مخالفان الجزایری خواستار برکناری نظام حاکم شدند

تهران-ایرنا- مخالفان الجزایری برای چهارمین جمعه متوالی با برگزاری تظاهرات علیه عبدالعزیز بوتفلیقه رییس جمهوری این کشور ضمن تاکید بر مخالفت با تصمیمات اخیر وی، خواستاری کنار رفتن نظام حاکم الجزایر شدند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه امروز (جمعه) گزارش داد که صدها نفر از معترضان الجزایری امروز نیز برای چهارمین هفته متوالی با برگزاری تجمع در میدان البرید المرکزی واقع در مرکز الجزیره پایتخت این کشور و سایر استان ها، علیه بوتفلیقه تظاهرات کردند.
مردم الجزایر با سر دادن شعارهایی علیه بوتفلیقه با تصمیمات اخیر وی مخالفت کردند و آن را مقدمه تمدید چهارمین دوره ریاست جمهوری وی بدون برگزاری انتخابات عنوان کردند.
رئیس جمهوری الجزائر روز دوشنبه گذشته تحت فشار مخالفان، ضمن انصراف از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد که زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به تعویق افتاده است.
انصراف وی از نامزدی در انتخابات، خشم مخالفان را کاهش نداده است و برعکس بر آتش تظاهرات معترضان دمیده است. مخالفان، تصمیمات اخیر بوتفلیقه را نوعی فریب برای باقی ماندن در قدرت می دانند.
این در حالی است که کارمندان شرکت ملی نفت و گاز الجزایر (سونتراک) در دو منطقه 'حاسی مسعود' و 'حاسی الرمل' دو منطقه مهم نفتی و گازی الجزایر نیز در اعتراض به تصمیمات اخیر رئیس جمهوری کشورشان تظاهرات کردند.
مخالفان الجزایری همچنین علیه امانوئل ماکرون رئیس ‌جمهوری فرانسه که چند روز پیش از تصمیمات بوتفلیقه و استمرار نظام وی حمایت کرده بود، شعارهایی سر دادند.
فعالان شبکه های مجازی با انتشار ویدئوهایی در فیس بوک نوشتند که مناطق 'القبائل' در استان بجایه و 'مشداله' در استان البویره در شرق پایتخت نیز شاهد اعتراضات گسترده مردمی علیه بوتفلیقه بود.
الجزایر از سوم اسفندماه صحنه تظاهرات در مخالفت با تصمیم بوتفلیقه برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است 18 آوریل (29 فروردین) آینده در این کشور برگزار شود.
هزاران نفر از مردم الجزایر طی روزهای اخیر در اعتراض به نامزدی دوباره بوتفلیقه به خیابان ها آمدند و خواستار کنار رفتن او از عرصه قدرت شدند.
بوتفلیقه هشتاد و یک ساله در سال 2013 دچار سکته مغزی شد و از آن زمان به ندرت در مجامع عمومی حاضر می شود.
وی که برای درمان و انجام آزمایش های پزشکی به سوییس رفته بود، چند روز پیش به کشورش بازگشت.
بوتفلیقه رئیس جمهوری کنونی الجزایر از سال 1999 تاکنون به مدت چهار دوره متوالی قدرت را در این کشور در دست داشته است و اکنون نیز برخی احزاب و شخصیت های الجزایری خواستار نامزدی او برای این انتخابات هستند.
خاورم**9329**1275

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال