آلمان در مسیر تسریع بازگرداندن میراث استعماری

تهران – ایرنا – دولت آلمان موافقت کرده است به روند بازگرداندن بقایای انسانی و آثار هنری مستعمره‌های آفریقایی سابق خود به کشورهای مبدا، سرعت بخشد.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارتخانه‌های فرهنگ و امور خارجه آلمان و مقام‌های فرهنگی محلی و منطقه‌ای، هفته گذشته پیمانی را امضا کردند که موزه‌ها و موسسات علمی را متعهد می‌کند فهرست‌برداری از آثار تاریخ طبیعی، هنر و تاریخ فرهنگی دوره استعماری را تکمیل کنند.
هدف از این کار مشخص کردن این مساله است که کدامیک از این آثار به نحوی تصاحب شده که به لحاظ قانونی در دنیای امروزی قابل قبول نیست؛ ضمن اینکه در جهت استرداد آن اقدام شود.
امضاکنندگان این پیمان گفتند که بازگرداندن بقایای انسانی مربوط به دوره استعماری در اواخر سده نوزدهم و اوایل سده بیستم، اولویت این برنامه است.
تعهد آلمان به انجام این کار، پس از آن محقق شد که در مطالعاتی که به همت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در نوامبر 2018 آغاز شد، به بازگرداندن گنجینه‌های آفریقایی موجود در موزه‌های فرانسه سفارش شد، سیاستی که فشار را بر دیگر قدرت‌های استعماری سابق برای بازگرداندن آثار باستانی، افزایش داد.
آلمان در میان کشورهای دیگر در زمینه نگهداری بقایای انسانی آفریقایی در موزه‌ها، دانشگاه‌ها و مجموعه‌های خصوصی، کشوری منحصر به فرد محسوب می‌شود.
آلمان در چند نوبت، بقایای انسانی را به نامبیبا بازگردانده است، کشوری که آلمان‌ها بین سال‌های 1904 تا 1908 ده‌ها هزار نفر از بومیان آن را قتل‌عام کردند.
دولت آلمان در سال 2016 اعلام کرد که قصد دارد به‌طور رسمی بابت جنایات نیروهای آلمانی در دوره استعماری، عذرخواهی کند. اما این کشور بارها از جبران خسارت مستقیم خودداری کرد و دلیل این امر را با استناد به میلیون‌ها یورویی که به‌عنوان کمک برای توسعه نامیبیا به دولت این کشور اعطا شده، توجیه می‌کند.
امپراطوری آلمان علاوه بر آفریقای جنوب باختری (نامیبیای کنونی)، در توگولند (توگوی امروزی) و کامرون در غرب، تا شیب‌های کوه کلیمانجارو در تانزانیا در شرق و جزایر اقیانوس آرام، مستعمره داشته است.
برلین در سال جاری یک میلیون و 900 هزار یورو (دو میلیون و 200 هزار دلار) برای تحقیق در مورد مبدا آثاری اختصاص داد که موزه‌های این کشور در دوره استعماری مالک آن شدند.
فراهنگ**9109** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال