نواصولگرایی به دنبال ارائه گفتمانی جدید در عرصه سیاست

تهران- ایرنا- جریان نواصولگرایی با نام محمد باقر قالیباف، شهردار سابق تهران گره خورده است؛ جریانی که زمزمه های ایجاد آن پس از انتخابات ریاست جمهوری 1396 آغاز شد و مدعی ارائه گفتمانی جدید در عرصه سیاست ورزی در ایران است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، نواصولگرایی جریان نوظهوری است که پس از انتخابات ریاست جمهوری پیشین کلید خورد و از مهر ماه سال جاری با انتشار مانیفست خود اعلام موجودیت کرده است. مبدعان این ایده اعتقاد دارند باید طرحی نو در عرصه سیاست ورزی درانداخت و تاکنون هم در همین راستا حرکت کرده اند.
«محسن پیرهادی» دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت هفته پیش از بررسی مانیفست نواصولگرایی با برخی اعضای جمنا خبر داده و گفته است که هدف ما از انتشار این مانیفست، مقاصد کوتاه مدت نیست.
آن گونه که دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت می گوید هدف نواصولگرایان صرفا فعالیت های انتخاباتی نیست، بلکه آنها قصد دارند گفتمانی جدید در عرصه سیاسی کشور ایجاد کنند.
به گفته این فعال سیاسی اصولگرا مانیفست نواصولگرایی، محتوایی صرفاً سیاسی و انتخاباتی نیست که کارکرد چند روزه و چند ماهه داشته باشد، بلکه منشوری عقیدتی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است و به زعم ما، ترجمان گفتمان انقلاب اسلامی به زبان امروز است. ما معتقدیم اهرم‌های بقا و شکوفایی انقلاب اسلامی، همان دلایل به وجود آورنده آن است و باید در چهل سالگی آن حرکت عظیم الهی، انقلاب اسلامی به زبان امروز برای عموم بیان شود.
اواخر تیر ماه 1396 محمد باقر قالیباف، در نامه ای خطاب به اصولگرایان تصمیم‌گیری در رأس جریان اصولگرایی را دچار اختلال دانست، او در نامه‌اش نوشت که نحوه کنش اصولگرایان باید تغییرات اساسی داشته باشد و این تغییرات را یکی از مطالبات اصلی امروز جوانان مؤمن و دلسوز انقلاب و کشور دانست. شهردار سابق تهران تأکید کرد که اصولگرایی باید هرچه زودتر با حفظ مبانی و ارزش‌های انقلابی جمهوری اسلامی، حرکت در راستای نواصولگرایی را آغاز کند.
«امیر محبیان» تحلیلگر مسائل سیاسی این نوگرایی در مانیفست جمعیت پیشرفت و عدالت را از دو منظرمی توان مورد توجه قرار داده است. به اعتقاد وی «اگر نواصولگرایی را به معنای بازتعریف ارزش ها، باورها، مفاهیم و رویکردها در نظر بگیریم با توجه به تغییر شرایط زمانی می توان گفت بسیاری از رویکردها باید تغییر کند چرا که نسل نوین جامعه با تغییرات جدیدی مواجه شده از این رو نیازمند پاسخگویی براساس تحولات جدید دنیای امروز است چرا که نیازها و مطالبات جدیدی مطرح شده است که لازم است جامعه نسبت به این مطالبات مواضع قابل قبولی اتخاذ کند».
این فعال سیاسی اصولگرا می گوید: «اگر معنای گفتمان نواصولگرایی این است که تعریف مجددی از رویکردها و آرمان های کلان اصولگرایی همچون حفظ ارزش های اسلام، انقلاب و ایران؛ ارزش های مبتنی بر آرمان های انقلابی ارائه دهد و بناست با ارائه تعریف جدیدی از آنها کارکرد وکاربرد اصولگرایی را بهتر وموثرتر کند، این تعریف از نواصولگرایی قابل قبول و تایید شدنی است».
اما اصلاح و تغییر در جریان اصولگرایی پیش از این نیز توسط بسیاری از چهره های اصولگرا مطرح شده بود.«ناصر ایمانی»، فعال سیاسی اصولگرا در این مورد می‌گوید:«هردو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا باید پوست اندازی کنند، اما هر جریان از جنبه‌های متفاوتی باید پوست اندازی کند».
او می‌گوید:«اساسا مبانی نظری اصولگرایان در برخی حوزه‌ها مثل حوزه حکومت، نوع نگاه آن‌ها به حکومت و نقش مردم در حکومت باید دچار نوعی تحول شود. از طرف دیگر اصولگرایان در جذب افکار عمومی ضعیفند که این هم به مبانی نظری آن‌ها برمی‌گردد. استراتژی و تاکتیک‌های آن‌ها در زمان‌های مختلف کارآمد نیست. بعضا در استراتژی‌ها و تاکتیک‌های خود متصلبند و این تصلب قدرت مانور را از آن‌ها می‌گیرد».
به نظر می رسد ایراداتی که ایمانی در مورد تصلب جریان اصولگرایی و ارتباط ضعیف آن با افکار عمومی مطرح می کند دقیقا همان مسائلی است که نواصولگرایان به دنبال برطرف کردن آن هستند.
در این راستا دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت می گوید:«مانیفست نواصولگرایی به‌ صراحت در مورد سازوکارهای ائتلافی، وحدت‌های شبه انتخاباتی، رویکردهای غیرمسئولانه در کنش سیاسی، تصمیم‌گیری‌های غیرمردمی، بالا به پایین، دستوری و پشت درهای بسته انتقاد دارد».
جوانگرایی و خودانتقادی دو اصل بنیادین مانیفست نواصولگرایی است و به نظر می رسد تعدادی زیادی از جوانان فعال اصولگرا استقبال خوبی از این جریان کرده اند. از سوی دیگر محمدباقر قالیباف مبدع جریان نواصولگرایی یکی از قدرتمند ترین مردان اصولگرا است که جایگاهی مناسب در انتخابات ریاست جمهوری از سال 84 تا به امروز داشته است و جزو امید‌های جریان اصولگرا برای کارزار 1400 محسوب می‌شود.
در چنین شرایطی باید تا نخستین انتخابات در جمهوری اسلامی که قرار است اسفندماه سال آینده برگزار شود جریان نواصولگرا چه رویکردی را در دستور کار قرار خواهد داد.عملکرد این جریان در ماه های پیش رو نشان خواهد داد که آیا آن طور که محسن پیرهادی دبیر کل جمعیت پیشرفت و عدالت گفته هدف نواصولگرایان فعالیت های انتخاباتی است یا واقعا آنها قصد دارند گفتمانی جدید در عرصه سیاسی کشور ایجاد کنند.
سیام**ن.ا**2021**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال