قاهره درباره دست داشتن موساد در ترور دانشمندان مصری تحقیق می کند

تهران – ایرنا – دادستان مصر دستور تحقیق درباره احتمال خرابکاری و دست داشتن سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در سرنگونی یک فروند هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی و کشته شدن 6 دانشمند مصری این پرواز را صادر کرد.

به گزارش ایرنا، پایگاه عربی 21 اعلام کرد که 'نبیل احمد صادق' دادستان مصر، دفتر فنی دادستانی را مامور بررسی دادخواست ارائه شده از طرف 'عمرعبدالسلام' وکیل مصری درباره احتمال خرابکاری در سقوط هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی و کشته شدن 6 دانشمند مصری این پرواز شد.
این پایگاه خبری به نقل از رسانه های محلی مصری اضافه کرد: در دادخواست عبدالسلام آمده است که باید بررسی شود که این حادثه براثر نقص فنی یا خرابکاری برنامه ریزی شده رخ داده است و اقدامات لازم برای مجازات عاملان آن در مجامع بین المللی انجام شود.
در این دادخواست، سرنگونی این هواپیما با وجود حضور 6 دانشمند مصری در این پرواز مشکوک است و شبهه اقدام تروریستی و ترور از طرف دستگاه های اطلاعاتی خارجی را تقویت می کند.
عبدالسلام در دادخواست خود تاکید کرده است که دستگاه های اطلاعاتی و جاسوسی خارجی و در راس آن ها موساد، سابقه طولانی در ترور دانشمندان مصری در چند دهه گذشته دارند.
وی افزود: سفارت آمریکا در 'آدیس آبابا' نیز پیش از این به اتباع این کشور درباره سفر از طریق این فرودگاه هشدار داده بود.
بوئینگ 737 مکس هشت شرکت هواپیمایی اتیوپی که یکشنبه 19 اسفند از آدیس آبابا عازم نایروبی پایتخت کنیا بود، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه سقوط کرد و همه 157 سرنشین آن کشته شدند.
دکتر اشرف الترکی رئیس بخش تحقیقات حشره شناسی مرکز پژوهش های پیشگیرانه نباتات زراعی، مهندس دعاء عاطف عبدالسلام پژوهشگر مرکز تحقیقات بیابان، مهندس عبدالحمید فراج مجلی نوفل از مرکز تولیدات حیوانی، سوزان ابوالفرج، عصمت عرنسه و نصار العزب یکی از برجسته ترین برنامه نویسان بانک مصر 6 دانشمند مصری جان باخته در این حادثه بودند.
در پی سقوط دو فروند هواپیمای بوئینگ 737 مکس سری 8 در کمتر از 6 ماه، ده‌ها کشور دنیا روز سه شنبه پرواز این سری هواپیما را تا اطلاع بعدی متوقف کردند.
انگلیس، چین، استرالیا، آفریقای جنوبی و آرژانتین از جمله نخستین کشورهایی بودند که بکارگیری این هواپیماها را در روزهای گذشته ممنوع کردند.
پس از اتخاذ تصمیم مشابه از سوی دیگر کشورهای اروپایی از جمله ایرلند، آلمان ، ایتالیا، اتریش و هلند، آژانس امنیت پرواز اتحادیه اروپا روز سه شنبه حکم به تعلیق پروازهای تجاری هواپیماهای بوئینگ 737 مکس سری 8 و 9 در تمام کشورهای عضو این اتحادیه داد.
امارات، ترکیه، کویت و عمان نیز از دیگر کشورهایی هستند که تصمیم به توقف بکارگیری این هواپیما گرفتند.
شرکت هواپیمایی مصر نیز روز چهارشنبه اعلام کرد: در راستای سلامت و ایمنی مسافران و پروازها، عبور، فرود و برخاستن هواپیمای بوئینگ 737 سری مکس از حریم هوایی این کشور و فرودگاه های آن را ممنوع کرده است.
شبک**6116**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال