دولت الجزایر آماده گفت و گو با مخالفان است

تهران-ایرنا- تداوم تظاهرات علیه عبدالعزیز بوتفلیقه، پیشنهاد دولت الجزایر برای گفت و گو با مخالفان، اعلام تصمیمات جدید از سوی رئیس جمهوری طی ساعات آتی و تاکید قاید صالح رئیس ستاد مشترک ارتش بر حفاظت از ثبات و امنیت کشور، از جمله رویدادهای تازه امروز در الجزایر است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، قاید صالح رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر در جمع فرماندهان این کشور در دانشکده نظامی در پایتخت گفت: مردم الجزائر می دانند که چگونه با بحران ها برخورد کنند.
صالح تعهد خود را برای حفاظت ثبات و امنیت و یکپارچگی کشور در همه شرایط اعلام کرد.
این چهارمین سخنرانی صالح از زمان آغاز بحران سیاسی در الجزایر است که از تلویزیون الجزایر پخش شد.
صالح تصریح کرد: وحدت و امنیت الجزایر، امانت گرانبهایی است که به دوش نیروهای ارتش قرار دارد؛ از این رو حفظ آن اولین دغدغه و مهمترین وظیفه نیروهای ارتش به شمار می رود.

** تظاهرات دانشجویان و معلمان علیه بوتفلیقه
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، هزاران دانشجو و معلم الجزایری در ادامه اعتراضات خود به نامزدی بوتفلیقه، بار دیگر چهارشنبه به خیابان آمدند و خواستار کنار رفتن او از عرصه قدرت شدند.
رئیس جمهوری الجزائر روز دوشنبه ضمن انصراف از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد که زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به تعویق افتاده است.

** مخالفت جریان های معارض بوتفلیقه با تصمیمات وی
خبرگزاری روسیا الیوم گزارش داد که احزاب و شخصیت های معارض بوتفلیقه، مخالفت خود را با تصمیمات اخیر رئیس جمهوری کشورشان اعلام کردند و آن را اقدامی برای تمدید دوره چهارم ریاست جمهوری وی دانستند.
'عبدالله جاب الله' رئیس جبهه عدالت و توسعه الجزایر وابسته به جریان اسلامی در افتتاحیه نشست مشورتی اپوزسیون این کشور، تاکید کرد که بیشتر احزاب و شخصیت های این جبهه، کاملا با تصمیمات اخیر بوتفلیقه مخالف هستند.
وی تاکید کرد که رفتارها و اقدامات حکومت، مردم را وادار به انقلاب و خیزش کرده است. مرحله انتقالی که بوتفلیقه آن را پیشنهاد داده که تنها به نفع خود او و حامیانش است.
بوتفلیقه تحت فشار اعتراضات مردمی، روز دوشنبه در بیانیه ای ضمن اعلام تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از نامزدی خود برای شرکت در انتخابات انصراف داد.
وی در این بیانیه از اجرای «اصلاحات عمده» در ساختار دولت و نهاد ریاست جمهوری بعد از برگزاری سمپوزیوم مستقل ملی زیر نظر کمیته ملی و مستقل انتخابات خبر داد.
انتخابات ریاست جمهوری الجزایر قرار بود 18 آوریل 2019 (22 فروردین 1398) برگزار شود و بوتفلیقه برای پنجمین بار در این انتخابات نامزد شده بود.

**معارضان، مخالف هرگونه مداخله خارجی در کشور هستند
جریان های مخالف در الجزایر پس از پایان نشست مشورتی خود با صدور بیانیه ای به طور قاطع هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی این کشور را به شدت رد کردند.
آنها همچنین تلاش مقامات این کشور را برای استمداد از خارج جهت دور زدن خواسته های مردمی محکوم کردند.
جریان های مخالف الجزایر همچنان خواستار برگزاری نشست ملی گسترده اپوزسیون برای اتحاد در برابر قدرت حاکم شدند و آن را تهدیدی برای امنیت ملی و یکپارچگی کشور خود دانستند.

**احتمال انحلال پارلمان الجزایر
منابع خبری حاکی از آن است که بوتفلیقه طی ساعات آتی تصمیمات جدید خود را از جمله انحلال پارلمان این کشور اعلام خواهد کرد.
یکی از نمایندگان پارلمان الجزایر در صفحه فیس بوک خود نوشت: قرار است پارلمان منحل شود.
این خبر در رسانه ها منتشر شده اما هنوز هیات قانون گذاری این تصمیم را اعلام نکرده است.
منابع مطلع به خبرگزاری آناتولی گفتند که امروز قرار است نشستی میان نورالدین بدوی نخست وزیر جدید و رئیس پارلمان برگزار شود و به احتمال زیاد این نشست به موضوع انحلال پارلمان مربوط می شود.

**دولت آماده گفت و گو با مخالفان است
رمطان لعماره معاون نخست وزیر الجزایر در مصاحبه با رایوی رسمی الجزایر، از آمادگی دولت این کشور برای گفت و گو با مخالفان خبر داد.
وی گفت: مردم خواستار تغییر نظام هستند و این چیزی هست که ما آن را انجام خواهیم داد. همه نهادهای دولتی به فعالیت خود ادامه می دهند تا زمانی که مردم نمایندگان خود را انتخاب کنند.
وی ضمن اینکه تصمیمات اخیر بوتفلیقه را تاریخی خواند، تاکید کرد که اولویت دولت جدید، آغاز گفت و گوی گسترده با جوانان و جریان های زنده و پویا در کشور است.

** حال جسمانی بوتفلیقه خوب است
به گزارش روسیا الیوم، الاخضر الابراهیمی وزیر خارجه سابق الجزایر اعلام کرد که خطری وضعیت جسمانی بوتفلیقه را تهدید نمی کند.
وی افزود که وی به لحاظ عقلی در سلامت کامل قرار دارد.

**واکنش الاخضر الابراهیمی به خبر منتشر شده درباره کمیته ملی
الابراهیمی در مصاحبه با شبکه سوم الجزایر اخبار منتشره درباره انتخاب وی به عنوان رئیس کمیته ملی در الجزایر برای بررسی اوضاع اتی این کشور را تکذیب کرد.
هزاران نفر از مردم الجزایر در اعتراض به نامزدی بوتفلیقه در روزهای گذشته بارها به خیابان ها آمدند و خواستار کنار رفتن او از عرصه قدرت شدند.
بوتفلیقه هشتاد و یک ساله در سال 2013 دچار سکته مغزی شد و از آن زمان به ندرت در مجامع عمومی حاضر می شود.
وی که برای درمان و انجام آزمایش های پزشکی به سوییس رفته بود، چند روز پیش به کشورش بازگشت.
خاورم**9329**1908

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال