ترامپ گسترش تمایلات نژادپرستانه در جوامع غربی را منکر شد

تهران – ایرنا – «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با انکار انگیزه های نژادپرستانه در حمله تروریستی نیوزیلند گفت که ملی گرایی افراطی و برترپنداری سفید پوستان را معضلی رو به گسترش نمی‌داند.

به گزارش ایرنا به نقل از واشنگتن پست، وی که جمعه در مراسم وتوی طرح لغو وضعیت اضطرار ملی سخن می‌گفت، در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص تهدید نژادپرستی گفت: فکر می‌کنم مشکل تنها در مورد یک گروه کوچک است که دارای مشکلات بسیار جدی است.
ترامپ همچنین درخصوص مطلب منتسب به یکی از مهاجمان نیوزیلند که وی را مورد ستایش قرار داده بود، اظهار بی‌اطلاعی کرد.
این نخستین بار نیست که رئیس جمهوری آمریکا به سبب سخنان و اعمال خود، متهم به تشویق و تحریک گروه‌های نژادپرست و افراطی می‌شود و در عین حال از انتقاد و اشاره صریح به انگیزه‌های نژادپرستانه و مهاجرستیز آن‌ها پرهیز می کند.
از جمله موارد مشابه، گردهمایی سال 2017 برترپنداران سفیدپوست در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا است که ترامپ به موجب عدم محکومیت صریح آن، هدف انتقادهای بسیاری قرار گرفت.
رسانه‌های آمریکایی روز جمعه با مقایسه این رویداد با حادثه تروریستی حمله به مساجد نیوزیلند، خطر گسترش اسلام‌هراسی و نفرت‌پراکنی نسبت به ادیان و اقوام را یادآور شدند.
فرد یا افرادی مسلح روز جمعه با حمله به دو مسجد در شهر کرایست چرچ نیوزیلند، نمازگزاران را به گلوله بستند.
در این حادثه تروریستی که یکی از افراد مهاجم آن را به صورت زنده در صفحه فیس‌بوک خود پخش می‌کرد، 50 تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.
حال دست کم دو نفر از مجروحان وخیم گزارش شده است.
مظنون اصلی، برنتون تَرنت 28 ساله اهل استرالیا است که پیشتر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در سرزمین‌های اروپایی ابراز خشم کرده بود.
تصویری که در رسانه‌ها منتشر شده است، نشان می‌دهد که او نام مهاجمان مسلحی را که در سال‌های گذشته، مهاجران و مسلمانان را در کشورهایی همچون سوئد و کانادا هدف حمله قرار بودند، روی سلاح خود حکاکی کرده بود.
ترنت صبح شنبه (به وقت محلی) تفهیم اتهام شد و 5 آوریل (16 فروردین 1398) به عنوان تاریخ نخستین جلسه محاکمه وی تعیین شد.
شبس ** 9386 **1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال