توافق واشنگتن و دهلی نو برای ساخت 6 نیروگاه هسته ای در هند

تهران – ایرنا – واشنگتن و دهلی نو اعلام کردند در مورد تقویت همکاری های هسته ای و امنیتی از جمله ساخت 6 نیروگاه برق هسته ای در هند توافق کردند.

به گزارش پنجشنبه ایرنا به نقل از رویترز، این توافق در جریان گفت وگوهای دو روزه مقام های دو کشور در واشنگتن حاصل شد. دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تلاش کرده است تا محصولات بیشتری در حوزه انرژی به هند بفروشد. هند سومیین خریدار بزرگ نفت در دنیاست.
در بیانیه ای که بعد از مذاکرات «ویجی گوکهاله» وزیر خارجه هند و «آندریا تامپسون» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین الملل صادر شد، آمده است: دو طرف متعهد شدند همکاری های دوجانبه امنیتی و هسته ای از جمله ساخت 6 نیروگاه برق هسته ای در هند را تقویت کنند.
این بیانیه جزئیات بیشتری در خصوص همکاری های هسته ای ارائه نکرد. آمریکا و هند بیش از یک دهه است که در مورد ساخت راکتور هسته ای گفت وگو می کنند.
هند تلاش می کند تا سال 2024 ظرفیت هسته ای خود را سه برابر کرده و از اتکای اقتصاد خود به سوخت های فسیلی بکاهد. هند و روسیه در ماه اکتبر گذشته توافقی برای ساخت 6 راکتور هسته ای در هند امضا کردند.
شبک**9423**1908

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال