بازگشت کم اثر ترسالی به مازندران

ساری- ایرنا- افزایش 26 درصدی بارش باران در پنج ماهه سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در مازندران، ترسالی خفیف تا شدید را پس از یک دهه برای شرق تا غرب استان به ارمغان آورده، اما لایه های خشکسالی همچنان در این منطقه باقی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، طبق گزارش هواشناسی مازندران در پنج ماهه سال زراعی جاری بارش حدود 500 میلی متر باران در این استان ثبت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 26 درصد و نسبت به میانگین دوره میان مدت آماری 24 درصد رشد نشان می دهد.
بر اساس پیش بینی فصلی، بارش باران در فصل بهار سال 98 نیز در حد نرمال خواهد بود.

** اثرات بر جای مانده از خشکسالی
رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی مازندران در باره وضعیت بارندگی ها و آثار آن بر از بین بردن تبعات خشکسالی سال های گذشته، گفت: امسال در پنج ماه، 493 میلی متر باران در استان ثبت شد و مهم تر این که بر اساس گزارش ایستگاه های هواشناسی، ترسالی از غرب به شرق به صورت شدید تا خفیف نمایان شد.
وی با اعلام این که چنین وضعیتی از ترسالی در مازندران از سال زراعی سال 90 تاکنون کم سابقه بود، اضافه کرد: در مجموع زنگ خشکسالی در مازندران سال زراعی 79-78 به صدا در آمد و در سال زراعی 91-90 حرکت جهشی داشت به طوری که خشکی وسعت بیشتری از مناطق استان را در بر گرفت.
این کارشناس گفت: میانگین بارش باران در سال زراعی 78-77 در مازندران 684 میلی متر بود که پس از یک دهه، در سال زراعی 88 به 561 میلی متر رسید، یعنی بارش ها به تدریج در این یک دهه حدود 120 میلی متر کم شد.
یوسفی زاده اظهار داشت: علاوه بر این، زمان بارش ها و پراکنش آن در مناطق هم طی این یک دهه با تغییرات اساسی مواجه شد و نتیجه این روند وضعیت جوی ما را به سمت نوسان شدید (تغییر اقلیم) پیش برد که آثار درازمدت بر جای گذاشت.

**مدیریت مصرف، تنها راه چاره
این کارشناس مرکز تحقیقات هواشناسی مازندران تاکید کرد: به دلیل اثرات نوسانات شدید بارندگی و خشکسالی نفسگیر، ترسالی موقتی سال زراعی جاری برای تصمیم گیری و برنامه ریزی بر اساس آن نمی تواند امیدوارکننده باشد.
وی افزود: روند رو به رشد جمعیت و تغییر در زمان و پراکنش بارندگی ها نشان می دهد که با وجود بارش نرمال و حتی ترسالی، باید الگوی مدیریت مصرف رعایت شود.
یوسفی زاده با این گمانه زنی که روند خشکسالی حاکم بر کشور شاید مازندران را با هجوم جمعیتی ناشی از مهاجرت مواجه کند، تصریح کرد: در این صورت، نیاز به آب اصلی ترین نیاز محسوب می شود و نباید یک ترسالی و یا حتی ترسالی چند ساله ما را نسبت به رفع خشکسالی در این استان خوش بین کند.
وی تاکید کرد: بررسی آمار بارندگی و پراکنش آن نشان می دهد که طی دو دهه گذشته مازندران در بیشتر سال ها با خشکسالی خفیف تا شدید مواجه بوده و سفره های آب زیرزمینی با کاهش مواجه شده است، به طوری که این بارش های نرمال نمی تواند کمبودهای بر جای مانده را جبران کند.

** تعدیل هوا در زمستان
مدیرکل هواشناسی مازندران هم گفت: با وجود بارش کم در پاییز، میانگین بارش ها در زمستان مناسب بود و بارش مناسب برف در کوهستان مشکل ما را از لحاظ آبی تا حدودی تعدیل کرد.
محمدرضا رضوی افزود: البته این روند به معنای رفع مشکلات خشکسالی در مازندران نیست و باید الگوی مدیریت مصرف در تمام سطوح خانگی و کشاورزی رعایت شود.
وی ادامه داد: به دلیل نداشتن ذخیره آب قابل دسترسی مناسب در استان ( سد) در تابستان، احتمال کمبود نسبی آب هنوز وجود دارد و این کمبودها باید با مدیریت مصرف جبران شود.
براساس آمار، نزولات آسمانی در مازندران سالانه 15 میلیارد مترمکعب است که هشت میلیارد مترمکعب آن تبخیر شده و هدر می رود و 6 میلیارد و 850 میلیون مترمکعب باقی می ماند که از این میزان چهار میلیارد و 900 میلیون مترمکعب آب های سطحی شامل رودخانه ها، چشمه ها و یک میلیارد و 950 میلیون متر مکعب آب های زیرزمینی است. از آب های سطحی فقط 750میلیون مترمکعب یعنی 11درصد آن مهار می شود.
6982/1654

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال