برجسته های تارنماها؛

آثار سوء اقتصادی نتیجه بلاتکلیفی لوایح FATF‏

تهران- ایرنا- «موضوع مهمی چون ‏FATF‏ همچنان بلاتکلیف مانده؛ برخی متوجه نیستند با رفتار‌های رادیکال خود چه ضرر‌هایی به کشور وارد می‌کنند»، «بررسی دستاوردهای سفر رئیس جمهور به عراق»، «مدل اصلاح فساد/ از کجا شروع باید کرد؟» و «خاطرات محمد هاشمی از حاج سید احمدآقا: حلّال مشکلات بود» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول 72 ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

** پژویان: موضوع مهمی چون ‏FATF‏ همچنان بلاتکلیف مانده؛ برخی متوجه نیستند با رفتار‌های رادیکال خود چه ضرر‌هایی به کشور وارد می‌کنند
پایگاه خبری تحلیلی «انتخاب» در گفت و گو با جمشید پژویان، اقتصاددان، نوشت: رئیس پیشین شورای رقابت از دلایل اوضاع نامناسب اقتصادی سال ۹۷، گفت: این روزها همه دولت و به طور ‏مشخص، تیم اقتصادی کابینه را مقصر گرانی و تورم موجود می دانند. با اینکه نمی توان تصمیم گیران این حوزه را ‏بدون سهم دانست، باید این را در نظر داشت، ایران بعد از خروج آمریکا یا بهتر است بگوییم، ترامپ از برجام ‏ناخواسته در موقعیتی کاملا پیچیده قرار گرفت و به واسطه نفوذ آمریکایی ها در نظام بین الملل انواع و اقسام ‏تحریم ها را متحمل شد. در چنین حالتی، طبیعی است، قبل از هر بخشی، این فضای اقتصادی است که آسیب می ‏بیند. البته این مساله ای نبود که بر کسی پوشیده نباشد. ‏

پژویان با اشاره به وضعیت اینستکس اظهار داشت: به هر حال اروپایی ها هم برای اینکه با ایران وارد تعامل ‏اقتصادی شوند، شرایط داخلی و همچنین موقعیت بین المللی خود را هم در نظر می گیرند. اما مهم این است که ‏اروپا بنای خروج از برجام را ندارد و به همین دلیل، ما باید در داخل به یک انسجام و همصدایی لازم برسیم تا ‏بتوانیم در مذاکره با کشورهای اروپایی، قراردادهایی بر اساس منافع ملی داشته باشیم. واقعیت این است، ایران ‏مشکلات زیادی دارد و برای اینکه این برهه دشوار پشت سر گذاشته شود، بیشتر از همیشه به نگاه و رفتار منطقی ‏و دور از هیجان احتیاج داریم.‏

او در ادامه اظهاراتش درباره سهم و نقش مخالف خوانی هایی که در فضای داخل انجام می شود، در بحران های ‏فعلی افزود: اینکه در ساختار سیاسی_اجتماعی کشور چند صدایی و حتی اختلاف باشد، فی نفسه نه بد است و نه ‏ضرر رسان. اما جای تاسف و تعجب دارد که گروهی بدون توجه به مشکلات جامعه و گرفتاری هایی که برای مردم به ‏وجود آمده است، به جای نقد و ارایه نظر، تخریب و سیاه نمایی و حتی اتهام زدن را در دستور کار خود قرار داده ‏اند و به هر بهانه ای، دولت مستقر را متهم به بی توجهی به مصلحت ملی و منافع عمومی می کنند و در راستای ‏همین رفتارهای شان، موضوع مهمی چون ‏FATF‏ همچنان بلاتکلیف مانده و زمزمه هایی مبنی بر عدم تصویب اش ‏شنیده می شود. آنها ترجیح شان منافع سیاسی و جریانی است و به همین دلیل اصلا توجه ندارند، کشور در چه ‏مرحله ای قرار دارد و چقدر از بابت رفتارهای شان رادیکال گونه شان چه ضررهایی را وارد می کند.‏

** بررسی دستاوردهای سفر رئیس جمهور به عراق
تارنمای خبری «تابناک» در گفت و گو با سید حمید حسینی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به دستاوردهای سفر رئیس جمهور روحانی به عراق از تأثیر آنها بر اقتصاد این دو کشور گفت: مذاکرات آقای روحانی در عراق، بسیار مذاکرات موفقی بوده و دستاوردهای غیرقابل تصوری داشته است. بعضی مسائل مثل موضوع اروند پانزده سال بود که غیرقابل حل مانده بود و ما علاقه مند بودیم آن کمیته مربوط به قرارداد الجزایر تشکیل شود و بتوانیم لایروبی اروند را شروع کنیم، ولی عراقی ها به هیچ عنوان در سال های گذشته حاضر نبودند این کمیته تشکیل شود و اختلاف عقیده و سلیقه در این زمینه با ایران داشتند.

وی افزود: ما هر وقت موضوعی مثل تعرفه ترجیحی را عنوان می کردیم، عراقی ها می گفتند امکان ندارد، چون ما صادراتی به ایران نداریم که بخواهیم تعرفه ترجیحی را بپذیریم. ما هم اکنون یک قرارداد تعرفه ترجیحی با سوریه داریم. عراقی ها هم اکنون پذیرفته اند در این زمینه مذاکره کنند.

سید حمید حسینی ادامه داد: همچنین مسأله شهرک های صنعتی مشترک را هر وقت مطرح می کردیم که در مرز دو کشور احداث شود تا بتوان از برق و گاز و نیروی کار ایران و مواد اولیه از دو تا کشور در آن ها استفاده شود و کالا ورودش به دو تا کشور مجاز باش، عراقی ها نمی پذیرفتند و اصرار داشتند که بیاید در داخل شهرهای شهرک های صنعتی احداث کنید.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق ادامه داد: موضوع ویزا را هر موقع ما پیشنهاد می دادیم که برای تجار یا مردم حذف شود و یا تسهیلاتی در این زمینه در نظر گرفته شود عراقی ها نه نمی گفتند؛ اما به دنبال اجرایی کردن آن هم نبودند. آقای ظریف اعلام کرده است که ما در دوازدهم فروردین ماه هزینه صدور ویزا برای شهروندان عراقی را صفر می کنیم و متقابلاً آن ها هم صفر خواهند کرد.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در مورد پرداخت بدهی های عراق به ایران نیز گفت: نمی توانیم در مورد رقم بدهی های عراق به ایران نظری بدهیم. مثلا ایران روزانه حدود 4 تا 5 میلیون دلار برق و گاز به عراق صادر می کند. عراقی ها چند وقتی است که می گویند ما امکان پرداخت بدهی خود به صورت یورو و دلار را نداریم ولی طرف ایرانی اصرار داشت که مثلا گاز را باید به یورو و برق را باید به دلار پرداخت کنید. در سفر قبلی آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی تقریباً این موضوع حل شد و حساب هایی به یورو و دینار باز شد.» «بخش اول بدهی ها هم معادل 200 میلیون دلار بوده که پرداخت شده است و فکر می کنم حداکثر طلب ما از عراق مبلغی در حدود 1.5 میلیارد دلار باشد.»

** مدل اصلاح فساد/ از کجا شروع باید کرد؟
جامعه خبری تحلیلی «الف» نوشت: یکی از آفاتی که جامعه و بلکه نظام اسلامی ایران را مورد تهدید جدی قرار داده و متاسفانه برخورد قابل قبولی در رفع آن نشده، «فساد» است؛ اعم از فساد اقتصادی، فساد سیاسی، فساد اجتماعی و فساد فرهنگی. برای همین هم بود که رهبری معظم انقلاب (مدظله‌العالی) در بیانیه چهل سالگی انقلاب اسلامی یکی از محورهای هفتگانه آن بیانیه را به موضوع «عدالت و مبارزه با فساد» اختصاص دادند.

در اینجا به دنبال بیان زمینه‌ها، علل و ریشه‌های بروز فساد نیستیم؛ بلکه می‌خواهیم اشاره‌ای اجمالی به نقطه شروع اصلاح در مقابل افساد نماییم؛ تا ان‌شاءالله بتوانیم گامی عاقلانه، قاطع و انقلابی در جهت توسعه عدالت و رفع فساد برداریم.

اصلاح یعنی سامان بخشیدن، نقطه مقابل افساد است که به معنی نابسامانی ایجاد کردن است. اصلاح و افساد یکی از زوج‌های متضاد قرآن است که مکرر در قرآن مطرح می‌شوند. زوج‌های متضاد یعنی آن واژه‌های اعتقادی و اجتماعی که دوبه‌دو در برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند و به کمک یکدیگر بهتر شناخته می‌شوند از قبیل توحید و شرک، ایمان و کفر، هدایت و ضلالت، عدل و ظلم، خیر و شر، اطاعت و معصیت، شکر و کفران، اتحاد و اختلاف، غیب و شهادت، علم و جهل، تقوا و فسق، استکبار و استضعاف و غیره.

برخی از این زوج‌های متضاد از آن جهت در کنار یکدیگر مطرح می‌شوند که یکی باید نفی و طرد شود و دیگری جامه تحقق بپوشد. اصلاح و افساد از این قبیل است.» اما برای تعیین نقطه شروع اصلاح سه دیدگاه وجود دارد، که به طور خلاصه بیان می‌شود:

دیدگاه اول: عده‌ای معتقدند شروع اصلاح از بالای جامعه است و تا حاکمان اصلاح نشوند، جامعه اصلاح نمی‌شود و برای این اعتقاد خود ادله و شواهدی دارند. خلاصه حرف این دسته آن است که جامعه اصلاح نمی‌شود، مگر آنکه اول امراء و فرمانروایان اصلاح شوند و تقصیر وجود و گسترش فساد در امت و جامعه صرفاً بر عهده فرمانروایان است.

دیدگاه دوم: عده دیگری معتقدند شروع اصلاح از پایین جامعه است و تا مردم اصلاح نشوند، حاکمانشان اصلاح نمی‌شوند. این عده نیز ادله و شواهدی دارند. خلاصه حرف این دسته آن است اول باید مردم اصلاح شوند و با اصلاح درونشان کم کم دامنه اصلاح را فراتر و فراخ‌تر نمایند تا به سطح عالی جامعه و حکمرانان برسد؛ پس تقصیر فساد در جامعه را نباید بر گردن امرا و فرمانروایان انداخت.

دیدگاه سوم: در این میان تفکر سومی وجود دارد که تلفیقی از دیدگاه‌های اول و دوم است. این تفکر معتقد است اصلاح، طرفینی و دو طرفه است؛ هم از بالا به پایین و هم از پایین به بالا؛ یعنی بدون اصلاح امراء اصلاح جامعه ناممکن است و بدون اصلاح جامعه اصلاح امراء. این دسته نیز ادله و شواهدی دارند.

به نظر می‌رسد دیدگاه جامع همان دیدگاه سوم باشد، یعنی اصلاح فساد نیازمند حرکتی دوسویه از جانب حاکمان و مردم به‌صورت توامان است. هم باید مسئولان حکومتی در همه سطوح صالح شوند و هم مردم بر این اصلاح استقامت و پایداری نمایند.

** خاطرات محمد هاشمی از حاج سید احمدآقا: حلّال مشکلات بود
پایگاه اطلاع رسانی و خبری «جماران» در گفت و گو با محمد هاشمی رفسنجانی، رئیس اسبق صداوسیما، نوشت: محمد هاشمی رفسنجانی با ذکر خاطره ای درباره مرحوم حاج سیداحمدآقا گفت: من زمانی که امام (ره) به نوفل لوشاتو آمدند از آمریکا به آنجا رفتم و در کنار ایشان بودم، مرحوم حاج احمدآقا نیز به همراه امام (ره) آمده بودند. در پاریس مسائل گوناگونی وجود داشت که حاج احمدآقا وظیفه پیگیری وضعیت ملاقات‌های امام (ره) و هم بیانیه‌هایی که صادر می شد را برعهده داشت.

وی افزود: ایشان برای انتقال مطالب و ترجمه فارسی مصاحبه‌های خبرنگاران با امام (ره)، نظارتی کامل داشتند تا حتی یک حرف جابه جا نشود و همان حرف‌هایی را که امام زده بودند با امانت داری منتقل شود. در نتیجه، اعتمادی که امام (ره) به احمدآقا داشت، حلّال بسیاری از مشکلات بود. زمانی که من مسئول صداوسیما بودم و شورای سرپرستی این سازمان تصمیم به عزل من گرفته بود، امام (ره) مجدداً طی حکمی مرا منصوب کردند و به سه قوه پیغام دادند که اعضای شورای سرپرستی یا استعفا دهند یا آنها را عزل می‌کند.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: این مسأله در مجلس این‌گونه عنوان شد که انتصاب مجدد هاشمی و حکم امام (ره)، کار «حاج احمدآقا» بوده و پس از این ماجرا، آقای فخرالدین حجازی در مجلس که شوخ طبع بود و طبع شعر هم داشت، شعری را با این مضمون در مجلس خواند که بازگشت من به صداوسیما با سرانگشت احمد انجام شده است. بعد از آن امام (ره) نامه‌ای به مجلس و سران قوا فرستادند که در پایانش چنین آمده «گفته شده پای احمد در میان بوده، این خلاف واقع است و گوینده این حرف به درگاه خداوند توبه کند.» این مساله اعتماد امام (ره) به سیداحمدآقا را نشان می‌داد که به تعبیر امام (ره) حتی یک «واو» هم به حرف‌های ایشان اضافه و کم نمی‌کردند. حتی اگر می‌خواستند در بیانیه و مطلبی، جمله‌ای را زیاد و کم کنند از امام (ره) سوال می‌کردند و بعد این کار را انجام می‌دادند.

وی بیان کرد: حاج احمد آقا قبل از پیروزی انقلاب در ارتباط با رزمندگان نه تنها در ایران بلکه در لبنان و سوریه نقشی تعیین کننده بود و در انقلاب نیز ایشان همواره در تمامی لحظات همراه امام (ره) بودند. بعد از رحلت امام (ره) نیز ایشان در تدوین آثار امام و تنظیم دقیق آنها سعی بسیار وافری داشتند. «حاج احمدآقا» حقیقتاً حق بزرگی به گردن انقلاب و مردم دارند که انشاءالله خداوند تمامی سعی و کوششی که ایشان داشتند را ذخیره آخرتش قرار دهد.

** 184 هزار تن کاغذ وارد شده با ارز دولتی گم شده است؟ آیا پای سلطان کاغذ در میان است؟
پایگاه خبری «تابناک» در این گزارش نوشت: قیمت هر بند کاغذ از آغاز سال جاری تاکنون 463 درصد رشد داشته و همین باعث کاهش تعداد صفحات روزنامه‌ها و افزایش قیمت کتاب شده است، حال آنکه دولت تا تیر ماه نزدیک به 133 میلیون یورو ارز دولتی برای واردات انواع کاغذ تخصیص داده بود. در جدیدترین اظهار نظر آمده که 184 هزار تن کاغذ وارد شده با ارز دولتی گم شده است.

بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ طی مصاحبه‌ای در 18 آذر ماه 1397 در مورد افزایش قیمت کاغذ گفت: در آغازسال، قیمت هر بند کاغذ حدود 80 تا 90 هزار تومان بود که با افزایش قیمت ارز به حدود 140 هزار تومان رسید و در حال حاضر به دلیل دستکاری بازار عرضه و تقاضا، شاهد افزایش قیمت هر بند کاغذ به 265 هزار تومان هستیم.

افزایش قیمت 463 درصدی کاغذ، در حالی است که فهرست اولیه منتشر شده توسط ارز‌های دولتی تخصیص یافته توسط بانک مرکزی در دهم تیر ماه سال جاری نشان می‌داد، در مجموع 203 شرکت واردکننده کاغذ 133 میلیون یورو ارز دولتی برای واردات کاغذ تحریر، گلاسه، مقوایی و کاغذ روزنامه دریافت کرده اند. از این میزان در مجموع 34 میلیون و 254 هزار و 353 یورو ارز دولتی برای واردات کاغذ روزنامه به 23 شرکت تخصیص داده شده بود.

سیدحسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا نیز طی مصاحبه‌ای اعلام کرد: بیش از 90 درصد این شرکت‌ها، عضو انجمن نیستند و می‌توانم به جرأت بگویم که 80 درصد آن‌ها را با وجود سابقه چندین ساله در حوزه کاغذ اصلاً نمی‌شناسم. 5 میلیون یوور، رقمی است که به هیچ وجه در بازار کاغذ طبیعی نیست، این حجم از ثبت سفارش در کار ما متداول نیست.

بررسی در مورد شرکت‌های واردکننده کاغذ که ارز دولتی دریافت کرده بودند نشان می‌داد که حدود 67 درصد (22.8 میلیون یورو) از 34.4 میلیون یورو ارز دولتی تخصیص یافته برای واردات روزنامه متعلق به دو شرکت هانا تجارت پرلیت و صنعت ساحل پرشیا بوده است. قیمت هر تُن کاغذ با کیفیت خوب روزنامه 700 یوروست که با 22.8 میلیون یورو امکان واردات 32.5 هزار تن کاغذ روزنامه بوده است. این میزان مصرف حداقل سه ماه مطبوعات کشور بوده که قرار بوده توسط این دو شرکت وارد شود.

بررسی‌ها نشان داد، هیأت مدیره این دو شرکت از یک خانواده بوده اند. محمدرضا جان محمدی مدیرعامل شرکت هانا تجارت و حمیدرضا جان محمدی مدیرعامل شرکت صنعت پرشیا دو برادر هستند و فرهاد بی طمع خمیران در هر دو شرکت عضو هیأت مدیره است. جالب اینجا بود که هیچ یک از این اشخاص در حوزه کاغذ تا زمان انتشار این فهرست فعالیتی نداشتند. شرکت هانا تجارت در سال 89 با صد هزار تومان سرمایه و با هدف فعالیت عمرانی و راه سازی تأسیس و در سال 95 به برادران جان محمدی واگذار شده بود. جستجو‌ها نشان داد که این دو شرکت وجود خارجی نداشتند.

** اگر این شرکت هزینه هشتاد برنامه‌ تلویزیون را می‌دهد، بودجه صداوسیما کجا هزینه می‌شود؟!
تارنمای خبری «تابناک» گزارش داد: پس از افشاگری وزیر ارتباطات درباره ابعاد بزرگ تقلب در نظرسنجی صداوسیما برای انتخاب بهترین برنامه تلویزیون و تلاش مسئولان سازمان صداوسیما برای انداختن توپ تخلف به زمین وزارت ارتباطات، وزیر ارتباطات افشاگری تازه‌ای کرده که نشان می‌دهد، تقلب در آرای مردمی بر خلاف گفته مسئولان صداوسیما، نه یک روز بلکه طی سه روز مداوم رخ داده است.

این اتفاق با سکوت مسئولان صداوسیما همراه شد؛ اما وزیر ارتباطات به افشاگری خود تداوم بخشید و جزئیات فنی این تقلب که نشان می‌دهد این اقدام نه بر اثر تحرکاتی نظیر هک بلکه بر اثر اقدام سازمان یافته رخ داده است. در نهایت پرونده به پلیس فتا رفت و اعلام شد، شرکت برگزارکننده این نظرسنجی، عامل چنین تقلبی است.

در این میان، نام شرکت توسکا که بهره بردار انحصاری تبلیغات ارزش افزوده تلویزیون است، به میان آمد و به تازگی در همین رابطه، محمدجواد آذری جهرمی در توییتی نوشت: «از ابتدای دولت دوازدهم به دو نماینده دولت، از پنج عضو در هیأت مدیره همراه اول اعلام کرده‌ایم که قرارداد تجاری شرکت توسکا با صدا و سیما با مدل فعلی برای کسب و کارهای نوپا مضر و به لحاظ اقتصادی تماما به ضرر همراه اول است و خاتمه یابد. در مورد حق‌الناس کوتاه نمی‌آیم.»

این موضع گیریِ مجازی وزیر ارتباطات با واکنش توسکا مواجه شد و این شرکت در اطلاعیه‌ای که اسباب ابهامات تازه‌ای را فراهم کرد، آورده است: «...شرکت توسکا... تمامی هزینه‌های تولید برنامه‌های پربیننده‌ای چون خندوانه، برنده باش، کودک شو، فرمول یک، نود، حالا خورشید، به خانه برمی‌گردیم، عصر جدید، تب‌تاب، جام جهانی، ماه عسل، ستاره‌ساز، فوتبال‌های داخلی و خارجی و... در مجموع 79 برنامه تلویزیونی را می‌پردازد...»؛ گزاره‌ای که با گذشت یک روز از انتشار این اطلاعیه از سوی مسئولان تلویزیون رد نشده است.

پس از اطلاعیه توسکا، این پرسش پیش آمد که اگر واقعاً این حجم برنامه پربیننده که از قضا گرانقیمت‌ترین و پرهزینه‌ترین تولیدات تلویزیون محسوب می‌شود توسط این شرکت پرداخت شده، بودجه چند هزار میلیارد تومانی صداوسیما در هر سال صرف تولید چه محتوای ارزشمندی می‌شود و دقیقاً در کجا هزینه می‌شود؟!

** بریدن شاخه اصلی اقتصاد سینما همزمان با نشستن بر آن! / تهدید 35 درصد منافع سینماگران با تصمیمی عجیب
وبسایت خبری «تابناک» در این گزارش نوشت: «در جلسه شورای عالی اکران بر خلاف آنچه در جلسه صنوف مصوب شده بود، دو سینمای ماندانا و کورش حذف و به جای آنها سینمای فرهنگ و سینمای آستارا جایگزین شد و استدلال شورا این بود که باید سرگروه‌ها چرخشی باشد» و این در حالی است که در ماده 41 متن نظامنامه اکران صرفاً آمده: «سرگروه های سینمایی متشکل از هفت سینما به شرح زیر است: کورش (مایاک)، آزادی (شهر فرنگ)، زندگی (پنج)، ایران(قرمز)، ماندانا (دو)، استقلال و جوان».

حذف سینمای کورش از دیگر تغییرها بیشتر حاشیه‌ساز شد، به ویژه آنکه سینمای کورش سهم اساسی در فروش سینما دارد. با توجه به آنکه اکران فیلم در یک گروه نیاز به عقد قرارداد ابتدایی با سینمای سرگروه دارد و در واقع سینمای سرگروه نقش اساسی در فروش یک گروه سینمایی دارد، این اتفاق بسیار حساس است.

علی سرتیپی مدیر سینما کورش و از عناصر کلیدی در اقتصاد سینمای ایران، در واکنش به این تصمیم غیرمنتظره واکنشی کنایه آمیز داشت و گفت: «سینمای کورش جزو پرفروش ترین سینماهای ایران است، حساب کتاب آن درست است و پول مردم را به موقع و به روز می دهد، هزینه تبلیغات و تیکت را کم نمی کند و حتما به دلیل این ویژگی‌های مثبت آن را از سرگروهی حذف کرده اند!»

کافی است به سوابق علی سرتیپی و شم اقتصادی او و تیمش در اقتصاد سینمای ایران طی سال‌های اخیر توجه کرد که باعث شده سینما کورش اکنون صاحب حدود 30 درصد کل فروش یک سال اخیر و فیلمیران با 9.5 میلیون بلیت فروخته، بیش از 80 میلیارد تومان فروش معادل بیش از 35 درصد کل فروش سینمای ایران در یک سال اخیر به خود اختصاص دهد؛ دستاوردی که منجر به گسترش ابعاد اقتصادی سینمای ایران و نیز افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساخت پردیس‌های سینمایی شد.

** اروپا چگونه می‌تواند تحریم‌ها را دور بزند؟
وبسایت خبری «فرارو» با بیان راهکار اقتصاددان آمریکایی برای دور زدن تحریم‌ها، گزارش داد: برای مقابله با موانع دادوستد با ایران، سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای، آلمان، فرانسه و بریتانیا سازوکاری به نام «ابزار حمایت از تبادلات تجاری» (اینستکس) طراحی کرده‌اند که در فرانسه مستقر هست و تحت نظارت دیپلمات‌های سه کشور یادشده است. اما از زمان تاسیس اینستکس، این سازوکار هیچ تجارتی را تامین مالی نکرده است. باری آیکنگرین، استاد اقتصاد دانشگاه کالیفرنیا و مشاور ارشد سابق صندوق بین المللی پول، طی یادداشتی در وبگاه پراجکت سیندیکیت، پیشنهادی داده است که بر مبنای آن اینستکس می‌تواند کارآمدی بهتری در تسهیل تجارت با ایران داشته باشد.

به نوشته این اقتصاددان، اینستکس بی‌سابقه نیست. بلکه یک سازوکار مشابهی به نام «اتحادیه پرداخت‌های اروپا» (EPU) پیش از آن وجود داشت که بین سال‌های 1950 تا 1958 فعال بود. پس از جنگ جهانی دوم، به دلیل دشواری‌های مالی، ارز‌های اروپایی قابلیت تبدیل به دلار یا تبدیل به یکدیگر را نداشت. در نتیجه، نمی‌شد از این ارز‌ها برای تامین مالی یا انجام تراکنش‌های بین المللی استفاده کرد. جایگزین‌هایی هم وجود نداشت. کشور‌های اروپایی برای انجام پرداخت‌های بین المللی، دلار‌ها و طلا‌های اندکی در اختیار داشتند. بنابراین، کشور‌های اروپایی برای انجام تجارت مجبور بودند به توافقات دوجانبه اتکا کنند و نیز مجبور بودند تجارت‌شان را کشور به کشور متوازن کنند و تعاملات‌شان را به تهاتر کاهش دهند. این امر، برای بازسازی تجارت و پرداخت‌ها اروپا، راه موثری نبود. در 1950 معلوم شد که این دشواری‌ها، مانع از بهبودی اقتصاد اروپا شده بود و همین دشواری‌ها، موجب شد 18 دولت اروپایی EPU را تاسیس کنند. سازمان جدید، مازاد‌ها و کسری‌های تجاری اعضا را جمع کرد و با جبران کردن کسری‌های یک کشور با یک مجموعه از شرکا، در مقابل مازاد‌های این کشور با سایر اعضا، به اروپا امکان داد که بدون تبدیل کردن ارزهایش، تجارتش را به طور چندجانبه دنبال کند.

به گفته آیکنگرین، اینستکس هم رویکرد مشابهی دارد. ایران قادر خواهد بود با استفاده از مازاد‌های تجاری خود با سایر کشورها، کسری‌هایش با یک مجموعه از کشور‌های اروپایی را جبران کند. ایران می‌تواند این کار را بدون استفاده از اعتبارات دلاری و بدون انجام پرداخت‌ها از طریق سامانه سوئیفت انجام دهد.

قبل از سال 1950، دولت آمریکا قویا با تاسیس EPU مخالف بود دقیقا همانگونه که الآن با اینستکس مخالفت می‌کند. آمریکا نگران بود که کشور‌های اروپایی بتوانند واردات از یکدیگر را آسان‌تر کنند. اما فقدان دلار، واردات از آمریکا را منع می‌کرد. مضاف بر این، مقامات آمریکایی نگران بودند که EPU جای صندوق بین المللی پول را -که به تازگی تاسیس شده بود - بگیرد و عملکرد آن را تضعیف کند. آیکنگرین در پایان اعلام کرد حتی اگر آمریکا به اروپا در این زمینه کمک نکند، دولت‌های اروپایی می‌توانند از این سازوکار پیشنهادی استفاده کنند. آن‌ها پول مورد نیاز را دارند. می‌توان در عملی کردن این سازوکار از تاریخ استفاده کرد.

** زنگ‌های خطر برای اقتصاد نفتی به صدا درآمد؛ هزینه تولید هر بشکه نفت در ایران چقدر است؟
وبگاه خبری «خبرآنلاین» در این گزارش با ا شاره به اینکه هزینه تولید هر بشکه نفت در ایران در حدود 10 دلار به ازای هر بشکه برآورد شده است، نوشت: مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام کرده است تولید نفت در ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا کم هزینه تر است، اما بررسی وضعیت اقتصاد ایران نشان می دهد در صورت تداوم وضعیت کنونی میزان تولید نفت ایران در سال های آتی کاهش خواهد یافت و ایران باید خود را آماده تولید نفت با هزینه هایی بالاتر و به تبع آن سود کمتر نماید.

بررسی ها نشان می دهد ایران تا اواسط دهه آینده می‌تواند از ذخایر توسعه نیافته برای جبران کاهش برداشت از ذخایر توسعه یافته خود استفاده کند. این بدان معناست که ذخایری که هنوز آماده بهره برداری نیستند باید به مرحله ای برسند که بتوان از آنها بهره برداری را آغاز کرد. مشکل اصلی اما پس از اواسط دهه آینده آغاز می شود، وقتی که حفظ نرخ تولید در همان سطح مستلزم بهره برداری از تعداد بیشتری چاه، تزریق مقادیر بیشتری گاز طبیعی، استخراج مصنوعی و سرمایه گذاری در این بخش است. بنابراین علیرغم آن که انتظار می‌رود درآمد ناخالص افزایش یابد، افزایش هزینه‌های تولید به علاوه افزایش مصرف در داخل کشور، اجازه افزایش صادرات را از سطح مشخص پس از سال 2025 نمی‌دهد. به این ترتیب صنعت نفت و گاز در ایران نیاز به تکنولوژی و سرمایه‌گذاری به صورت جدی دارد. به این منظور، دولت ایران برای جذب 150 تا 200 میلیارد دلار برای بخش بالادستی مطابق با برنامه توسعه ششم، 50 پروژه نفتی و گازی در راستای سرمایه‌گذاری خارجی در عرصه بین‌المللی مطرح کرده که در قالب قراردادهای بیع متقابل که در سال 1989 تصویب شده است، اجرا می‌شود.

طبق این قراردادها، پس از توسعه میادین، مالکیت در نهایت به شرکت ملی نفت ایران باز می‌گردد و شرکت خارجی نمی‌تواند بر میادین نفتی مالکیت داشته باشد که البته اصلاحاتی در این زمینه انجام شده است. از سوی دیگر، نگرانی‌ها در مورد شرایط آب وهوایی، سیاستگذاری‌هایی را در راستای کاهش انتشار کربن دی اکسید، همراه داشته است و بدین‌گونه جذابیت سوخت‌های فسیلی کاهش یافته است. در واقع توافق پاریس در راستای محدود کردن افزایش دمای جهانی تا دو درجه سانتیگراد، تنها اجازه انتشار یک تریلیون تن کربن دی اکسید را داده است که منجر به محدود شدن افزایش رشد تقاضای نفت تا 0.6 درصد در سال 2030 شده است.

کاهش نرخ تولید چاه‌های نفت باید مورد توجه قرار گیرد. ظرفیت تولید از میادین بهره‌برداری شده از 3.7 میلیون بشکه در روز در سال2015 به 2.5 میلیون بشکه در روز در سال 2040 میرسد که این زنگ خطری است که با تزریق گاز و آب به چاه‌های موجود از روند کاهش آن جلوگیری می‌کنند. در عین حال براوردها نشان می‌دهد ظرفیت تولید از میادین توسعه‌ نیافته از 90 هزار بشکه در سال به یک میلیون بشکه در سال 2027 میرسد، اما بعد از آن این ظرفیت به 620 هزار بشکه در سال 2040 میرسد که این امر نشانگر اهمیت توجه به میادین توسعه‌نیافته است.

** در ماجرای هدایتی فقط خود او مقصر نیست؛ پول‌های شیرینی که قدرت نه گفتن را می‌گیرند!
وبسایت خبری «خبرآنلاین» در این گزارش نوشت: متمول ترین شخصی که طی سال های اخیر در فوتبال ایران نقش داشته و اسمش حسابی از طریق فوتبال سر زبان ها افتاده، تا به حال چند جلسه دادگاه را پشت سر گذاشته و هنوز که هنوز است ادعا می کند کاری خلاف قانون انجام نداده و اگر کسی می تواند باید تخلفات او را ثابت کند. هدایتی مقطعی حتی از مدیران باشگاه پرسپولیس هم محبوب تر شده بود. به واسطه نزدیکی بیش از حد به این باشگاه از طریق اسپانسرینگ و کمک هایی که در شرایط بحرانی به قرمزها انجام می داد. کار از یک جایی عبور کرد و او بین طرفداران تیم ملی هم محبوب شد. کمک به فدراسیون و دادن بخش زیادی از خرج های مختلف تیم ملی و قرارداد کارلوس کی روش بزرگ ترین اقدامات هدایتی در کنار کمک هایش به پرسپولیس بودند. البته اگر از کمک به باشگاه ملوان، مرحوم ناصر حجازی و ... عبور کنیم. با گذشت همه این اتفاقات حالا که حداقل فعلا خبری از هدایتی اطراف مستطیل سبز نیست برای همه سوال های زیادی درباره حضور او در فوتبال ایجاد شده. اینکه باشگاه های لیگ برتری، مخصوصا پرسپولیس و استقلال که زیر نظر مستقیم وزارت ورزش هستند، چرا باید محتاج افرادی مثل هدایتی شوند؟

اتفاقی که برای پرسپولیس و هدایتی رخ داد، برای استقلالی ها هم غریبه نبود. آنها هم در یک مقطعی اسیر پول هایی شده بودند که نمی دانستند از کجا به باشگاه وارد شده و مشکلات را حل کرده. این که دو باشگاه پرسپولیس و استقلال تحت نظارت وزارت ورزش هستند برای همه واضح و مبرهن است اما اینکه چرا وزارت نیازهای دو تیم را برطرف نمی کند سوالی است که هنوز جواب مشخصی نداشته. کم کاری وزارت ورزش از نظر هواداران و باشگاه ها باعث می شود افرادی مثل هدایتی پا به فوتبال بگذارند و حتی برای رسیدن به منافع شخصی سعی در راضی نگه داشتن آنها داشته باشند. اینکه هدایتی و هدایتی ها برای خودشیرینی و رسیدن به اهداف خودشان بدون توجه به زیر نظر بودن باشگاه توسط وزارت ورزش وارد گود می شوند هم مسئله ای است که از نگاه منتقدین باید به شدت مورد بررسی قرار بگیرد. قبول کردن کمک از سوی همچین افرادی مشکل بعدی است که بدون شک از سمت مدیران باشگاه ها نشئت می گیرد. مدیرانی که وقتی عرصه را تنگ می بینند و فشار هوادار را نمی توانند کنترل کنند، راضی به دریافت کمک های خارجی می شوند و به عواقب چنین کاری هم فکر نمی کنند.

** فدراسیون ورشکسته به دنبال نام‌های بزرگ سرمربیگری ایران!
وبسایت خبری «پارسینه» در این گزارش آورده است: در آخرین روز‌های سال 97، مهدی تاج در جلسه توجیهی و دانش‌افزایی داوران و کمک داوران الیت فوتبال حاضر می‌شود و می‌گوید: «این فوتبال الان کم درآمد شده و پول داوری و خیلی از بخش‌ها را نداریم که بدهیم و سرمربی تیم ملی را نمی‌توانیم انتخاب کنیم. چه کسی فوتبال را به این شرایط رسانده است؟! گفتن این‌ها شهامت می‌خواهد. همه می‌دانیم چه کسانی این کار‌ها را کردند. همان‌ها را بیاییم محاکمه کنیم و بخواهیم توضیح بدهند.»

مقایسه دو مصاحبه مهدی تاج در ابتدا و انتهای سال 97 و نگاهی به مسیری که فدراسیون فوتبال در این سال طی کرده، نشان از عملکرد پراشتباه مهدی تاج است که نتوانسته فدراسیون فوتبال را مطابق هدف‌گذاری‌های انجام شده به نقطه امنی برساند تا امروز برای داوران و سرمربی تیم ملی‌اش پولی نداشته باشد!

درباره عملکرد فدراسیون فوتبال ابهامات مالی متعددی را مطرح می‌کنند که تا پیش از مجمع عمومی فدراسیون فوتبال این انتظار می‌رفت که تاج در مجمع توضیحات روشنی درباره این ابهامات داشته باشد که او بی‌تفاوت از کنار همه ابهامات عبور کرد. نه توضیحی درباره 316 هزار دلاری داد که گفته می‌شود در فدراسیون فوتبال گم شده و نه درباره نگرفتن رسید پول‌هایی که به کی‌روش داده، پاسخ قانع‌کننده‌ای داشت.

شاید به تصور تاج عبور او از این مسائل باعث جمع شدن حواشی مربوط به ابهامات مالی باشد، اما به خصوص در پایان سالی که تاج وعده آینده اقتصادی روشنش را داده بود، این اشتباه‌ترین تصمیمی بود که رییس فدراسیون فوتبال می‌توانست بگیرد و خود را مقابل سیل انتقاد‌ها قرار دهد.

تاج اشتباه بزرگ‌تر را زمانی مرتکب شد که با مقاومت در برابر اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، خود و هیأت رئیسه‌اش را وارد بازی پیچیده‌ای کرد. در نهایت هم تاج براساس ماده 60، رئیس ماند و اعضای هیأت رییسه تا پایان جام ملت‌ها فرجه گرفتند، اما همه این اتفاق‌ها باعث شد که امروز تاج نتواند اعضای بازنشسته هیأت رییسه را برای استعفا قانع کند. حتی وقتی کفاشیان و ساکت هم استعفا داده‌اند، هنوز سه عضو بازنشسته در هیأت رییسه مانده‌اند که باعث می‌شوند به خاطر آن‌ها وزارت ورزش هیچ کمک مالی برای فدراسیون فوتبال نداشته باشد.

او اشتباه تأثیرگذار دیگری هم در ریاست یک سال اخیرش داشته است و آن هم مدیریت ضعیفی بود که در جنجال‌ها و حواشی ایجاد شده بین کی روش و برانکو در سال اخیر داشت. در شرایطی که اگر تاج به عنوان رییس فدراسیون فوتبال در این جریان مدیریت بهتری داشت، بدون شک می‌توانست به تمرکز بیشتر تیم ملی فوتبال ایران کمک کند و چه بسا نتایجی جز حذف تیم ملی در مرحله نیمه نهایی رقم می‌خورد.

** برای حل مشکلات ایران منتظر معجزه هستیم؟/ مسئول واقعی کشور خودمانیم
جامعه خبری تحلیلی «الف» در این نوشته آورده است: امروزه در گفتمان اجتماعی و شبکه های اجتماعی تعبیر «مسئولان» به شکل فزاینده ای دیده می شود، مسئولانی که باید در قبال گرانی گوشت، افزایش قیمت خودرو، سکه و ارز، کمبود تخم مرغ و پوشک بچه تا آلودگی هوا، سیلاب، خشکسالی، تامین معیشت شاغلان و بازنشستگان و... جوابگو باشند. به طور طبیعی انگشت اشاره اصلی به سمت مدیران اجرایی کشور و دولت می رود و البته همه هم طلبکار هستند، همه انتظار دارند، از نمایندگان مجلس گرفته تا صاحبان تریبون های مختلف، از احزاب (به ویژه مخالف) گرفته تا مردم کوچه و بازار.

این صحنه یکی از تضادهای اجتماعی بین تفکر و خواست قلبی ما برای رسیدن به یک جامعه مدنی و از سوی دیگر عملکرد براساس منافع شخصی و ضد جامعه مدنی را نشان می دهد. در یک جامعه مردم سالار، نهادهای مدنی، گروه ها، احزاب و اشخاص همه با هم در رشد و اعتلای جامعه نقش داشته و همه در پیشرفت، ثبات یا نزول و ضعف آن سهیم هستند. لذا چگونه می شود که ما مردم سالاری و جامعه مدنی را بخواهیم ولی در عین حال هر گروه و شخص و جناح صرفا به دنبال منافع خود باشد و حاضر نشود و نپذیرد که باید بخشی از توان خود را در راه یک حرکت همگانی خرج کند.

البته تحریم و دشمنی های شدید خارجی اثر کمی نداشته ولی حتی اگر تحریم هم نبود، در صورت عدم همراهی و همدلی مردم نمی شد انتظار پیشرفت و توسعه درخور داشت. اگر پیش از تحریم ها کمتر مساله داشتیم، اگر قیمت ها متعادل تر بود اگر زندگی راحت تر، یک علت مهم آن تزریق درآمدهای نفتی در بازار و جبران نقایص و ضعف ها با پول بوده است، حال که پول کمتر شده، بیماری هم عود کرده است. مشکل ما در درجه اول عدم باور و پذیرش این نکته کلیدی است که هر یک از ما نقشی اجتماعی هم دارد. جامعه کشتی است که همه در آن سواریم اگر بخواهیم هر یک، تکه ای از آن را بریده و ذخیره کنیم همه با هم شکست می خوریم. باید کمی به خود بیاییم، مسئولان واقعی در واقع خود ما هستیم. این ما هستیم که با چند روز کمبود تخم مرغ به ناگاه همه حرفها و جوک ها و مسائلمان رنگ تخم مرغ می گیرد، تحمل نمی کنیم و اجازه نمی دهیم و همراهی نمی کنیم، در عین حال خواهان مردم سالاری و جامعه مدنی هم هستیم. پس شاید انتظار یک معجزه داریم!

** رئیس دانشگاه علامه: بیش از هر زمان دیگری به همدلی نیاز داریم/دانشگاهیان یک ساختار معنایی جدید بین خود ایجاد کنند
پایگاه خبری «شفقنا» طی فراخوانی با دعوت از آحاد مردم، مسولان، سیاستمداران و سرشناسان حوزه های مختلف در کمپینی به نام «نوروز مهربانی و همدلی» در گفت و گو با حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، نوشت: در این زمینه رئیس دانشگاه علامه طباطبایی،‌ ضمن بیان این مطلب با تاکید بر اینکه در جامعه امروز بیش از هر چیزی به نوع دوستی و همدلی نیاز دارد، خاطر نشان کرد: کمک به نیازمندان و احساس مسئولیت اجتماعی نمادی از همبستگی ،همدلی و مشارکت آحاد جامعه است و امروزه بیش از هر زمان دیگر نیازمند نهادینه سازی این فرهنگ با شیوه‌ها و روش‌های مختلف از جمله راه اندازی کمپین‌های «نوع دوستی» هستیم. در واقع فرهنگ احسان، نیکوکاری و اطعام در حمایت از نیازمندان با این رویکرد نهادینه و در جامعه تجلی پیدا می کند.

وی در ادامه تصریح کرد: فرهنگ نوع دوستی و مهربانی به ایام خاصی نظیر نوروز اختصاص ندارد ما باید در همه روزها و شرایط احساس نودوستی و مسئولیت در برابر هم نوعان داشته باشیم و رسانه‌ها در این زمینه می توانند نقش تاثیرگذاری داشته باشند.

دکتر سلیمی نقش رسانه‌ها در ایجاد فرهنگ نودوستی را غیرقابل انکار دانست و تاکید کرد: آرامش روحی و روانی از آثار مهم نودوستی و همیاری در جامعه است و چرا که عمل به آن احساس رضایت به وجود می آورد و باعث آرامش قلبی وی خواهد شد و رسانه ها امروز به یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار تبدیل شده اند به گونه ای که نادیده گرفتن نقش آنها غیر ممکن شده است. در واقع تنوع رسانه ها و تاثیرات آنها شرایطی را فراهم خواهد کرد که می توان با استفاده از آنها فرهنگ و ارزش های مورد نظر را در جامعه ایجاد کرد و گسترش دارد از این رو برای گسترش فرهنگ احسان و نودوستی نیز باید از رسانه ها کمک گرفت و با تامین محتوای لازم و با روش های مناسب برای ترویج نوع دوستی و نیکوکاری اقدام کرد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه فرهنگ نودوستی و مهربانی در درون دانشگاه علامه طباطبایی نهادینه شده است، اظهار کرد: بنیاد خیرینی در این دانشگاه شکل گرفته است که بر اساس آن تعدادی از کارکنان و دانشجویان کم بضاعت را بدون اینکه خود آنها در جریان باشند و کرامت آنها زیر سئوال برود، تحت پوشش کمک‌ها و همیاری‌ قرار می دهند و این کمک‌ها در قالب هزینه غذا، تحصیل، خوابگاه و غیره پرداخت می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: ضمن اینکه در دانشگاه علامه طباطبایی کانون دانشجویی تحت عنوان «کانون خیریه» تشکیل شده است که این کانونی بسیار فعال است که علاوه بر کمک رسانی به مناطق و دانشجویان کم بضاعت، حتی روستایی فوق العاده دور افتاده در سیستان بلوچستان را تحت پوشش کمک‌های خود قرار داده‌اند و توانستند در این منطقه فعالیت‌های آموزشی نظیر ساخت مدرسه‌ای را انجام داده است و به نوعی به آبادانی آن روستا کمک می کنند.

** گزینه اصولگرایان برای کرسی ریاست مجلس از مشهد می‌آید؟/ میرتاج الدینی: همه شخصیت‌های اصولگرا در تهران نیستند
پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» در گفت و گو با حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، نوشت: استراتژی اصولگرایان برای انتخابات مجلس یازدهم مهم است. آنها در انتخابات دور گذشته همه داشته های خود را در لیست تهران جمع کردند اما وقتی سی بر هیچ باختند دیگر شخصیتی در تراز رجل سیاسی نداشتند که به صحنه بیاورند تا رقابت بر سر کرسی ریاست پارلمان بین لاریجانی و عارف دوقطبی نشود. اما آیا اصولگرایان از این تجربه برای نوع ورود به انتخابات مجلس آینده استفاده می کنند؟

حجت الاسلام میرتاج الدینی درباره استراتژی اصولگرایان برای ورود به انتخابات مجلس آینده گفت: اصولگرایان در همه استان ها چهره مطرح و موثر دارند، بستگی دارد اگر اکثریت در مجلس بعد به دست بگیرند، این چهره ها می توانند مجلس را به خوبی اداره کنند اما این روش و شیوه انتخابات که بعضی از چهره های در سطح ریاست را به شهرستان ها ببرند تا از آنجا کاندیدا شوند و به صحنه انتخابات بیایند، چنین بحثی در محافل نیروهای انقلاب و اصولگرا نداریم.» «از اول این روند بود که چهره هایی که در تهران مطرح هستند در لیست تهران می آیند و آنهایی که در شهرستان ها حضور داشتند و از اول در شهرستان ها مطرح شدند از همان شهرستان ها می آیند.»

عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی درباره صحت خبر آمدن کاندیدای اصولگرایان برای کرسی ریاست مجلس از مشهد، کسانی همچون قالیباف و جلیلی گفت: خیر، اینها چهره هایی هستند که اگر بنا باشد نامزد انتخابات مجلس شوند، از تهران خواهند آمد. البته این طور هم نیست که حتما گزینه اصولگرایان برای ریاست مجلس از تهران نامزد شود. چهره هایی که در سطح ملی مطرح هستند و در تهران حضور دارند از تهران کاندیدای انتخابات مجلس می شوند این طور نخواهد بود که به شهرستان ها بروند و از آنجا به انتخابات ورود کنند. وقتی انتخابات برگزار و ترکیب نمایندگان مشخص شد، آن وقت اصولگرایان درباره ریاست تصمیم می گیرند.

** اصلاح طلبان سرمایه اجتماعی خود را از دست داده اند؟/ عضو شورای مرکزی اتحاد ملت: حتما باید ائتلاف کنیم
عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: قطعا رقابت سازنده نیروهای دموکراسی خواه و معتقد به صندوق آرا می تواند وضعیت را به نفع کشور سامان دهد.
پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» در گفت و گو با غلامرضا انصاری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، نوشت: اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس آینده تصمیم گرفتند حضور فعالی داشته باشند اما یک مشکل بزرگ دارند. مشکل آنها این است که از حمایت هواداران خود مطمئن نیستند. به تعبیر روشن تر، قطعی و یقینی نمی توانند تخمین بزنند نسبت به دوره گذشته چه میزان رأی را کسب خواهند کرد.

غلامرضا انصاری درباره میزان ریزش پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان گفت: وقایع دی ماه سال گذشته نشان داد، برای کسانی که نسبت به مسائل کشور حساسیت منفی پیدا کردند اصلاح طلب و اصولگرا فرقی نمی کند، یعنی دیگر این طور نیست که ریزش سبد آرای یک جریان، در سبد آرای جریان رقیب قرار بگیرد بنابر این بحث ها را دیگر نباید در قالب رقابت اصولگرایی و اصلاح طلبی تحلیل و تفسیر کرد.

وی درباره دیدگاه کسانی که ترکیب مجلس آینده را پایداری تر تحلیل می کنند، یادآور شد: اوضاع کشور می طلبد همه کسانی که دل در گرو بقای نظام، کشور و ملت دارند باید دست به دست هم دهند تا جلوی تندروی و حرکت های رادیکال دلواپسان را بگیرند. اگر لبه شمشیر نظارت استصوابی همچنان تیز و بُرا باشد، به نظر من کسانی روی کار خواهند آمد که شاید کلیت نظام و ارزش های نظام برای آنها مهم نباشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره تداوم ائتلاف اعتدال و اصلاحات در انتخابات مجلس آینده تأکید کرد: قطعا با توجه به حرکت های انتحاری و غیرمنطقی دلواپسان و نیروهای رادیکال همبستگی و همگرایی و ائتلاف همه نیروهای معتقد به اصل نظام ضرورت دارد. مشی میانه روی در حرکت به سمت اصلاح امور به صورت گام به گام می تواند موثر باشد و جلوی تندروهایی که با حرکت های رادیکال کارامدی نظام را دچار چالش می کنند می گیرد، در این صورت است که انشاءالله آینده روشنی خواهیم داشت.

** ایران و فرانسه؛ از تبادل سفرا تا هشدار‌های پشت‌پرده
پایگاه خبری «رویداد24» گزارش داد: از دیدگاه منابع فرانسوی، در غیاب آمریکا و عقب‌نشینی اروپا، فقط فرانسه است که چنین گفت و گویی با ایران دارد. فرانسه تنها طرفی است که بر گفت و گو درباره پرونده موشک‌های بالستیک با ایران اصرار می‌کند. هر چند که ایران هرگز با گشودن پرونده موشک‌ها با هیچ طرفی موافقت نکرده است.

پس از مدت‌ها روابط سرد دیپلماتیک، ایران و فرانسه سرانجام برای خود در خاک یکدیگر سفرایی تعیین کرده‌اند. بهرام قاسمی، سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران، بزودی به عنوان سفیر ایران در فرانسه، عازم پاریس خواهد شد و در مقابل، فیلیپ تیبو سفیر فرانسه در ایران خواهد شد. در حال حاضر، هر دو سفیر در کشور خودشان حضور دارند و هنوز به کشور محل خدمت نرفته‌اند.

تبادل سفرا در حالی صورت می‌گیرد که روابط دو کشور در ماه‌های اخیر سرد بوده است. فرانسوا سینیمو، سفیر سابق فرانسه در تهران، در ژوئن گذشته، توسط رئیس‌جمهور فرانسه، به ریاست دستگاه اطلاعات داخلی فرانسه منصوب شد که مهمترین وظیفه او مقابله با تهدیدات تروریستی است. از آن زمان، سفارت فرانسه در ایران بدون سفیر بوده است. در اواخر ژوئن، وزارت کشور فرانسه، ایران را به تلاش برای بمبگذاری در گردهمایی یک گروه اپوزیسیون ایرانی در پاریس متهم کرد که این اتهام نقش مهمی در سردی روابط داشت.

نکته قابل توجه درباره سفیر جدید فرانسه، تخصص و سابقه اوست. تیبو، کارشناس مسائل هسته‌ای است بنابراین، تعیین یک سفیر متخصص در مسائل هسته‌ای می‌تواند نشان‌دهنده افزایش توجه فرانسه به پرونده هسته‌ای ایران در آینده باشد. فرانسه به رغم حمایت از توافق هسته‌ای، درباره سایر مسائل غیرهسته‌ای ایران هم نگرانی‌هایی دارد. به هر حال، نقاط اختلاف میان فرانسه و ایران متعدد است و فرانسه هنوز هم معتقد است که می‌توان مسائل مورد اختلاف را از یکدیگر تفکیک کرد. اما آیا سفرای جدید قادر خواهند بود همه این پرونده‌ها را حل کنند؟ به نظر می‌رسد که فیصله دادن به این پرونده‌ها به تصمیم‌گرانی بالاتر از سطح سفرا نیاز دارد. خصوصا که پس از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و تشدید فشار‌های اقتصادی بر ایران، روابط ایران و اروپا وارد یک مرحله حساسی شده است. ایران از اروپا درخواست کرده است که خسارت‌های خروج آمریکا از برجام را جبران کند. اما اروپا پس از ۹ ماه تاخیر، سازوکاری را طراحی کرد که شامل فروش نفت ایران نمی‌شود.

** بازتاب بین‌المللی سفر روحانی به عراق
وبسایت خبری تحلیلی «مشرق» در این گزارش به بازتاب بین المللی سفر روحانی به عراق از نگاه رسانه های بین المللی نوشت: در حالی که رئیس‌جمهور آمریکا در دل شب با چراغ‌های خاموش در پایگاه نظامی کشورش در عراق فرود آمد، رئیس‌جمهور ایران در روز روشن و با استقبال رسمی عالی‌رتبه‌ترین مقامات عراقی وارد بغداد شد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران روز چهارشنبه، 22 اسفند 97، سفر سه‌روزه خود به عراق را به پایان رساند. این سفر رئیس‌جمهور به یکی از مهم‌ترین همسایه‌های ایران نه تنها موجب تحکیم روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلفی از روابط سیاسی گرفته تا مناسبات اقتصادی و از ارتباطات فرهنگی گرفته تا پیوندهای اجتماعی شد، بلکه موجب عصبانیت بازیگران بدخواهی مانند آمریکا و رژیم صهیونیستی و البته تمسخر و تحقیر شخص دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده شده است.

آن‌چه در ادامه می‌خوانید خلاصه‌ای از گزارش رسانه‌های خبری و تحلیلی بین‌المللی در بازتاب سفر اخیر روحانی و هیأت همراهش، از جمله محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به عراق و دیدار با مقامات عراقی به ویژه «برهم صالح» رئیس‌جمهور، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر، «محمد علی حکیم» وزیر خارجه این کشور، و هم‌چنین آیت‌الله‌العظمی سیستانی مرجع عالی‌قدر شیعیان است.

نیویورک‌تایمز، آمریکا: نقش ایران در عراق، از ساخت صحن‌های وسیع منتهی به حرم‌های شیعی در شهر مقدس نجف گرفته تا تضمین روی کار آمدن نامزدی طرف‌دار تهران در وزارت داخله، هم‌چنان در حال گسترش است. روحانی اکنون وارد کشوری شده است که ایران طی سال‌های گذشته در ابعاد بزرگ و کوچک آن را شکل داده است. ایران برنده واقعی انتخابات پارلمانی سال گذشته (میلادی) در عراق بود.

* واشینگتن‌پست، آمریکا: روحانی در بغداد گفت: «من احساس می‌کنم در وطن دومم هستم. ما هزاران سال است که روابط عمیق مذهبی، تاریخی و فرهنگی داریم و قرار نیست این روابط را رها کنیم.»

* وال‌استریت‌ژورنال، آمریکا: حسن روحانی به دنبال تقویت روابط اقتصادی با عراق در زمانی است که آمریکا تلاش‌های خود برای تضعیف نفوذ منطقه‌ای تهران را تشدید کرده است. روابط قوی با عراق که زمانی دشمن ایران بود، اکنون برای سیاست خارجی تهران و اقدامات جمهوری اسلامی در راستای مقابله با تأثیرات تحریم‌های آمریکا بسیار اهمیت دارد.

* المانیتور، آمریکا: حسن روحانی برای اولین بار در دوره ریاست‌جمهوری‌اش با دستورکاری سیاسی و اقتصادی در سفری بسیار مهم به عراق رفته است. این سفر، درون ایران موجب همگرایی نظرات میان جناح‌های مختلف و رقیب سیاسی شده است که به ندرت در مورد سیاست خارجی با هم اتفاق‌نظر دارند. اگرچه ترامپ با اعلام خبر باقی ماندن تعدادی از نیروهای آمریکایی در عراق برای «پاییدن ایران» موجب خشم ایرانی‌ها شده بود، اما موضع متحد مقامات عراقی در رد قاطعانه این‌گونه طرح‌ها آرامش را به تهران بازگرداند.

* شورای روابط خارجی اروپا، انگلیس: اولین سفر رسمی حسن روحانی به بغداد نشانه آغاز فصلی جدید در روابط ایران و عراق است. در این سفر قراردادهایی در زمینه انرژی، راه‌آهن، درمان و غیره امضا شد تا حجم تجارت دوجانبه از 12 میلیارد دلار به 20 میلیارد دلار برسد. روابط میان دو کشوری که 1500 کیلومتر مرز مشترک دارند، اکنون فاصله زیادی از دهه 1980 و جنگی دارد که با یک‌دیگر کردند. سفر روحانی با هدف تقویت روابط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی‌ای صورت می‌گیرد که طی یک دهه گذشته میان دو کشور شکل گرفته‌اند.

* العربیه، رژیم سعودی: حسن روحانی برای تقویت نفوذ و گسترش روابط تجاری با عراق وارد این کشور شد. ایران قصد دارد با این سفر این پیام قدرتمند را ارسال کند که به‌رغم تحریم‌های آمریکا، نفوذ تهران در بخش اعظم منطقه هم‌چنان پابرجاست.

* تایمز اسرائیل، رژیم صهیونیستی: روحانی در اقدامی که نشان می‌داد روابط تهران و بغداد چه‌قدر از زمان هجوم عراق به ایران تغییر کرده‌اند، با همتای خود «برهم صالح» دیدار و بر «اتحاد و همکاری» میان دو همسایه شیعه تأکید کرد.

* صدای آمریکا فارسی، آمریکا: شبکه فاکس نیوز در گزارش کوتاهی که در آستانه سفر حسن روحانی به عراق منتشر کرده، آن را واکنشی به فشارهای داخلی و خارجی دانسته است. این گزارش افزوده است که سفر روحانی که اقدامی برای تقویت روابط دو دولت شیعه در منطقه محسوب می‌شود، به نوعی پاسخی است به سخنان پرزیدنت ترامپ که اواخر سال گذشته میلادی گفته بود نیروهای آمریکایی برای زیر نظر گرفتن ایران در عراق می‌مانند.

* رادیو فردا فارسی، آمریکا: برایان هوک در واکنش به سفر حسن روحانی به بغداد گفته است این سفر در راستای منافع عراق نیست و قصد نهایی جمهوری اسلامی این است که عراق را به یکی از استان‌های خود تبدیل کند.

* بی‌بی‌سی فارسی، انگلیس: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران که برای سفر رسمی به عراق سفر کرده امروز با آیت‌الله علی سیستانی از مراجع تقلید پرنفوذ شیعه در این کشور که ساکن شهر نجف است دیدار کرده است. این اولین دیدار یک رئیس‌جمهور ایران با آیت‌الله سیستانی در عراق است.

* دویچه‌وله فارسی، آلمان: روحانی که به دعوت رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر عراق برای دیدار از این کشور وارد بغداد شد، پیش از این سفر با بیان این‌که حجم روابط اقتصادی ایران با عراق در حال حاضر حدود 12 میلیارد دلار است، افزوده بود که دو کشور می‌توانند به راحتی این رقم را در سال‌های آینده به 20 میلیارد دلار افزایش دهند. روحانی نخستین رئیس‌جمهوری یک کشور خارجی است که پس از تشکیل دولت جدید عراق در دهم مهرماه گذشته به بغداد سفر می‌کند

پژوهشم**1699**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال