سفر بشار اسد به روسیه تکذیب شد

مسکو - ایرنا - سفیر سوریه در روسیه با تکذیب خبر سفر احتمالی رئیس جمهوری سوریه به روسیه در آینده نزدیک اعلام کرد که بشار اسد چنین تصمیمی ندارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ریاض حداد با بیان این مطلب به خبرگزاری تاس گفت: رئیس جمهوری سوریه برنامه ای برای سفر به روسیه را ندارد.
وی افزود: بنابراین اسد در همایش اقتصادی یالتا که یک ماه دیگر در کریمه برگزار می شود شرکت نخواهد کرد.
گفتنی است دو روز پیش رئیس انجمن تجارت روسیه از احتمال سفر رئیس جمهوری سوریه به همایش اقتصادی کریمه خبر داده بود.
پیشتر نیز سرگئی آکسینوف رئیس جمهور منطقه کریمه نیز خبر داده بود که دعوت نامه ای را برای رئیس جمهوری روسیه مبنی بر حضور در همایش اقتصادی کریمه ارسال کرده است.
گفتنی است، پنجمین انجمن بین المللی یالتا در کریمه قرار است ماه آینده برگزار شود و رسانه های روسیه اعلام کرده اند که تاکنون بیش از 3 هزار شرکت کننده از 100 کشور جهان آمادگی خود را برای شرکت در این همایش اعلام کرده اند.
اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی بی پایانی دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شده است.
مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی یف زدند.
با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.
از آن تاریخ به این طرف، آمریکا و غرب انواع تحریم های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت ها و شرکت هایی که در کریمه فعالیت می کنند وضع کرده اند تا شاید روسیه از کریمه پا عقب بگذارد.
اوکراین از جامعه جهانی خواسته است ضمن نپذیرفتن کریمه به عنوان جزئی از خاک روسیه، این کشور را اشغالگر بخوانند و به روسیه برای بازپس دادن این منطقه به اوکراین فشار بیاورند.
آمریکا بیش از 66 بسته تحریمی علیه روسیه به اتهام دخالت در مساله اوکراین، سوریه و انتخابات ریاست جمهوری این کشور و اختلاف نظر در خصوص ونزوئلا وضع کرده است.
بنظر می رسد روس ها با برگزاری این همایش بزرگ در کریمه قصد دارند ضمن قدرت نمایی حاکمیت خود بر کریمه را تحکیم کنند.
اروپام *391* 1346 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال