پیروز ارجمند در گفت‌وگو با ایرناپلاس مطرح کرد:

97؛ سالی که فیتیله موسیقی پایین کشیده شد

تهران- ایرناپلاس- پیروز ارجمند، آهنگساز و موسیقی‌شناس از مسیری که موسیقی در سال 97 طی کرده و چگونگی ابعاد این رشته هنری‌ در سال جاری گفت.

پیروز ارجمند، آهنگساز و موسیقی‌شناس، درباره کیفیت و کمیت موسیقی در سال 97 و مقایسه آن با سال گذشته، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: این مقایسه نیاز به بخشی از آمارها دارد. در حال حاضر خیلی آماری برخورد نمی‌کنم. اما به‌صورت تحلیلی آنچه دیده می‌شود این است که سال 97 سال کم‌حاشیه و کم‌تلاطمی در عرصه موسیقی بود. حداقل در بخش جشنواره‌ها، جشنواره فجر کم‌حاشیه‌تر و نسبتاً آرام سپری شد. در حالی که در دو سال قبل از آن به دلیل حضور حمیدرضا نوربخش در خانه موسیقی، سال‌های پرتلاطمی را پشت سر گذاشتیم.

**سخت‌گیری‌ و نظارت‌های بیشتر برای برگزاری کنسرت‌ها

وی در ادامه افزود: در عرصه کنسرت‌ها همان روال قبلی طی شد. البته آنچه من از تهیه‌کنندگان و برگزارکنندگان کنسرت می‌شنوم سخت‌گیری‌ها و نظارت‌های بیشتری صورت گرفته که این یک مقدار سرعت برگزاری‌ها را کم کرده و اعمال محدودیت‌ها را بیشتر کرده است. یک مقدار نارضایتی‌ها از طریق وزارت ارشاد شکل گرفته است. تقریباً سال خاموشی برای حوزه‌ هنری و صداوسیما داشتیم، مانند سال 96. می‌توان گفت این دو مرکز در یک محاق سکوت و انفعالی به سر می‌برند. این دو مرکز یعنی هم دفتر موسیقی صدا سیما و هم مرکز موسیقی حوزه هنری که همیشه بازوهای پرتوان موسیقی بوده‌اند، هیچ تأثیری در مسیر موسیقی امسال نداشته‌ و منفعل بوده‌اند.»

**اتفاق ناگوار

«اصولاً وزارت ارشاد، حوزه هنری و صداوسیما رکن‎هایی بوده‌اند که بعد از انقلاب، موسیقی را حمایت کرده‌ و با تولیداتشان تأثیرگذار بوده‌اند. در سال 97 این مراکز منفعل بودند. مرکز موسیقی صداوسیما کوچک‌تر شد، یعنی تبدیل به یک دفتر شد و زیرمجموعه معاونت صدا قرار گرفت. می‌توان گفت این اتفاق ناگواری بود که شاهد بودیم. هم صداوسیما و هم حوزه هنری روند کاهش فعالیت‌ها را داشتند.»

**سال منفعل رسانه‌ها برای موسیقی

این موسیقی‌شناس قومی درباره عملکرد رسانه‌ها در سال جاری، بیان کرد: در مجموع، رسانه‌ها دوره انفعالی را طی می‌کنند. در سال 96 به یاد دارم رسانه‌ها نسبت به مسائل موسیقی خیلی منتقدانه و پیگیرانه عمل می‌کردند. اما امسال یکی از کم‌تحرک‌ترین سال‌های رسانه‌ای موسیقی را شاهد بوده‌ایم. بخشی از این اتفاق به این برمی‌گردد که اصولاً مدیران موسیقی هیچ نشست رسانه‌ای ندارند و اطلاع‌رسانی نمی‌کنند. یعنی اگر رسانه‌های امسال را نگاه کنید نشست خبری کل مجموعه مدیران موسیقی کشور به پنج مصاحبه نمی‌رسد. این نشان می‌دهد که یک انفعال و یک سکوت بدی حاکم است. به همین دلیل تحلیل‌هایی که انجام می‌دهیم خیلی شخصی و مبتنی بر نظرات خود مدیران ارشاد سازمان‎ها نیست. به یاد دارم وقتی مدیر دفتر موسیقی حوزه هنری بودم، همیشه سعی داشتم جوابگوی رسانه‌ها باشم و به‌جز نشست‌های خبری، روزی یک یا دو مصاحبه با خبرگزاری‌ها داشته باشم و در یک اتاق شیشه‌ای عملکرد دفتر را بروز دهم. تقریباً ما سابقه نداشتیم که به این اندازه شاهد انفعال مدیران و رسانه‌ها در حوزه موسیقی باشیم. این سکوت خبری در کل اتفاق خوشایندی نیست.

**تعطیلی قدیمی‌ترین بخش آموزش عالی موسیقی

ارجمند با اعلام اینکه در حوزه نشر هم اتفاق خیلی ویژه‌ای رخ نداده است، درباره عملکرد این حوزه و بخش آموزش عالی موسیقی خاطرنشان کرد: ما در حوزه نشر موسیقی پاپ، سال کم‌کاری را نسبت به سال 96 داشته‌ایم و خوانندگان همان آثار سال‌های قبل را در کنسرت‎هایشان استفاده می‌کردند و نیازی به تولید نمی‌دیدند. در بخش آموزش عالی موسیقی، متأسفانه دانشگاه آزاد در حال تعطیلی رشته‌های موسیقی‌ در دانشکده‌های موسیقی‌اش است. این دانشگاه به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزش عالی این رشته در کشور است و تعطیلی آن‌ اصلاً اتفاق خوشایندی نیست. ظاهراً عزمی در مدیریت جدید دانشگاه آزاد برای تعطیلی رشته موسیقی به وجود آمده که به نظر من یک اتفاق ناگواری در عرصه موسیقی است. متأسفانه هیچ واکنشی نه از دیگر مراکز آموزش عالی نه نهادها و انجمن‌ها شاهد نبوده‌ایم.

**لغو کنسرت سیمین غانم به مناسبت روز مادر

عضو کانون آهنگسازان سینمای ایران درباره کنسرت‌های سال 97 گفت: نکته جالب این بود که برخی از لغو کنسرت‌ها رسانه‎ای نشد. مثلاً آخرین کنسرتی که لغو شد، لغو کنسرت سیمین غانم در هرمزگان بود، علی‌رغم اینکه قرار بود به مناسبت روز زن اجرا شود و با وجود اینکه مجوزهای لازم را هم داشت، اما لغو شد و هیچ واکنش رسانه‌ای نداشت. حتی خود وزارت ارشاد هم به این موضوع هیچ واکنشی نشان نداد. یعنی این انفعال‌ها از دید من اتفاق خوبی در سال 97 نبوده که اگر بخواهد این روند در سال 98 هم ادامه پیدا کند، ما باید شاهد یک نزولی در عرصه موسیقی چه در زمینه رسانه‌ای‌اش، چه در عرصه پاسخگویی‌اش و حتی در زمینه مدیریت برنامه‌ریزی‌اش باشیم. بازهم وعده‌ای که دولت برای تأیید سند موسیقی داده بود عملی نشد و این سند هنوز منفعل است.

**جای خالی پژوهش در عرصه موسیقی

عضو کمسیون ملی یونسکو درباره پژوهش‌های انجام شده و نشریات در حوزه موسیقی در سال جاری خاطرنشان کرد: پژوهش‌های موسیقی تقریباً به تعطیلی کامل رسیده است، یعنی مرکز پژوهش و آموزش صداوسیما که قبلاً یکی از مراکزی بود که ماه‌ها پژوهش‌ در آنجا انجام می‌شد، تقریباً دیگر هیچ پژوهشی در حوزه موسیقی در آنجا انجام نمی‌شود. در دانشگاه‌ها هم شاهد این اتفاق هستیم چون تنها به پایان‌نامه دانشجویان بسنده می‌شود. عملاً در عرصه پژوهش، دیگر شاهد پژوهش‌های خاصی در عرصه موسیقی نیستیم. ناشران خصوصی و نشریات هم، تقریباً آخرین روزهای فعالیت خود را سپری می‌کنند، چون بسیاری از نشریات از ماهنامه به فصلنامه رسیده است و برخی از این فصلنامه‌ها هم دیگر منتشر نمی‌شود. بعضی هم تغییر قطع و موضوع داده‌اند و نگه‌داشتنشان دیگر برایشان مقرون‌ به‌صرفه نیست. در مجموع، سال خیلی خوبی برای موسیقی نبوده است. آموزش، پژوهش و تولید روزگار خوبی را سپری نمی‌کند.گفت‌وگو از هنگامه ملکی

*اداره کل اخبار چند رسانه ای*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال