حاصل سفر رییس جمهوری به عراق/

باز تعریف مرزنشینی، تحقق خواسته های 2 ملت

ایلام- ایرنا- حذف موانع ارتباط 2 کشور ایران و عراق را می توان فرمول نهایی و فراگیر مجموع رایزنی ها و طرح و توافق های سه روز حضور رییس جمهوری اسلامی ایران در عراق از 20 تا 22 اسفند ذکر کرد، فرمولی که همه خواسته های دو کشور به خصوص مرزنشینان را در ذیل کلیت خود قرار می دهد.

گزارش خبرنگار ایرنا، سفر سه روزه رییس جمهوری اسلامی ایران به عراق در مقطعی که جغرافیایی سیاسی منطقه دچار صف بندی ها آنی و تلاطم های لحظه ای است به نوعی مبین شراکت راهبردی دو ملت ایران و عراق برای تحقق اهدافی مشترک در پهنه متشتت منطقه است.
دستاوردهای های این سفر از منظرهای مختلف از سوی ناظران و افراد مرتبط مورد تحلیل قرار گرفته است که از جمله آنها بررسی چند و چون سفر از منظر منافع و خواسته های مرزنشینان دو کشور است که در تلاش هستند خاطره و تعریف خونینی که حزب بعث از مرز نشینی ارائه کرد را بزدایند و مرزنشینی را به عنوان یک فرصت و مزیت بازتعریف و تلقی کنند.
از جمله این مرزنشینان اهالی ایلام هستند که چندین دهه حکمفرمایی قرائت بعثی از مناسبات مرزی، 430 کیلومتر نوار مرزی این استان ایلام را مانند دیگر هزار کیلومتر مرز مشترک با عراق به منشا تیر و ترکش، جنگ و خون و فاجعه مبدل کرده بود.
با فرو نشستن توفان اهریمنی بعث و پدیدار شدن زمین و زمینه های پیشینه مشترک 2 ملت اهالی دو سوی مرز با نفی هرگونه دوگانگی خواستار بیشترین ارتباط و تعامل هستند .
ایلام در طول 430کیلومتر نوار مرزی در مجاورت سه استان شرقی عراق قرار دارد مجاورتی که از دیرباز منشا نوعی قرابت و حتی یگانگی فرهنگی و اجتماعی بوده است قرابت هایی که طی ماه های اخیر در شهرستان های مرزی ایلام، مهران و دهلران در غرب کشور و ساکنان استان های واسط، میسان و دیالی در شرق عراق موجب مطالبه ارتباط بیشتر دوسوی مرز شده است.
به خصوص اینکه در حال حاضر در مجموع 430 کیلومتر مرز مشترک ایلام با سه استان عراق تنها یک نقطه فعال تردد مرزی - مهران- وجود دارد .
براین مبانی مسئولان مدیریتی و فعالان اقتصادی ایلام در ماه ها و سال های گذشته گشایش بازارچه مرزی چنگوله و بازارچه و نقطه مرزی چیلات را در دستور کار قرار داده اند که در اخرین تحول قرار بود تصویب این دو بازارچه و نقطه مرزی در سفر اخیر اسفند دکتر روحانی به بغداد مطرح شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام با مثبت ارزیابی کردن این سفر علاوه بر تاکید و تداوم امنیت پایدار مرز دو کشور، گفت: تسهیل صادرات و رفع موانع و مشکلات پیش روی تجار و بازرگانان را می توان به عنوان مهم ترین دستاورد این سفر تلقی کرد.
احمد جمالوندی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیگیری حذف روادید به خصوص برای رفت و آمدهای مرزی مهران از دیگر دستاوردهای مهم و ارزنده این سفر بود که در جریان حضور آقای عراقچی در استان ایلام نیز مورد تاکید قرار گرفت.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام خاطر نشان کرد: با توجه به کوتاهی مسافت و امنیت بین دو مرز استان ایلام با کشور عراق حذف روادید نقش بسیار مهمی در افزایش تردد مردم دو طرف مرز و رونق اقتصادی و تجاری، توریسم درمانی و گردشگری به همراه دارد.
وی افزود: با حذف روادید مردم عراق می توانند در عرض چند ساعت به استان ایلام سفر کرده و با خرید و بازدید و تفریح از مناطق گردشگری و همچنین انجام کارهای درمانی به کشور خود باز گردند.
جمالوندی گفت: البته تاکنون ساز و کار و دستور العمل اجرایی این توافق به استان اعلام نشده است اما بر اساس توافق و تاکید سران دو کشور باید به خوبی این دستاورد مهم مدیریت شود.
وی اظهار داشت: با مدیریت صحیح می توان این دستاورد بزرگ در مراوده بین دو کشور را یک نقطه عطف در افزایش مراودات و تجارت و اقتصاد بین دو کشور برشمرد.
وی بر تکمیل زیرساخت ها و فراهم شدن امکانات رفاهی و تفریحی برای پذیرش بیشتر عراقی ها در استان و افزایش ماندگاری آنها تاکید کرد.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام از دیگر دستاوردهای مهم برای استان های مرزی را پذیرش کالای ایرانی در کشور عراق ذکر کرد و گفت: در این صورت میزان صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به کشور عراق افزایش قابل توجهی یافته و استان مرزی ایلام به بهترین گزینه برای راه اندازی واحدهای تولیدی صادرات محور در کشور مبدل می شود.
جمالوندی به تاکید و توافق دو کشور بر موضوع بازارچه های مرزی اشاره کرد و افزود: با این رویکرد می توان امیدوار بود که هر چه سریعتر کار تکمیل زیرساخت های بازارچه های چنگوله و چیلات از سوی مسوولان عراقی دنبال شود و رونق اقتصادی و تجاری را در این مناطق مرزی برای دو کشور به دنبال داشته باشد.
وی اظهار داشت: طرح موضوع تعرفه های ترجیهی و همچنین استقبال از حضور سرمایه گذاران ایرانی در عراق نیز از دیگر دستاوردهای مهم سفر رییس جمهور به کشور عراق است که بر اساس آن تعرفه برخی از کالاها در صورت ترجیحی بودن با توافق مسوولان دو استان هم مرز انجام می گیرد و همچنین سرمایه گذاران استان و سایر کشور نیز از طریق استان ایلام برای انجام سرمایه گذاری در بخش های مختلف کشور عراق حضور می یابند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، استان ایلام با 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق طولانی ترین مرز، کوتاهترین و با امنیت ترین مرز با کشور همسایه دارد.
گفتنی است در ایام اربعین بیش از سه میلیون زائر و سالانه شش میلیون زائر از طریق مرز بین المللی مهران رفت و امد دارند.
همچنین سالانه بیش از یک میلیارد و 200 میلیون دلار کالا با تردد روزانه 800 کامیون کالا در این مبادی مرزی صادر می شود.
مرز بین المللی مهران در فاصله 95 کیلومتری مرکز ایلام و کوتاهترین فاصله با اماکن زیارتی و مرکز عراق قرار دارد.
7177/6034

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال