سیل عامل 61 درصد مخاطرات کشور است

اهواز - ایرنا - مدیرکل مدیریت خطر بلایا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سیل عامل 61 درصد مخاطرات کشور بر اساس مطالعات انجام شده در چهار دهه گذشته ایران، بوده است.

به گزارش ایرنا، محمد اسماعیل مطلق روز چهارشنبه در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی خوزستان بیان کرد: با توجه به این عامل خطر، مدیران و مسئولان لازم است پیش بینی بروز سیل و خطرهایی که می تواند برای منطقه داشته باشد را انجام دهند.
وی افزود: به طور مثال بروز سیل یک ماه گذشته در خوزستان خسارت بسیاری را در مناطق مختلف وارد کرد که اگر پیش بینی لازم صورت می گرفت از بروز بسیاری از حوادث جلوگیری می شد.
مدیرکل مدیریت خطر بلایا وزارت بهداشت گفت: پس از سیل، 28 درصد مخاطرات در ایران را زمین لرزه، سه درصد توفان و سه درصد دیگر خطرهای ناشی از رانش زمین و آتش سوزی جنگل ها شامل می شود.
مشاور معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: 40 میلیون نفر از 80 میلیون جمعیت ایران زیر تاثیر مخاطرات و بلایا هستند.
او با بیان اینکه در کشور 29 مخاطره ثبت شده گفت: امسال 15 هزار و 279 حادثه بلایای طبیعی در کشور رخ داد و به طور متوسط روزی چهار مخاطره در ایران اتفاق افتاده است.
مدیرکل مدیریت خطر بلایا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 19 هزار و 799 نفر در حوادث امسال مصدوم شدند بیان کرد: بیشترین میزان حوادث مربوط به مسمومیت با گاز CO، تصادف، مسمومیت با الکل و مسمومیت غذایی بود که بیشتر آنها قابل پیشگیری بود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه 24 هزار واحد بهداشت در کشور وجود دارد افزود: اگر مراکز بهداشتی در سطح کشور تا 70 درصد ایمن سازی شوند آسیب پذیری در مقابل مخاطرات نیز کاهش می یابد.
اسماعیل مطلق در ادامه گفت:در بحث راهیان نور نیز باید مراقبت های بهداشتی و سلامتی به طور جدی اعمال و کنترل شود.
وی ادامه داد: خطر انفجار مین در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس و واژگونی خودروهای حامل زائران راهیان نور از جمله خطراتی است که زائران راهیان نور را تهدید می کند و دشمنان نظام نیز با انتشار این خبرها و تبلیغات منفی در این بخش از این حوادث سواستفاده می کنند.
مشاور معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای کاهش خطراتی که کاروان های راهیان نور را تهدید می کند لازم است که به مواردی همچون آگاه سازی جامعه، استقرار سامانه یکپارچه جامعه، مشخص کردن افراد مختلف که در کاروان های راهیان نور حضور دارند و توجه به مراقبت های سلامتی و کنترل بیماری های واگیردار توجه ویژه شود.
وی افزود: همچنین لازم است که تیم بهداشت محیط را برای نظارت بر آب و غذایی که بین زائران توزیع می شود در مسیر تردد کاروان ها مستقر شود.
7158/ 6037

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال