اعتراض ویکی پدیا به قانون جدید مالکیت معنوی در اتحادیه اروپا

تهران- ایرنا- ویکی پدیای آلمانی اعلام کرد که در اعتراض به قانون جدید اتحادیه اروپا پیرامون مالکیت معنوی در سامانه های برخط، پنجشنبه آینده به مدت 24 ساعت از دسترس خارج می شود.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا به نقل از روزنامه واشنگتن پست، قانونی جدید در اتحادیه اروپا که بهار آینده به رای گذاشته می شود، اعتراض برخی ناشران برخط از جمله ویکی پدیا را برانگیخته است.
همچنین نسخه زبان آلمانی ویکی پدیا در تلاشی برای ساماندهی اعتراض علیه این قانون، اعلام کرده که پنجشنبه آینده به مدت 24 ساعت از دسترس خارج می شود.
در صورتی که قانونگذاران اتحادیه اروپا چنین قانونی را تصویب کنند، شبکه های اجتماعی عمده همچون فیسبوک و توئیتر مسئول نقض حقوق مالکیت معنوی از سوی کاربرانش شناخته می شوند.
به نوشته واشنگتن پست، این شبکه ها طبیعتا برای جلوگیری از چنین اتفاقی اقدام به نصب فیلترهای هوشمند محتوا برای بررسی نقض احتمالی این قانون در فایل ها و محتواهای بارگیری شده از سوی کاربرانشان می کنند.
در حالی که این قانون مورد حمایت برخی از انجمن های هنری و شرکت های انتشاراتی است، منتقدان آن معتقدند که فیلترهای هوشمند محتوای بارگذاری موجب اختلال در گردش آزاد اطلاعات برخط می شود.
واشنگتن پست به استفاده کاربران از تصاویر متحرک و نقل قول ها و شعارها در شبکه های اجتماعی مثل توئیتر و فیسبوک در مباحث سیاسی اشاره کرد که می تواند تحت قانون جدید به عنوان نقض حقوق مالکیت معنوی شناسایی شود.
روی کاغذ، قانون اتحادیه اروپا استفاده از محتواهای دارای مالکیت معنوی را در صورت ذکر منبع آن مجاز می داند، اما فیلترهای هوشمند در عمل نمی توانند ذکر منبع را تشخیص دهند.
«دیوید کای» گزارشگر ویژه سازمان ملل در آزادی بیان در این باره گفت که اعتماد نابجا به فناوری های فیلترینگ می تواند خط خطا در تشخیص نقض قانون و سنسور را افزایش دهد.
شبد**9416**1010

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال