرنگاران تأکید شد. از این رو نقد منتقدان منصف را پذیرفته و بر این باوریم هرگاه در مسیر حرکت حرفه‌ای ازسوی صاحب‌نظران نقد شویم نه ‌تنها اشکالی به آن وارد نیست بلکه پذیرش آن رفتاری حرفه‌ای و موجب رشد و تعالی فرد یا رسانه است. ما نیز به‌ عنوان عضوی از خانواده رسانه ‌ای تلاش خواهیم کرد این‌ دست مسائل را با جدیت بیشتر دنبال کرده و در برابر آن اعلام موضع کنیم.

رسانه های اصولگرا
..........................
**واکنش های جهانی علیه نژاد پرستی و اسلام هراسی
به گزارش خبرگزاری فارس، به دنبال حمله تروریستی علیه مسلمانان نمازگزار در یکی از شهرهای نیوزیلند، ده‌ها هزار نفر از ساکنان لندن به نشانه همبستگی با بازماندگان این فاجعه در مرکز این شهر تظاهراتی را علیه «تبعیض نژادی» و «اسلام هراسی» برپا کردند. به نوشته خبرگزاری «آناتولی» در این تظاهرات که توسط جمعی از فعالان فضای مجازی موسوم به «ایستادگی مقابل تبعیض نژادی» سازمان دهی شده بود ، علاوه بر سازمان‌های اسلامی مردم نهاد ، دیگر گروه‌های ضد نژادپرستی نیز شرکت کردند. این تظاهرات که در واقع به مناسبت روز جهانی «حذف تبعیض نژادی» برگزار شد، بیش از 10 هزار نفر از «هاید پارک» به سوی ادارات دولتی واقع در «داونینگ استریت» راهپیمایی کردند. شرکت کنندگان در این مراسم در همبستگی با مسلمانان به ویژه به دنبال حادثه تروریستی در نیوزیلند، شعارهایی سردادند.در بخشی از بیانیه سازمان دهندگان این تجمع مردمی آمده است: «حملات وحشتناک تروریستی در یک مسجد در شهر 'کرایست‌چرچ » جهان را تکان داده و هشداری درباره خطر ناشی از تروریسم راست افراطی است.»

به گزارش تسنیم ، مقامات افغان نیز ضمن محکومیت حمله تروریستی اخیر به نمازگزاران در مساجد نیوزیلند تاکید کردند تروریسم به جغرافیای ویژه‌ای ارتباط ندارد و تروریست‌ها نیز به هیچ دین و مذهبی پایبند نیستند و دشمن تمام بشریت محسوب می‌شوند.رئیس جمهور افغانستان در بیانیه تصریح کرد: حملات تروریستی به مساجد در نیوزیلند نشان داد تروریست‌ها به هیچ دین و مذهبی پایبند نبوده و دشمن تمام بشریت هستند.اشرف غنی بار دیگر تاکید کرد که تمام کشورها باید بدون تفکیک و به صورت مشترک با پدیده تروریسم مبارزه کنند.وی در حالی خواستار مبارزه بدون تفکیک با تروریسم شده است که گروه‌های راست افراطی در کشورهای غربی بارها به کشتار آزار و اذیت مهاجران پرداخته‌اند.کشورهای غربی تا کنون گروه‌های راست افراط گرا را سازمان‌های تروریستی نمی‌دانند و مانع فعالیت‌های نفرت پراکنی نژادی علیه مسلمانان توسط این گروه‌ها نمی‌شوند...«حامدکرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان نیز در بیانیه اعلام کرد که تروریسم جغرافیای خاصی ندارد و دشمن بشریت محسوب می‌شود.کرزی اظهار داشت: تروریسم به یک جغرافیای مشخص و یا قشر خاصی از جامعه ارتباط ندارد به همین دلیل مردم جهان باید برای نابودی تروریسم ترویج صلح همکار شوند.

روزنامه خراسان در مطلبی با عنوان رسوایی حقوق بشر سفید نوشت:«محمد العوادی» مسلمانی ساکن آمریکا بود که در اعتراض به واکنش های داخلی درباره حمله لاس وگاس با 60 کشته و 540 زخمی توسط سفید پوستی آمریکایی، در صفحه فیس بوکش نوشته بود: «هر تیراندازی باهر ابعادی مشابه این معنی است که همسرم در خطر قرار گرفته است، چرا که او موی سرش را می‌پوشاند؛ یا این که پسرم در مدرسه مورد حمله قرار می‌گیرد چرا که نامش محمد است؛ یا دختر چهار ساله‌ام مورد تبعیض قرار می‌گیرد، چون عربی حرف می‌زند. اگر تروریستی، سفید یا مسیحی باشد، فقط دارای مشکل روانی بوده و همه چیز معمولی و نرمال است.» این همان استاندارد دوگانه ای است که بسیاری از سیاستمداران و رسانه های غربی برای پوشش خبری و واکنش به یک حمله تروریستی در پی می گیرند. برای رسانه های غربی جدا از این که یک حمله چند کشته و زخمی برجای گذاشته، اولویت در این است که عامل «سفید پوست» بوده یا خیر؟ مسلمان افراطی بوده یا مسیحی و ...؛ آن وقت است که تصمیم می گیرند عامل حمله را «تروریست» بنامند یا با واژه سازی و بازی با کلمات آن را «نژاد پرست» یا «بیمار روانی» نام نهند و تبرئه اش کنند.52 مسلمان به طرزی فجیع در حال عبادت قتل عام می شوند و سران عمده کشورهای غربی از نام بردن از مسلمان بودن قربانیان در پیام های خود طفره می روند و رسانه هایشان فقط به واژه حمله اکتفا می کنند؛ نه حمله تروریستی.

به گزارش مشرق نیوز، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در پیامی توئیتری اعلام کرد: آیا کسانی که در واکنش به حمله به مجله شارلی ابدو تظاهرات کردند، برای مسلمانانی که در نیوزیلند کشته شدند نیز تظاهرات خواهند کرد؟سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با طرح این سوال، ادامه داد: کسانی که به واقع درد و رنج مشترکی دارند، می‌توانند با هم همدردی کنند.

**سکوت برخی رسانه های اصلاح طلب در مقابل حادثه تروریستی نیوزیلند
کیهان در مطلبی با عنوان 'تروریست نیوزیلندی نسخه جدید منافقین و داعش' نوشت:با حمله وحشیانه همزمان به دو مسجد در شهر «کرایست‌چرچ» نیوزیلند که طی آن تروریست‌های اسلام‌ستیز، جان 49 مسلمان را گرفتند و 50 نمازگزار دیگر را زخمی کردند، نسخه جدیدی از گروهک تروریستی منافقین و داعش رو‌نمایی شد. هم منافقین و هم داعش بی‌رحمانه مردم بی‌گناه را قتل‌عام می‌کنند و در عراق نیز با یکدیگر همکاری داشتند. قربانیان این سه گروه جلاد هم، غالبا مسلمانان هستند...سکوت برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب و سلبریتی‌ها در برابر این جنایت هولناک تروریستی، از دیگر مواردی است که می‌توان برای آن فقط ابراز تاسف کرد. جریان واداده غربی که درست مثل ترامپ و بی‌بی‌سی، حاضر نشدند واکنش مناسبی به مسلمان‌کشی تروریست‌های غربی نشان دهند.

به گزارش رجانیوز روز جمعه 24 اسفندماه به وقت ایران در جریان یک حمله خون ‌بار در نیوزیلند که بر علیه مسلمان در دو مسجد رخ داد تا به این لحظه 59 تن جان خود را از دست داده و 39 نفر نیز مجروح شدند. این اقدام تروریستی هنگام اقامه‌ نماز جمعه در شهر کرایست‌ چرچ به وقوع پیوست و باعث شد خیلی سریع نخست وزیر نیوزیلند این حادثه را تروریستی بخواند و آن را محکوم کند. بازتاب این اتفاق به قدری زیاد بود که از ملکه انگلستان تا دونالدترامپ رییس جمهور آمریکا آن را محکوم کردند. اما در ایران و در رسانه‌های غربگرا و اصلاح‌طلب اوضاع از قرار دیگری بود. گویا این اتفاق تروریستی که علیه مسلمانان نیوزیلند به وقوع پیوسته بود اهمیتی برای سیاستگذاران این رسانه‌ها نداشت و این باعث شد تا این خبر مهم در حاشیه‌ی خبرهای غیرمهم دیگر آن‌ها بایکوت شود. این درحالیست که سال 94 و با وقوع حادثه تروریستی در پاریس توسط داعش این روزنامه‌ها تا چند روز با بررسی علل وقوع این حوادث و با «تیتر یک» کردن آن، دین خود را تمام و کمال به اروپایی‌ها ادا کرده بودند.

**واکنش رسانه‌های غربی به حادثه تروریستی نیوزیلند
تارنما راه دانا در مطلبی نوشت:نکته قابل تامل در شیوه پوشش خبری این حادثه دلخراش که باعث کشته شدن 49 فرد نمازگزار و زخمی شدن بیش از 30 تن شد، توسط رسانه‌های غربی است.تا پیش از این رسانه‌های غربی مانند یورونیوز، بی ‌بی‌ سی و دیگر شبکه‌ های اروپایی و آمریکایی در زمان پوشش خبر حمله یک مهاجم با چاقو به مردم در لندن و یا برخی شهرهای فرانسه و آمریکا از عبارت 'حمله تروریستی' استفاده می‌کردند. اما روز گذشته بازتاب حمله به نمازگزاران مسلمان در نیوزیلند دون درج واژه 'تروریستی' در اخبار این رسانه‌ها صورت گرفت.این مساله موید سیاست‌های دوگانه، نژادپرستانه و ضد اسلام گردانندگان این رسانه‌ها است که باید بیش از پیش مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

**عملکرد دولت نیوزیلند در پیگیری ماجرای تروریستی
خانم سیده ‌زهرا امامزاده که دانشجوی ایرانی دانشگاه Canterbury نیوزیلند است. او که سه سالی است در کرایست‌ چرچ زندگی می‌کند در گفت و گو با روزنامه صبح نو در پاسخ به این سوال که عملکرد دولت نیوزیلند در برخورد و پیگیری این ماجرا چگونه بود؟ گفت: نخست ‌وزیر قول داده است که دیگر چنین اتفاقی نیفتد. او به خوبی دیپلماسی عمومی را رعایت کرد و روز گذشته با لباس و روسری مشکی در میان مسلمانان حاضر شد و از آنان دلجویی کرد. مردم این کشور هم خیلی مهربان هستند.وی در پاسخ به این سوال که رسانه‌های این کشور چگونه این حادثه را پوشش دادند؟ گفت:برخی از رسانه‌ها مانند بی ‌بی ‌سی از واژه تروریسم برای این حادثه استفاده نکردند. خود نخست‌وزیر گفت حادثه تروریستی بود. من بی‌بی‌سی نگاه نمی‌کنم؛ چرا که سوگیری دارد. اخبار نیوزیلند را فقط می‌بینم که پوشش خبری مناسبی داشتند و خانم نخست‌وزیر نیز دیپلماسی عمومی را رعایت کرد و مردم نیوزیلند هم به مسجد گل بردند و به مسلمانان تسلیت گفتند. ما رفتار نژادپرستانه از مردم نیوزیلند ندیدیم.


روزنامه رسالت در مطلبی با عنوان 'عملکرد سؤال‌برانگیز پلیس نیوزیلند در حادثه قتل عام مسلمانان' با بازخوانی گزارش گاردین نوشت: در حالی که دنیا در شوک ناشی از حادثه تروریستی نیوزیلند و کشتار بیرحمانه ده‌ها مسلمان بی‌گناه به سر می برد،همچنان ابهامات زیادی در خصوص این حادثه باقی مانده است. در میان شهدای این حادثه، کودکان نیز وجود دارند. موضوعی که مقامات ارشد نیوزیلندی نیز نسبت به آن اذعان کرده اند. روزنامه گاردین در گزارش خود پیرامون این حادثه تروریستی، به نکات قابل تاملی اشاره کرده است:حمله به کریستچرچ بدترین حمله تروریستی در طول تاریخ نیوزیلند محسوب می شود. موضوعی که باعث شد نیوزیلند نیز به کشوری پرخطر ( برای مسلمانان ) تبدیل شود. هم اکنون شاهد افزایش سطح هشدارهای امنیتی در این کشور هستیم. این حمله، فرضیه دور ماندن نیوزیلند از حملات تروریستی و وجود امنیت در این کشور را از بین برد. ژاکیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند از روز جمعه( روز وقوع حادثه ) ، به عنوان یکی از تاریک ترین روزهای تاریخ در کشورش یاد کرده است. وی وعده داده که به زودی در قوانین آزادنه حمل سلاح در این کشور تجدید نظر کند. به دنبال حملاتی که اخیرا در کریستچرچ رخ داد، سطح هشدارهای امنیتی در قبال دیگر مساجد نیوزیلند و جهان افزایش یافته است. '...واقعیت امر این است که با گذشت زمان، ابهامات بیشتری در خصوص این حادثه به ذهن خطور می کند. از ابهامات حقوقی ناشی از آزادی حمل سلاح در نیوزیلند تا ابهاماتی که به حضور دیرهنگام و بی فایده پلیس نیوزیلند در زمان وقوع حادثه مربوط می شود. موضوعاتی که دولت و نهادهای امنیتی در نیوزیلند باید نسبت به آنها پاسخگو باشند.

**صدور بیانیه هایی در محکومیت حادثه تروریستی نیوزیلند
به گزارش روزنامه جوان؛ اصحاب رسانه کشور در بیانیه‌ای تروریسم سیاستمداران غربی در نیوزیلند را محکوم و تأکید کردند آتش این تروریسم غربی دامان خود آن‌ها را خواهد گرفت. در بخشی از متن بیانیه اصحاب رسانه کشور در محکومیت حمله تروریستی در نیوزیلند آمده است: دست پنهان اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی سیاستمداران غربی از دستکش گروه‌های افراطی نژادپرست مجدداً بیرون آمد و جنایت دیگری را رقم زد. جنایت تروریستی در دو مسجد نیوزیلند بار دیگر واقعیت فرهنگ غربی را نشان داد. آیت‌ الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از این در نامه‌هایی که خطاب به جوانان غربی در پی حوادث تروریستی پاریس صادر کرده بودند از خطر فرهنگ غربی به عنوان فرهنگی که با دو ویژگی ابتذال و خشونت، جنایت می‌آفریند و آفرینشگر تروریست‌هایی است که در بستر آن تربیت و صلح و امنیت جهانی را به مخاطره می‌افکنند، یاد کرده و نسبت به آن هشدار داده بودند. امروز خشم و شعله‌های آتش کینه سیاستمداران غربی از دهانه سلاح‌هایی که اسلام و مسلمانان مظلوم و بی دفاع را در دنیا هدف قرار داده و می‌دهند، به خوبی مشاهده می‌شود.
(روزنامه فرهیختگان نیز بازنشر داد)

به گزارش خبرگزاری دانشجو مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها با صدور بیانیه ای، حوادث وحشیانه و تروریستی که در دو مسجد نیوزیلند رخ داد را محکوم کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: بی شک نژادپرستی، اسلام هراسی و تروریسم در هر شکل و نقابی که صورت گیرد، نتیجه ای جز به خطر افتادن حقوق انسان و حرمت بشر نخواهد داشت و آزادی و برابری و حقوق بشر تنها عناوینی پرطمطراق خواهند بود که در عرصه عمل هیچ مصداق و نشانی از آنها نیست؛عناوین و شعارهایی که اندیشمندان و نظریه پردازان و عالمان علم و دین قرنها برای طرح و بسط و تحقق آنها کوشیده اند و دغدغه خاطر داشته اند. شایسته نیست امروز دنیای متمدن و پیشرفته ما در قرن بیست و یکم شاهد چنین صحنه های رقت انگیز و جنایت باری باشد که همه انسانهای آزادیخواه و مدافع حقوق بشر و نخبگان را دهشت زده و نگران کند و آنان از خود بپرسند آیا این است ثمره این همه نظریه و کتاب و علم و دانش در باب آزادی و حقوق بشر و حقوق انسانها و قوانین مبتنی بر مدنیت و اخلاق و قانون؟!.... ضمن آنکه در این میان، از جریان مدعی روشنفکری، چهره های دانشگاهی، هنری اجتماعی و ... انتظار می رود با پرهیز از سکوت و خاموشی به این هجمه حیوانی و وحشیانه عکس العمل در خور و شایسته نشان دهند.مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاهها ضمن محکوم کردن این اقدام انزجارآور تروریستی و با ابراز همدردی با خانواده های شهدای فاجعه ی مذکور، از همه دانشگاهیان و دانشمندان و نخبگان عالم دعوت می کند نسبت به هرگونه زمینه رشد تروریسم و اسلام ستیزی و اسلام هراسی و ایجاد نفرت و نژاد پرستی در بین انسانها حساسیت ویژه نشان دهند و با قلم، بیان و عمل خود در این وادی حضور موثر و تعیین کننده ای داشته باشند.

** اسلام هراسی و اسلام ستیزی دو برنامه غرب علیه مسلمانان
روزنامه سیاست روز در یادداشتی با عنوان 'جنایات غرب عامل پیروزی جهان اسلام ' نوشت:فاجعه ای که در نیوزیلند اتفاق افتاد، دستپخت سردمداران نظام سلطه است، اسلام هراسی و سپس اسلام ستیزی دو برنامه‌ای است که نظام لیبرال سرمایه داری غرب آن را در جوامع خود نهادینه کرده تا جایی که مسلمانان نه تنها در سرزمین‌های خود بلکه در دیگر کشورهای دنیا نیز امنیت جانی ندارند.مسلمانان در عصر کنونی با توجه به آموزه‌های ناب اسلام محمدی(ص) هیچگاه برای دیگران مشکل آفرین و مشکل ساز نبوده اند، فرهنگ غنی اسلامی است که باعث شده تا فرهنگ غرب آن را یک خطر جدی برای خود تلقی کند، چرا که احساس می‌کند، فرهنگ ناب اسلامی در حال تأثیر گذاری بر افکار عمومی جهان غرب و حتی دیگر جوامع است.اسلام هراسی که اکنون به اسلام ستیزی خشن و بی رحم تبدیل شده است، حتی در بحران‌های غرب آسیا که سوریه و عراق را درگیر خود کرد، وجود دارد، در جنگ سوریه مسلمانان قتل عام شدند و در عراق نیز چنین وضعیتی حاکم بود. قربانیان چنین بحران‌هایی نخست، مردم مسلمان هستند.چرایی دشمنی با اسلام و مسلمانان روشن است، تمدن اسلامی در حال شکل گیری است و این فرایند به سرعت در حال پیشرفت است، بدون این که بخواهد از خشونت و بی رحمی، جنایت و ترور بهره ببرد، تروریست‌هایی که به نام اسلام و مسلمانان در برخی نقاط ظهور می‌کنند، در چارچوب تمدنی جهان اسلام قرار ندارند، بلکه افراد و اشخاصی هستند که دست پرورده نظام سلطه و فرهنگ غربی می‌باشند و با نام اسلام و مسلمانان دست به جنایات فجیعی می‌زنند تا افکار عمومی جهان نسبت به اسلام ذهنیت منفی پیدا کند.


به دنبال حادثه تروریستی دیروز در نیوزیلند، دکتر رضا سیمبر، تحلیلگر روابط بین الملل در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: وقوع حادثه تروریستی نیوزیلند و شهادت مسلمانان در مسجد شهر کرایست‌‎چرچ از ابعاد مختلفی قابل تحلیل است. نیوزیلند کشوری منزوی و مکانی امن در دنیا محسوب می‌شد. بانیان این حادثه تروریستی با این اقدام نشان دادند که قصد گسترش دامنه اسلام هراسی در جهان را دارند. نکته دیگر، به ضعف دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشورهایی مانند استرالیا و نیوزیلند باز می‌گردد. ساختاری که نشان می‌دهد بر خلاف ادعای مقامات غربی، تا چه اندازه‌ای ضعیف و نفوذ پذیر است. نحوه عملیات صورت گرفته در نیوزیلند این موضوع را به خوبی اثبات می‌کند. این حادثه، از زوایه ای دیگر نیز قابل تحلیل است و آن، خیزش مجدد جریان راست افرطی در غرب است. اگر این جریان مهار نشود، از دل آن شاهد ظهور و بروز دوباره نازیسم، نئونازیسم و فاشیسم خواهیم بود.

**وارونه نمایی مظلوم و ظالم
سیاست روز در گزارشی با عنوان 'پروپاگاندایی که مظلوم و ظالم را وارونه جلوه می‌‌دهد؛' نوشت:نیوزیلند به عنوان محل جدیدی که مسلمانان را قربانی کرده است شناسایی شده اما چرا بعد از هزاران موردی که مسلمانان جهان قربانی شده‌اند باز هم افکار عمومی جهان رای به خشونت آنها به جای مظلومیتشان می‌دهد؟! مسلمانان جهان به عنوان قشری آسیب‌پذیر از دیرباز مورد تهاجم، ترور و بدرفتاری قرار گرفته‌اند و حتی در این زمینه می‌توان اشاره داشت که هولوکاست یا نسل‌کشی واقعی بر علیه آنها اتفاق افتاده است نه یهودی که ادعایش را دارند. برای اثبات این ادعا کافی است به شرایطی مسلمانان در غرب، فلسطین، روهینگیا، سوریه، یمن، بحرین و نیجریه نگاه بیندازید... بیشترین آمار جرم و جنایات در امریکا علیه سیاه‌پوستان و مسلمانان رخ می‌دهد، این دو قشر در ایالت متحده مدعی آزادی، محکوم هستند بدون آنکه خودشان دلیل این محکومیتشان را بدانند. به تازگی کلیپی در فضای مجازی پخش شده که رئیس دانشگاه آزادی! آمریکا در جمع دانشجویان آن دانشگاه، آنان را به کشتن مسلمانان فرا می‌خواند و می‌گوید که همیشه مسلح است حتی در این جلسه! و آمادگی دانشگاه را برای برگزاری دوره‌های حمل و کاربرد سلاح اعلام می‌نماید! تا مسلمانان را قتل‌عام کند! همین یک مورد می‌تواند ثابت کند که اگر رئیس دانشگاه به اصطلاح «آزادی» در آمریکا اینگونه افراطی و نژادپرست باشد، چه انتظاری از شهروندان عادی جهان غرب می‌توان داشت؟!
**گروه نشریات خبری
پژوهشم**1181**1732

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال