وزارت نیرو اعلام کرد

بارندگی 6 استان همچنان کمتر از متوسط بلندمدت

تهران-ایرنا- وزارت نیرو اعلام کرد : رقم‌های امیدوارکننده ای از بارش در سال آبی جاری (ابتدای مهرماه تاکنون) ثبت شد، اما تعداد 6 استان اردبیل، یزد، هرمزگان، کرمان، فارس و سیستان و بلوچستان همچنان بارشی کمتر از متوسط 50 سال گذشته را دارند.

به‌ گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارتخانه یاد شده، 'فراز رابعی' مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران گفت:بیشترین افت بارندگی نسبت به بلندمدت در بین استان‌های کشور، مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده که نسبت به متوسط نیم قرن گذشته، معادل 22 درصد کاهش یافته، در عین حال این استان در سال آبی جاری یکی از بهترین سال‌های خود را سپری می‌کند.
به گفته وی، میانگین بارندگی در 25 استان کشور از اول مهرماه تاکنون، بالاتر از متوسط 50 سال گذشته در مدت مشابه بوده و استان ایلام بیشترین افزایش میزان بارندگی نسبت به متوسط درازمدت و معادل 114.7 درصد را داشت.
رابعی در ارتباط با میزان بارش در 6 حوضه آبریز اصلی کشور اظهار داشت: متوسط بارندگی در حوضه آبریز مرزی شرق، کمتر از نرمال بوده و کاهش معادل 8 درصد نسبت به میانگین نیم قرن گذشته را نشان می‌دهد.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران افزود: برابر آمار ثبت شده در ایستگاه‌های مبنای وزارت نیرو، میزان بارش تجمعی کشور در سال آبی جاری به میزان 200.9 میلیمتر است و متوسط بارش کشور در مدت مشابه سال گذشته برابر 90 میلیمتر و متوسط بلندمدت آن معادل 161.9 میلیمتر بود.
رابعی اضافه کرد: تعداد 104 ایستگاه مبنای باران سنجی زیر نظر وزارت نیرو فعالیت دارند، بیشترین میزان بارش ثبت شده از ابتدای سال آبی جاری تا 20 اسفند، مربوط به ایستگاه چلگرد استان چهارمحال و بختیاری به میزان 1346.8 میلیمتر و کمترین آن مربوط به ایستگاه امور آب سیستان برابر 22 میلیمتر است.
وی، بیشترین تاثیر جبهه بارشی در افزایش مقدار بارندگی در یک هفته گذشته را مربوط به حوضه آبریز تالش مرداب انزلی و معادل 33 میلیمتر ذکر کرد و گفت: این جبهه بارشی سبب افزایش متوسط میزان بارندگی در حوضه مرزی غرب از 695 میلیمتر در تاریخ 13 اسفند به 728 میلیمتر در تاریخ 20 اسفند شده است. همچنین جبهه بارشی ظهور یافته در یک هفته گذشته، افزایش 6 میلیمتری متوسط بارندگی کشور را به دنبال داشت.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران تصریح کرد: میانگین بارندگی استان تهران در همین مدت، معادل 224.5 میلیمتر بوده که نسبت به متوسط 50 سال گذشته، 33 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی یادآور شد: بر اساس ظهور جبهه بارشی طی یک هفته گذشته، میانگین بارندگی استان تهران معادل 0.7 میلیمتر افزایش یافته است.
اقتصام**2078**1559

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال