اردوغان: گسترش و تشویق اسلام‌هراسی در جهان ابعاد کشتارجمعی یافته است

تهران- ایرنا- رئیس جمهور ترکیه با محکوم کردن حملات امروز به مساجد در نیوزیلند تصریح کرد که گسترش و تشویق اسلام‌هراسی در جهان از محدوده آزار و اذیت فردی فراتر رفته و ابعاد کشتارجمعی یافته است.

به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی در روز جمعه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ضمن محکوم کردن شدید حملات تروریستی امروز به دو مسجد در نیوزیلند و اعلام همدردی با بستگان قربانیان این مطالب را عنوان کرد.
اردوغان با بیان اینکه حملات تروریستی امروز به مساجد در نیوزیلند بر اساس برنامه‌ریزی طولانی مدت انجام گرفته است، تاکید کرد: هرگز نمی‌توان این این اقدام تروریستی را ناشی از یک رفتار و تصمیم گیری ناگهانی دانست و بر آن سرپوش گذاشت.
وی ادامه داد: تمامی جهان به ویژه کشورهای غربی را برای اتخاذ تدابیر در برابر این روند خطرناک که تمامی بشریت را تهدید می کند، فرا می خوانیم.
رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت: رویکرد مهلکی که ترکیه و شخص بنده را هدف قرار داده همانند سرطان در جوامع غربی در حال گسترش است.
برنتون تارانت عامل اصلی این عملیات، پیش از این اقدام مانیفستی را منتشر کرد.
در بخشی از این مانیفست که خطاب به مردم ترکیه نوشته شده، آمده است: «می‌توانید در قسمت شرقی خاک خود با آرامش زندگی کنید، به شما آسیبی نخواهد رسید. اما هرگز در سمت غرب (بخش اروپایی استانبول) جایی را برای زندگی انتخاب نکنید. همچنین در اروپا نیز ساکن نشوید، زیرا شما را خواهیم کشت.»
این تروریست در مانیفست خود ادامه داده است: «ما به کنستانتینو پولیس (قسطنطنیه سابق و استانبول فعلی) خواهیم آمد و همه مساجد و مناره‌های شما را ویران می‌کنیم. ایاصوفیه از مناره‌ها پاکسازی خواهد شد و کنستانتینوپولیس (استانبول) بار دیگر مسیحی خواهد شد.»
براساس آخرین آمار دست‌کم 49 نمازگزار در حمله مسلحانه تروریستی امروز به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزیلند حین اقامه نماز جمعه جان خود را از دست داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی «آیسسکو» نیز پیش از این اعلام کرده بود که قتل عام در مساجد نیوزیلند جنایت علیه بشریت و نتیجه اظهارات اسلام هراسانه است.
خاورم**1144

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال