در اجلاس کمیسیون موادمخدر سازمان ملل تاکید شد:

افزایش کمک‌های فنی به کشورهای درگیر موضوع مواد مخدر

تهران- ایرنا- وزرای کمیسیون موادمخدر سازمان ملل در شصت و دومین اجلاس کمیسیون مواد مخدر (CND) به افزایش ارائه کمک‌های فنی و ظرفیت‌سازی به کشورهای تولید کننده، ترانزیت و مصرف‌ کننده موادمخدر متعهد شدند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از ستاد مبارزه با مواد مخدر، در نخستین روز از نشست وزرای کمیسیون موادمخدر سازمان ملل، بعد از افتتاحیه اجلاس، بیانیه وزرا برای تقویت اقدامات در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و به‌منظور تسریع در اجرای تعهدات مشترک برای مقابله با معضل جهانی مواد مخدر، به تصویب رسید.
در متن این بیانیه بر تعهد مشترک کشورها برای مقابله مؤثر با معضل جهانی مواد مخدر از طریق اقدامات مؤثر و پایدار در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و تسریع در اجرای تعهدات موجود در حوزه موادمخدر تاکید شده است.
تأکید بر اصل مسئولیت مشترک در مقابله با معضل جهانی موادمخدر، تأکید بر نقش اساسی کمیسیون موادمخدر سازمان ملل به‌عنوان نهاد سیاست‌گذار در موضوعات مرتبط با موادمخدر و ایجاد جامعه‌ای عاری از سوء استفاده از مواد مخدر از دیگر موضوعات مورد اشاره در این بیانیه است.
عزم بر جلوگیری، کاهش چشمگیر و کار در جهت حذف کامل کشت، تولید، قاچاق و سوءاستفاده از مواد مخدر و پیش سازهای آن، ابراز نگرانی عمیق از هزینه‌های بالای جوامع، اشخاص و خانواده‌ها در اثر معضل جهانی موادمخدر و ادای احترام به قربانیان مقابله با این معضل از دیگر محورهای این بیانیه است.
همچنین این بیانیه به همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در مقابله با معضل جهانی موادمخدر همچنین بسیج منابع، ارائه کمک‌های فنی و ظرفیت‌سازی در تمامی سطوح برای تضمین مقابله مؤثر با چالش‌های موجود و نوظهور موادمخدر توسط تمامی کشورها و افزایش ارائه کمک‌های فنی و ظرفیت‌سازی به کشورهای تولیدکننده، ترانزیت و مصرف‌کننده موادمخدر متعهد می شود.
در این بیانیه، وزرا تصمیم به بررسی اجرای تعهدات بین‌المللی کشورها در حوزه موادمخدر در سال 2029 و بررسی میان‌دوره‌ای در سال 2024 در چارچوب کمیسیون موادمخدر دارند.
نشست وزرا امروز و فردا در جریان است و در این نشست، دو رئیس دولت، 34 وزیر شامل 6 وزیر امور خارجه و 69 مقام عالی‌رتبه دیگر حضور دارند.
در نشست افتتاحیه نیز، پیام‌های تصویری دبیر کل سازمان ملل، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل و مدیرکل سازمان بهداشت جهانی پخش شد و رئیس هیات بین‌المللی کنترل مواد مخدر و مدیر اجرایی دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان بین‌المللی نیز سخنرانی کردند.
همچنین هیأتی از جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی اسکندر مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در این اجلاس حضور دارند و در ابتدای این نشست، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، به‌عنوان معاون اول کمیسیون و رئیس کمیته همگانی (بررسی قطعنامه‌ها) انتخاب شد.
نشست 62 کمیسیون مواد مخدر، هفته بعد نیز برای بررسی موضوعات مختلف از جمله هشت قطعنامه در حوزه‌های مختلف مرتبط با موادمخدر، به کار خود ادامه خواهد داد.
اجتمام*3229**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال