دفاعی در هفته ای که گذشت؛ از خط تا نشان

تهران- ایرنا- نمایش توانمندی های جدید در خط عملیاتی نیروهای مسلح و اعطای نشان ذوالفقار به فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مهمترین اخبار نظامی هفته گذشته محسوب می شوند.

به گزارش پنجشنبه خبرنگار دفاعی ایرنا، اعطای نشان ذوالفقار توسط فرمانده معظم کل قوا به سردار سرلشگر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از مهمرین اخبار نظامی کشور در هفته گذشته بود.
نشان ذوالفقار که شامگاه یکشنبه به سرلشگر سلیمانی اعطا شد، پرافتخار ترین نشان نظامی ایران است که پس از انقلاب برای نخستین بار توسط رهبری به سرلشگر سلیمانی اعطا می شود.
پیش از این پر افتخار ترین نشان نظامی ایران فتح بود که سلیمانی سه نمونه از آن را بر سینه داشت.
اهدا این نشان لیاقت به سردار سلیمانی از سوی مقامات و مسوولان لشگری و کشوری و نیز شخصیت ها مورد استقبال قرار گرفت و فعالان سیاسی با انتشار پیام هایی این موفقیت را به سردار سلیمانی تبریک گفتند. خبرگزاری ها و کانال های خبری داخلی و خارجی نیز به انعکاس این خبر پرداختند.

** پاسخی محکم به اقدام علیه کشتیرانی ایران می دهیم
خبرساز ترین موضوع نظامی کشور در هفته گذشته واکنش وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به تهدید صادرات نفت ایران از سوی رژیم صهیونیستی بود.
«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی 15 اسفند ماه در اظهاراتی صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران را 'قاچاق نفت' خطاب کرد و با تهدید تلویحی نفتکش های ایرانی گفت: نیروی دریایی اسرائیل می‌تواند در صورت لزوم جلوی قاچاق نفت ایران را بگیرد.
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفت وگو با ایرنا، در پاسخ به این تهدیدات گفت: قطعا اگر چنین قصدی داشته باشند این موضوع به عنوان یک ناامنی بین المللی و راهزنی تلقی خواهد شد.
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران توان لازم برای برخورد با این موضوع را دارد و در صورت بروز، محکم به آن پاسخ خواهد داد؛ علاوه بر این جامعه بین المللی نیز آن را نخواهد پذیرفت.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه با تمام توان و اقتدار از خطوط کشتیرانی خود در قبال مخاطره های مختلف حمایت می کنیم، افزود: قطعا نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران این توان را دارند که در صورت هرگونه تهدید احتمالی از خطوط کشتیرانی کشور به بهترین شکل حمایت کنند.
این مقام ارشد نظامی ایران گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قطعا امنیت خطوط کشتیرانی و امنیت آب راه های بین المللی را برای خود و تمام کسانی که در حوزه مسئولیت امینی ما حرکت می کنند، با اقتدار تامین خواهند کرد.

**حمله ناکام دزدان دریایی به نفتکش ایرانی
در این هفته یک فروند کشتی نفت کش ایرانی در محدوده تنگه باب المندب واقع در خلیج عدن مورد تعرض 11 فروند قایق دزدان دریایی قرار گرفت که با اقدام به موقع تیم تکاوران محافظ کشتی های تجاری مستقر در شصتمین ناو گروه نیروی دریایی نجات یافت.
نفت کش نجات یافته حامل بیش از یکصد و پنجاه هزار تن مواد نفتی بود که به سلامت به مسیر خود ادامه داد.
ناوگروه شصتم نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن بایندر؛ ناو لجستیکی بوشهر و ناو پشتیبانی لاوان در سوم بهمن سال جاری جهت ماموریت دریانوردی به دریا اعزام شد.

**رونمایی از ناوگان پهپادهای بمب افکن
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز امروز با انتشار اطلاعات و تصاویری از رزمایش اخیر خود در خلیج فارس از ناوگان پهپادهای بمب افکن خود رونمایی کرد.
برای نخستین بار تعداد 50 فروند هواپیمای بدون سرنشین تهاجمی 170 RQ ایرانی همراه با تعدادی دیگر از پهپادهای تهاجمی و رزمی شرکت کردند.
این برای نخستین بار در ایران و نیز کشورهای دیگر است که این تعداد پهپاد همزمان در یک عملیات تهاجمی - رزمی، در فاصله بیش از یکهزار کیلومتر دورتر از هدف همزمان پرواز و در یک زمان مشخص با حضور روی اهداف از پیش تعیین شده آنها را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده و منهدم کرد.
سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به اینکه همه فناوری های توسعه این پهپادها در مرکز تحقیقات و سازمان خودکفایی این نیرو طراحی، تولید و عملیاتی شده است، گفت: خدای بزرگ را شاکریم که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سایه تدابیر و منویات حکیمانه و دوراندیشانه مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا امروز دارنده بزرگترین ناوگان هواپیمای بدون سرنشین بمب افکن تهاجمی در منطقه است.
سردار حاجی زاده تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این رزمایش قدرت طراحی و برنامه‌ریزی پرواز همزمان پهپادها در یک منطقه جغرافیایی بسیار کوچک است که طلوع یک قدرت هوایی جدید را در ایران اسلامی رقم زده است.
وی با اشاره به اینکه نیروها و پرنده های شرکت کننده در این رزمایش شامل یگان‌های پهپادی سپاه در استان های خوزستان، بوشهر ، فارس و هرمزگان می باشد، افزود: پهپاد های شرکت کننده در نقاط متعدد به صورت همزمان به سمت منطقه تعیین شده در جزیره بنی فارو حرکت کردند و اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار دادند و آنها را منهدم کردند.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به شرکت برخی پهپادهای مدل مشابه MQ1 آمریکایی در این رزمایش تاکید کرد: این اقدام سیلی محکمی به گوش استکبار است و به آنها یادآوری می کند پول های گزافی که در منطقه هزینه می کنند، این نتایج را برای شما به بار می آورد.

**کرار می آید
فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ظهر پنجشنبه با اعلام اینکه تانک کاملا بومی ایران سال آینده عملیاتی می شود، اخبار مهم خط عملیاتی نیروهای مسلح در این هفته را کامل کرد.
امیر سرتیپ کیومرث حیدری در گفت وگو با ایرنا، اظهار داشت: تانک کاملا بومی ایران تحت عنوان کرار در حال تولید انبوه است و در سال 98 توسط یگان های زرهی نیروی زمینی ارتش به کار گرفته می شود.
کرار که اسفند 98 رونمایی شد و اکنون در کارخانه های صنایع زرهرن بنی هاشم در حال تولید انبوه است، مجهز به سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله یاب لیرزی، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز است.
فرمانده نیری زمینی ارتش، کرار را «دارای ویژگی های منحصر به فرد» توصیف کرد و گفت: برخی قابلیت های بومی و منحصر به فرد در این تانک به کار رفته اند که آن را نسبت به نمونه های پیشرفته برتر و منحصر به فرد می کنند.
بر اساس اطلاعاتی که وزارت دفاع تا کنون از کرار، منتشر کرده است، این تانک قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق آن، امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده را از دو سایت موازی دارد.
کرار از سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف بهره می برد، در حوزه تحرک توانمندی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت در زیر آب را دارد و مجهز به سامانه ناوبری و نمایش آن برای راننده تانک است.
پوشش زرهی کرار قابلیت ویژه ای را به آن می دهد، به نحوی که در حوزه بقا و ماندگاری به حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌ های ضد زره مجهز شده است و با استتار در برابر انواع سلاح های ضد زره، محافظت می شود.
استتار چند طیفی، مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ های الکترونیکی از دیگر ویژگی‌های کرار هستند.

**نشست بین المللی مین زدایی
در این هفته وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همایش بین المللی مین زدایی را با مشارک صلیب سرخ جهانی و کمیته مقابله با مین سازمان ملل برگزار کرد.
وزیر دفاع در این همایش گفت: مساحت زیادی از کشور در دوران جنگ تحمیلی به مین و مواد منفجره ای آلوده شد که بسیاری از قدرت ها در اختیار صدام قرار داده بودند.
امیر حاتمی به تلاش های ایران در راستای پاکسازی مناطق آلوده به مین اشاره کرد و یادآور شد: در 12 سال اخیر 93 شهید و 125 جانباز در راه مقابله با مین تقدیم‌ کشور کردیم.
وزیر دفاع مین زدایی را نماد بشر دوستی دانست و خاطرنشان کرد: محرومیت ها در راستای پاکسازی مناطق آلوده به مین همچون تحریم ها مانع جمهوری اسلامی ایران نشدند، ما علم لازم را کسب و نیازهای خود را تامین کردیم.
وی به همکاری کمیته پاکسازی مین سازمان ملل با ایران اشاره کرد و گفت: خوشحالیم که بخش هایی از سازمان ملل به ما کمک می کنند اما متاسفم که بخش های دیگر همچون شورای امنیت تدبیر غلط می اندیشند؛ به ما می گویند شما نباید موشک و تسلیحات دفاعی داشته باشید اما در کنار آن به کشورهای صاحب کارخانه های بزرگ ‌تسلیحات اجازه می دهند منطقه را مملوع از سلاح کنند.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: جمهوری اسلامی ایران دیگر ‌اجازه نمی دهد جنگی رخ دهد، از این رو برای حفاظت از صلح و امنیت حتما توان دفاعی خود را افزایش می دهیم.

**ایران آماده همکاری های بین المللی برای مین زدایی است
معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه نیز در این نشست در راستای تحقق اهداف انسان دوستانه، آمادگی ایران را برای همکاری های بین المللی در زمینه پاکسازی مناطق آلوده به مین و بقایای جنگی اعلام کرد.
غلامحسین دهقانی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان مین، تاکنون تلاش‌های بسیاری را در راستای پاکسازی مناطق آلوده انجام داده و در این راستا با محوریت مرکز مین‌زدایی کشور یک برنامه ملی تهیه شده است.
معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه با اعلام این که ایران در حوزه مین‌زدایی به دانش بومی و بروز دست یافته است، گفت: افتتاح مرکز بین المللی آموزش مین‌زدایی در ایران می‌تواند قدمی بزرگ در این راستا باشد؛ وزارت امور‌خارجه هم به سهم خود آماده برقراری این تعاملات بین کشورهاست.
دهقانی اظهارداشت: البته ما این گله‌مندی را داریم که نهادهای بین‌المللی در حوزه مین‌زدایی آنطور که باید به ما کمک نکردند و امیدواریم شاهد همکاری جدی نهادهای بین المللی در این حوزه باشیم.

**صلیب سرخ پروژه آگاه سازی خطر مین را در ایران اجرا می کند
همچنین نماینده کمیته بین المللی صلیب سرخ در این نشست اعلام کرد: این سازمان بین المللی با کمک هلال احمر پروژه آگاه سازی نسبت به خطرات مین را در ایران اجرا می کند.
مارک ‌آخرمن اظهارداشت: این پروژه شامل پناهندگان افغان ساکن در ایران نیز می شود.
وی افزود: تفاهم نامه را با وزارت امور خارجه و مرکز مین زدایی ایران برای مقابله با مشکلات مین شامل امضا کرده ایم تا در راستای آگاهی رسانی، تبادل دانش و حمایت از فعالیت های مین زدایی اقدام شود.
نماینده کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران، گفت: پنج استان ایران در مساحتی معادل کشور سوئیس با مین های بجا مانده از جنگ درگیر هستند که حجم قابل توجهی را نشان می دهد.
آخرمن همچنین از آمادگی صلیب سرخ جهانی به منظور پاکسازی بقایای باقی مانده از مین در ایران خبر داد.

**سال رونق دستاوردهای دفاعی در پیش است
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که یکی از خبرساز ترین چهره سیاسی در هفته گذشته بود، در اظهار نظری دیگر سال 1398 را سال 'رونق تولیدات و دستاوردهای دفاعی' عنوان کرد و گفت: بودجه مناسبی برای نیروهای مسلح پیش بینی شده است که باید به دقت در جهت افزایش تولیدات دفاعی استفاده شود.
حاتمی در همایش مدیران ارشد وزارت دفاع اظهارداشت: دشمنان نظام اسلامی همانطور که در سال 97 به اهداف پوچ و وهم آلودشان دست نیافتند، باید بدانند در سال آینده نیز این رؤیا یک آرزوی دست نیافتنی برای آنها خواهد بود.
وی با اشاره به نقشه دشمن برای ناامیدی و بی اعتمادی مردم به توانمندی نظام اسلامی در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، گفت: برای مقابله با راهبرد نخ نمای دشمن مصمم شدیم تا بخشی از پیشرفت های دفاعی و فن آورانه بومی کشور را که به دست متخصصین صنعت دفاعی تولید شده بود،در معرض دید مردم عزیزمان قرار دهیم.

**ایجاد پایگاه های نظامی کشورهای فرامنطقه ای را زیر نظر داریم
دبیر شورای عالی امنیت ملی که این هفته به ارومیه سفر کرده بود، در نشست بررسی آخرین وضعیت امنیتی منطقه شمالغرب کشور، گفت: ایجاد پایگاه های نظامی از سوی کشورهای فرامنطقه ای در نزدیکی مرزهای ایران اسلامی را با دقت زیر نظر داریم.
امیر دریابان علی شمخانی افزود: هرگونه تلاش برای ناامن سازی مرزهای ایران از سوی هر گروه یا کشور با اقدامات پیشدستانه و تهاجمی شدید همراه خواهد بود.
وی اضافه کرد: اجازه نخواهیم تا سردمداران بی ثبات سازی و مزدوران آنان امنیت مردم و ثبات منطقه را مخدوش کنند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی بیان کرد: در 2 سال گذشته گروهک های ضد انقلاب که از سوی برخی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای حمایت و پشتیبانی می شوند، تلاش زیادی برای ناامن کردن مرزهای شمالغرب کشور داشتند که با هوشیاری و شدت عمل نیروهای مسلح و دستگاه های امنیتی ناکام ماند.
سیام*9612**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال