حرکت ناتو به سمت تامین خواسته ترامپ برای افزایش بودجه نظامی

تهران - ایرنا - تعداد بیشتری از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در اروپا در سال 2018 هزینه های دفاعی را افزایش دادند اما تنها شش کشور هدف مورد نظر آمریکا را تامین کردند .

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز ، کشورها منطقه بالتیک ، لهستان و هلند بودجه نظامی را به میزان زیادی افزایش دادند اما آلمان در این زمینه از دیگر کشوها عقب مانده است.
متحدان اروپایی آمریکا در سازمان ناتو تلاش کرده اند تا تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را بی اثر کنند. ترامپ سال گذشته خواسته بود که کشورهای عضو هدف مورد نظر مبنی بر اختصاص دو درصد تولید اقتصادی به بودجه دفاعی را دو برابر کنند. این کشورها می گویند که امنیت صرفا به مساله هزینه ها مربوط نیست.
گزارش سال 2018 سازمان ناتو که روز پنجشنبه منتشر شد نشان داد که این سازمان به هدف اختصاص 2 درصد از تولید ناخالص ملی به بخش دفاع نزدیکتر شده است و متحدان اروپایی به رقم 1.51 درصد رسیده اند که بیشترین میزان هزینه دفاعی در پنج سال گذشته است.
'ینس استولتنبرگ' دبیر کل ناتو در یک کنفرانس خبری گفت: ما با یک تناقض رو به رو هستیم ؛ در زمانی که برخی ها قدرت پیوند فراآتلانتیک را مورد تردید و پرسش قرار می دهند ، ما در واقع همکاری بیشتری نسبت به گذشته داریم.
ترامپ به عنوان رهبر واقعی (دوفاکتو) ناتو موضوع هزینه های دفاعی را به یکی از اولویتها تبدیل کرده و ارزش ناتو برای واشنگتن را مورد تردید قرار داده است.
هزنیه دفاعی سال گذشته میلادی در کشورهای منطقه بالتیک ، بلغارستان و هلند حدود 20 درصد افزایش یافت ؛ اما تنها کشورهای استونی ، یونان ، لهستان ، لتونی ، لیتوانی و انگلیس هدف 2 درصدی را محقق کردند. رومانی نیز به تحقق این هدف نزدیک شده است. این در حالی است که هزینه دفاعی در کشور کانادا سال گذشته حدود 11 درصد کاهش داشته است.
در اروپا نیز کشور آلمان سال گذشته حدود 1.5 میلیارد یورو بیشتر در بخش دفاعی هزینه کرد هزینه دفاعی این کشور در حد 1.23 درصد از تولید ناخالص داخلی ثابت بود. به این ترتیب کشور آلمان با داشتن بزرگترین اقتصاد اروپا در قعر جدول هزینه دفاعی است که بسیار پایینتر از آمریکا با 3.39 درصد تولید ناخالص داخلی قرار می گیرد.
'ریچارد گرنل' سفیر آمریکا در آلمان نیز بتازگی از تعهد دولت برلین برای افزایش تدریجی بودجه نظامی تا حد 1.5 درصد تا سال 2024 انتقاد کرد و مدعی شد: اکنون زمان تضعیف 'ناتو' نیست.
در سال 2014، کشورهای عضو ناتو توافق کردند که هدف این سازمان در خصوص اختصاص 2 درصد از تولید ناخالص داخلی به بخش نظامی را تا سال 2024 محقق کنند و دولت آلمان نیز متعهد به پیگیری تعهدات خود شده است اما برخی چهره های سیاسی در آلمان با این کار در شکل کنونی آن مخالف هستند و می گویند که عوامل دیگر از جمله کمک های انسانی و برنامه های ایجاد ثبات در مناطق جنگی هم باید در نظر گرفته شود.
در این حال سفیر آمریکا در آلمان با تکرار نظری مشابه ترامپ گفت: کاملا درک می کنم که مردم آلمان خواستار هزینه بیشتر داخلی بجای هزینه نظامی هستند؛ مالیات دهندگان آمریکا هم همین را می خواهند اما مالیات دهندگان آمریکا هزینه 33 هزار نیروی آمریکایی در آلمان را تامین می کنند. این بحث هزینه های داخلی در مقابل هزینه نظامی در آمریکا نیز مطرح است.
این در حالیست که دولت آمریکا به متحدان خود در ناتو هشدار داده که اگر هزینه های نظامی خود را افزایش ندهند آمریکا نیز تعهدات خود به ناتو را 'تعدیل' خواهد کرد.
اروپام**1078**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال