ترامپ و ناسیونالیسم سفید، ریشه های ترور در نیوزیلند هستند

تهران- ایرنا- حمله تروریستی به مسجد مسلمانان در یک شهر کوچک در نیوزیلند نتیجه سیاست بیگانه هراسی افراطی است که برخی مقام های غربی همچون رئیس جمهوری آمریکا با «ناسیونالیسم سفید» به آن دامن می زنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، نیوزیلند از جمله کشورهایی است که به ندرت خبری مهم از آن مخابره می شود و عمده ترین موضوعی که معمولا نام از این کشور جزیره ای را در رسانه ها برجسته می سازد بحث پناهجویان و آوارگانی است که به صورت غیرقانونی از مسیر دریا به این کشور یا استرالیا روانه می شوند. اما وقوع حادثه تروریستی وحشتناک در جمعه گذشته یکی از بزرگترین فجایع این کشور را رقم زد.
«برنتون ترنت » 28 ساله روز جمعه به نمازگزاران در دو مسجد در شهر کوچک کریست چرچ آتش گشود و 50 مسلمان را به خاک و خون کشید. مسلمانان برای ادای فریضه نماز جمعه در این دو مسجد حضور داشتند.
این رخداد با واکنش گسترده بین المللی همراه شد. «جاسیندا آردرن» نخست‌وزیر نیوزیلند، با تروریستی دانستن این حمله از قانونی بودن اسلحه ضارت سخن گفت و به همین دلیل به شهروندان این کشور وعده داد قانون مالکیت اسلحه در این کشور را اصلاح خواهد کرد.

**بیگانه هراسی مدرن
رسانه ها ترنت را فردی دارای دیدگاه های نزدیک به گروه ‌های راست افراطی توصیف کردند که به صورت زنده فیلم اقدام تروریستی خود را از برخی شبکه های اجتماعی منتشر کرد. نخست وزیر نیوزیلند تاکید کرد باید با گسترش تفکرات نژادپرستانه و ضدیت با مهاجران مقابله کرد.
روزنامه «نیویورک تایمز» در مورد ریشه های حمله تروریستی در نیوزیلند عنوان داشت «همه افرادی که این افسانه را در جهان منتشر کردند که مسلمانان تهدید هستند، دستشان به خون این افراد آغشته است»
این روزنامه آورده است: مردم در سراسر جهان اکنون برای حادثه کریست چرچ ناراحت هستند و به آن فکر می کنند اما تاسف خوردن و به یاد قربانیان بودن کفایت نمی کند. این حمله آخرین نمود از تقویت و جهانی شدن تفکر ناسیونالیسم سفید در جهان است. برای محو این تفکر باید با ریشه های آن مقابله شود و در این مسیر برخورد با سیاستمداران جریان ساز و شخصیت های رسانه ای که به این دیدگاه دامن زده اند هم ضروری است.
در گزارش این روزنامه بیان شده است: با نگاهی به متن 74 صفحه ای که قاتل در شبکه های اجتماعی در مورد دیدگاه های خود منتشر کرد می توان دریافت که ساختار ایدئولوژیکی که باعث رادیکال شدن مردم می شود آن ها را به این فکر انداخت که باید تمدن غربی را از دست تهاجم خارجی نجات دهند. همین نگاه «آندرس بریویک» را تحریک کرد تا به گفته خودش در سال 2011 با قتل 77 نفر قاره سبز را به علت تمرکز بر چندفرهنگ گرایی و پذیرایی از مهاجران مسلمان تنبیه کند.
به نوشته این روزنامه، اینکه مسلمانان تهدید به شمار بیایند بخشی از رویکردهایی است که از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده تکرار می شود. «دونالد ترامپ» هم با استدلالی مشابه می گوید باید دیواری در مرزها ساخت تا از ورود مهاجران به ایالات متحده جلوگیری کرد. وی حتی در برخی سخنان خود مدعی شده است که در کاروان هایی که به صورت غیرقانونی وارد خاک آمریکا می شوند شهروندان خاورمیانه و مسلمانان هم حضور دارند. وی پیشتر به بریتانیا هم هشدار داده بود که با پذیرش مهاجران به ویژه از کشورهای اسلامی زمینه را برای تغییر فرهنگ این کشور فراهم کرده است.

**افراط گرایی و ناسیونالیسم سفید ترامپ
واقعیت آن است که ترامپ با سخنان خود و تایید توئیت هایی خاص هراس از مسلمانان را افزایش می دهد. به نوشته نیویورک تایمز نکته آشکار آن است که خطرات ناسیونالیسم سفید به ایالات متحده محدود نمی شود. حملات در جزیره نیوزیلند یادآور رشد ایدئولوژی خطرناک و تهدید آمیز علیه جوامع مهاجر در سرتاسر جهان است که به وسیله رهبران سیاسی کشورهای مهم تحریک و تقویت می شود.
تارنمای شبکه رسانه ای «پی.بی.اس» نیز در گزارشی نوشت دونالد ترامپ پس از کشتار فجیع در نیوزلند اعتقاد دارد ناسیونالیسم سفید تاثیری در وقوع این جنایت ندارد. وی مدعی است که هیچ تهدید از این دیدگاه وجود ندارد.
خبرگزاری «اسوشیتدپرس» نیز در گزارش خود آورد: ترامپ می گوید تنها گروه کوچکی از مردم وجود دارند که این چالش های بسیار بسیار جدی را موجب می شوند. وی هیچ پاسخی را به سوال در مورد میزان تاثیر ناسیونالیسم سفیدپوستان در کشته شدن 49 مسلمان نداد و در مقابل به موضوع وتوی قطعنامه کنگره در لغو حالت فوق العاده ملی پرداخت.
این درحالی است که فرد تروریست در نیوزلند به صورت غیرمستقیم دیدگاه های ترامپ را مورد تایید قرار داد و وی را نمادی از بازآفرینی هویت سفید دانست.
بسیاری از تحلیلگران که به مسائل مربوط به افراطی گرایی و هویت می پردازند تاکید دارند ملی گرایی سفید تهدیدی رو به افزایش در ایالات متحده و کشورهای جهان است. کارشناسان برتربینی سفیدپوستان را یکی از مهمترین دلایل برای کشتارهایی می دانند که در سال گذشته حتی در ایالات متحده و به وسیله تندروهای راستگرا اتفاق افتاد. به باور این خبرگزاری برخی منتقدان مقامات ایالات متحده را متهم می کنند که منابع کافی را برای مقابله با ترورسم داخلی اختصاص نمی دهند.
روزنامه «واشنگتن پست» هم عنوان داشت که گزارش های داخلی نهادهای آمریکایی همچون اف.بی.آی نشان می دهند که دیدگاه بیشتر متهمان به اعمال خشونت و ترور در داخل آمریکا، از گروه ها و نگاه ها در داخل ایالات متحده تغذیه می شوند و تعداد کمتری از آن ها به گروه های بین المللی ترور و کشتار ارتباط دارند.
تارنمای خبری تحلیلی «دیلی بیست» در آمریکا هم آورده است: مقابله با ناسیونالیسم سفید ضروری است اما برای مقابله با فجایعی همچون اتفاق در نیوزیلند کافی نیست. رئیس جمهوری ما این نگاه را تهدیدی در حال افزایش نمی داند. وی بارها عنوان داشته است با خشونت گروه های راستگرا مقابله نمی کند و به همین دلیل به چهره اصلی حامی جنبش جهانی ملی گرایی سفید تبدیل شده است.
براساس این تحلیل آنچه در قلب، خط مشی، ذهنیت و گفته های دونالد ترامپ وجود دارد مورد تایید نژادپرستانی است که بارها نشان داده اند اشتیاق تمام نشدنی به خونریزی دارند و تمایلی به قبول برابری همه با هم ندارند. اکنون زمان آن فرارسیده است تا همه به بررسی و مبارزه با این گفتمان ناخوشایند بپردازند.
پژوهش**9130 **1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال