کارشناس مسایل سیاسی در گفت و گو با ایرنا مطرح کرد،

تبیین اندیشه های فقهی و سیاسی امام(ره) بر عهده سید احمد بود

تهران- ایرنا- سیدمحسن میرحسینی استاد دانشگاه معتقد است که حاج احمد آقاخمینی نگاهی ژرف نسبت به آینده داشت و در جهت حفظ و صیانت و گسترش اندیشه های فقهی و سیاسی امام (ره) از هیچ کوششی فروگذاری نکرد و با حضور تاثیرگذار خود در جامعه از جایگاه ولایت فقیه در مسیر تثبیت نظام جمهوری اسلامی دفاع کرد و توانست پیام انقلاب را به دیگر نسل ها انتقال دهد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، بیست و پنجم اسفند یادآور درگذشت یار و همراه همیشگی بنیانگذار جمهوری اسلامی است. حجت الاسلام سیداحمد خمینی عالمی ممتاز بود که در دوران انقلاب همواره علیه ظلم و فساد حکومت پهلوی ایستادگی کرد و در برهه های حساس جنگ تحمیلی حضوری تاثیرگذار در عرصه های مختلف جامعه داشت. او در دفاع از ولایت فقیه و در مسیر تثبیت آرمان های بلند انقلاب اسلامی هرگز کوتاهی نکرد. حجت الاسلام سیداحمد خمینی در 1373 خورشیدی به دلیل عارضه قلبی چشم از جهان فروبست و پیکر او در کنار بنیانگذار جمهوری اسلامی به خاک سپرده شد.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به بهانه سالروز درگذشت سیداحمد خمینی به گفت وگو با «سیدمحسن میرحسینی» کارشناس مسایل سیاسی و استاد دانشگاه پرداخت و دیدگاه های او را در این ارتباط جویا شد. در ادامه متن گفت وگو می خوانیم.

** ایرنا: تشکیل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) به وسیله حاج احمدآقا خمینی بود، ایشان ضرورت این مهم را بر چه مبنایی می دانستند؟
*** میرحسینی: از آنجا که تاریخ چراغی فرا راه آیندگان برای طی طریق در مسیر درست و اجتناب از افتادن در ورطه اتفاقات ناگوار و گم کردن راه توسط آیندگان است بنابراین در وهله نخست تدبیر حاج احمدآقا را در راه ‌اندازی موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) را می توان آینده نگری ژرف وی نسبت به اتفاقات و تحریفاتی که بعد از رحلت پدرشان می توانست بیفتد را داشت. بنیانگذاری موسسه را می توان در 2نکته اصلی از طرف حاج سیداحمد خمینی جستجو کرد؛ نخست آینده نگری در حفظ میراث مکتوب و شفاهی امام(ره) بود زیرا با توجه به شواهد و قرائن هر آن امکان تحریف یا تفسیر ناصواب آثار و سخنان امام(ره) وجود داشت و این مؤسسه می توانست جلوی این کار را بگیرد از طرف دیگر به علت اینکه امام خمینی(ره) تألیفات علمی زیادی در حوزه هایی مانند فقه و اصول؛ فلسفه و عرفان؛ و علوم معقول و منقول داشتند بنابراین حفظ و جمع آوری این آثار علمی و تدوین آنها در قالب مجموعه کتاب های حوزوی نیز از اهداف دیگر او در تشکیل موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) بود و در این راستا احمد آقا در نامه ای به پدر، درخواست کسب مجوز تاسیس موسسه را برای حفظ و تنظیم آثار کردند و مجوز لازم را از ایشان گرفتند.

برگزاری همایش ها و کارگاه های علمی تبیین اندیشه های فقهی و سیاسی امام(ره) جمع آوری و تدوین و انتشار تقریرات کلاس های درس ایشان در حوزه علمیه، جمع آوری و انتشار خاطرات شاگردان امام؛ رسوخ اندیشه های پدر به مراکز علمی و دانشگاهی از جمله ایجاد واحد درسی در دانشگاه ها تحت عنوان «وصایای امام»، حمایت از پایان نامه های دانشجویان ارشد و دکتری مرتبط با موضوعات اندیشه های امام(ره) چه از لحاظ مالی و چه از بعد معنوی در اختیار گذاشتن منابع دست اول و ترجمه کتب و آثار امام به زبان های زنده دنیا مانند انگلیسی و عربی و روسی توانسته است در جهت حفظ و صیانت و گسترش اندیشه های امام (ره) که مورد نظر حاج سید احمد نیز بود گام هایی ارزنده بردارد.

** ایرنا: از حاج احمد خمینی به عنوان یار و مشاور امام(ره) یاد می کردند و رابط بسیاری از علماء و بزرگان بودند، این اعتماد از کجا نشات می گرفت؟
*** میرحسینی: با نگاهی به تاریخ مبارزات حاج احمدآقا مشاهده می شود که پس سید مصطفی خمینی پسر ارشد امام(ره)، احمد آقا همواره یار و همراه امام(ره) بوده و به خصوص زمانی که امام(ره) در نجف بود وی نقش فعالی را به عنوان کانال ارتباطی میان پدر و علماء و مردم و مبارزین داخل کشور ایفا کرد و توانست خلأ وجود سید مصطفی را پر کند. از سوی دیگر اگر به اسناد ساواک در مورد حاج احمد آقا نگاهی بیندازیم دیده می شود تمامی تحرکات وی همواره زیر نظر ساواک بوده است. از جمله بخشنامه خیلی محرمانه سال 1344 خورشیدی سپهبد نصیری رییس ساواک به شهربانی کشور است. حساسیت ساواک به وی اهمیت نقش مرحوم احمد آقا را به عنوان فردی امین و مطمئن برای امام(ره) می رساند او در همه مراحل همراه امام بود؛ در تبعید به عراق و ترکیه و در نهایت در سفر به پاریس سید احمد خمینی برنامه‌ ریزی و تنظیم امور بیت و دفتر پدر و برگزاری مصاحبه‌های مطبوعاتی و ارتباط با گروه های مبارز داخلی را بر عهده داشت. قبل از آن نیز وی در 1352 خورشیدی سفری به لبنان داشت و با علماء جبل عامل به خصوص امام موسی صدر و شهید چمران ملاقات کرد و مسایل مختلف منطقه و وضعیت شیعیان و مبارزه‌ای که در پیش روی داشتند با آنان در جهت پیگیری اهداف نهضت امام مشورت می کرد. بنابراین نگاهی کوتاه به عملکرد آن حاج احمدآقا در ارتباطات بسیار مهم و سری با بسیاری از مراجع دینی و سیاسی و مبارزین داخل و خارج کشور اعتماد فراوان امام(ره) را به او می رساند همانگونه که پدر در وصف وی می گویند: «من خدای قاهر حاضر منتقم را شاهد می‌گیرم که احمد از آن روزی که در کمک اینجانب در بیرونی مشغول اداره امور من بوده تا الآن که این ورقه را می‌نویسم قدمی یا قلمی برخلاف گفتار و نوشتار من برنداشته و با وسواس عجیب در تمامی گفتارهای من یا نوشته‌های من سعی کرده که حتی یک کلمه بلکه گاهی یک حرف را که به نظر او محتاج به اصلاح است بدون اذن من تصرف نکند».

** درباره فعالیت های سید احمد خمینی در سال های مبارزه برای پیروزی انقلاب اسلامی و اقدام های موثر او در دوران جنگ تحمیلی توضیح دهید؟
*** میرحسین: نقش او در پیروزی انقلاب نقش پررنگ تر می شود. حجت الاسلام سیداحمد خمینی در دوران سخت جنگ با عراق در کنار دیگر مشکلات اوایل انقلاب که کشور درگیر آن بود نقش محوری داشته و در واقع رابط اصلی میان امام(ره) و فرماندهان جنگ بود. وی مشاوری امین برای امام(ره) در کسب آخرین وضعیت جبهه های جنگ و ابلاغ پیام های نظامی رهبر کبیر انقلاب اسلامی در امور جنگ به فرماندهان نظامی و نیز شرکت در جلسات فرماندهان ارشد نظامی و انتقال نتایج جلسات به امام و ارائه نظر مشورتی خود در امور جنگ به پدر و شورایعالی جنگ بود. وی همچنین وظیفه گزارش صحیح واکنش مردم و گروه های سیاسی داخلی و نیز کشورها و مجامع و سازمان های بین المللی در خصوص جنگ به فرماندهی کل قوا را بر عهده داشت.

** ایرنا: کمک و دستگیری از نیازمندان از جمله اقدامات شایشه حاج احمد آقا خمینی به شمار می رفت که زبانزد خاص و عام بود، این مساله که او بر آن تاکید زیادی داشت و به دیگران نیز گوشزد می کرد از کجا نشأت می گرفت؟
*** میرحسینی: آنچه که در وصف حاج احمد خمینی نقل می شود این است که در وی حالت های زهد و رهبانیت و راز و نیاز با خدا بسیار دیده می شد و او این مسایل را در خود نهادینه کرده بود. او در سال های آخر عمر مسافرت های مختلفی به استان های محروم کشور داشت و در حد توان بسیاری از مشکلات محرومان و روستانشینان را مرتفع می کرد و در جهت تحصیل افراد بی بضاعت تلاش وافری داشت تا اینگونه سیره امام و خط انقلابی که امام(ره) آنرا ترسیم کرده بودند را به مرحله اجرا دربیاورد.

پژوهشم**9117**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال